Світові ЗМІ про вибори в Польщі: Нова влада планує альянс з Україною та Литвою на противагу Берліну і Парижу

25 Травня 2015, 12:50

Українська служба BBC повідомляє, що переможець президентських виборів у Польщі Анджей Дуда був юридичним радником загиблого в авіакатастрофі під Смоленськом президента Леха Качиньського і вважає себе його духовним та політичним спадкоємцем.

В інтерв’ю польським ЗМІ Дуда згадував, що буквально за два дні до загибелі Качинський сказав йому, що наближається зміна поколінь і такі, як він, Анджей Дуда, повинні будуть взяти на себе відповідальність за долю країни.

«Перемога Анджея Дуди може знаменувати успіх його консервативної партії «Право і справедливість» (лідером політсили залишається Ярослав Качинський, рідний брат Леха Качинського – ред.) на осінніх парламентських виборах», – пише ВВС, додавши, що у Польщі президент має менші повноваженнями, ніж уряд.

Таким чином, Ярослав Качинський має шанси знову очолити уряд, і тоді Польща стане більше зацикленою на внутрішніх проблемах і менш схильною до взаємодії з партнерами по ЄС.

Разом з тим BBC зазначає, що останній президент від партії "Право і справедливість" Лех Качинський своїми радикальними висловлюваннями антагонізував як Росію, так і Німеччину, тому Коморовський під час передвиборчої кампанії часто лякав виборців перспективою маргіналізації Польщі у випадку повернення цієї політсили до влади.

Анджей Дуда

Радіо Свобода зазначає, що напередодні виборів Дуда робив гучні заяви щодо підтримки України та засуджував російську агресію. Зокрема, з його уст пролунали слова гострої критику на адресу російської влади.

«Я з великим занепокоєнням ставлюся до думки про те, що з Росією потрібно домовлятися за будь-яку ціну. Хочу наголосити, що нема таких економічних інтересів, які стали б підставою для того, щоб ми – чесні люди, продали Україну», – цитують у публікації одну із промов Дуди.

Читайте також: Лукаш Камінський: Польща та Україна повинні знайти новий підхід до складних питань минулого

Американське видання The New York Times за виборами у Польщі стежили з великим інтересом у Вашингтоні і у всій Європі, тому що ця країна, «будучи шостою за величиною економікою в Європейському Союзі, здобуває дедалі важливішу і енергійну роль в континентальній політиці».

«Обидві сторони підтримують членство Польщі в НАТО і Європейському Союзі і займають жорстку позицію щодо політики президента Росії, Владіміра Путіна. Але партія Дуди, «Право і справедливість», є набагато більш соціально консервативною та націоналістичною, скептично налаштованою щодо впливу європейських партнерів на польські справи», – пише The New York Times.

Разом з тим у статті наголошують, що Польща намагатиметься очолити окрему коаліцію в ЄС на противагу лідерству Берліна та Парижа.

«Отримавши владу, «Право і справедливість» створюватиме альянс з Литвою і Україною, нехтуючи Німеччиною і Францією», – цитують у публікації Радослава Марковського, з Інституту політичних досліджень Польської академії наук.

Видання The Wall Street Journal зазначає, що президентство Дуди, ймовірно, виллється у ще більший скепсис щодо впровадження євро в Польщі.

«Під час виборчої кампанії, Дуда заявив, що Польща повинна почекати з рішенням про заміну злотих на євро, доки обсяг виробництва в країні не зрівняється із ключовими державами єврозони», – йдеться у публікації.

Британське видання The Guardian зазначає, що обидва кандидати і їхні політсили є консервативними, однак «Громадянська платформа» Коморовського займає «більш ліберальну» позицію щодо низки питань.

«Результат недільного голосування стане різким повідомлення для уряду прем'єр-міністра Єви Копач, союзниці Коморовського, якій доведеться змагатися з консервативною опозицією наприкінці цього року», – йдеться у публікації.

«Це також можна вважати поразкою «Громадянської платформи», про-ринкової і проєвропейської партії, яка керувала Польщею протягом восьми років», – резюмує The Guardian.

Броніслав Коморовський

Видання The Independent пише про те, що перемога Дуди «може віщувати новий політичний період для найбільшої економіки Східної Європи»

«Як глава держави, Дуда відповідатиме за Збройні сили, координацію зовнішньої політики з міністром закордонних справ, підписання або накладення вето на законопроекти і власну законотворчість. Він також призначатиме главу центрального банку. Це дає йому (Дуді – ред.) і «Праву і справедливості» можливості для зміни відносин Польщі з Європейським Союзом, досі побудованих на тісній співпраці з Німеччиною та іншими великими гравцями ЄС. Партія має менше ентузіазму щодо Брюсселя, стверджуючи, що Варшава повинна зосередитися на своїх власних інтересах», – наголошує The Independent.

Читайте також: Вибори у Польщі: досвід Коморовського проти маніпуляцій Дуди

Німецький ресурс ARD наголошує, що Дуда вимагає «більшої автономії для держав-членів Європейського Союзу».

«Він виступає проти штучного запліднення, підтримує посилення контролю над банками і зниження пенсійного віку. Під час виборчої кампанії він зробив багато дорогих обіцянок», – йдеться у публікації.

Видання Die Welt стверджує, що новий президент Польщі вже під час передвиборчої кампанії заявляв про розбіжності в поглядах із офіційним Берліном, а зміна влади у Варшаві може стати «переломною».

Зокрема, Дуда заявляв, що Польща і Німеччина дотримуються «різних поглядів, і повинні розпочати інтенсивний діалог почнеться». На думку переможця виборів, його країна не повинна «йти за течією», і залишатися «країною другого гатунку». Зокрема, Дуда зауважив, що Варшава повинна захищати свою енергетичну галузь та вуглевидобуток і не може змиритися, що «німецькі шахти підтримувані за рахунок державних коштів, а польські – ні».

Російський ресурс «Дождь» пише про те, що новий президент Польщі виступає за більш активну участь країни у врегулюванні конфлікту на сході України і за реформування відносин з Євросоюзом.

«Раніше він (Дуда  – ред.) заявляв, що якби його дзвінок «міг зупинити війну», він би «подзвонив Владіміру Путіну», а також що «російські танки не можна зупинити, накидавши піску під гусениці або вкоротивши паливний шланг; потрібно повністю перекрити подачу палива».

Ресурс РБК пише про те, що Дуда є «прихильником зближення з Україною».

«В одному з інтерв'ю радіостанції RMF він, зокрема, говорив про можливу відправку польських військовослужбовців для підтримки української армії на Донбасі. Кілька років тому Дуда взяв участь у зйомках документального фільму «Туман», який ставить під сумнів офіційну версію щодо причин загибелі під Смоленськом Леха Качиньського і пропонує теорію, що покладає провину за трагедію на російські спецслужби», – йдеться в публікації.

«У питаннях зовнішньої політики Дуда багато разів виступав за підтримку Польщею України, в тому числі і військову, за солідарну позицію Євросоюзу щодо Росії і більш активну участь ЄС у переговорах щодо розв’язання української кризи. В одному з інтерв'ю, відповідаючи на запитання журналіста про можливий візит до Москви, Дуда відповів, що «зараз дуже неохоче» зробив би це… Дуда вважає, що на Польщу перестали зважати на міжнародній арені. Зокрема, одним з головних його постулатів є поява на території республіки військових баз та інфраструктури НАТО», – зазначає російський ТАСС.

Читайте також: Президентські вибори у Польщі: "Гірко, але не безнадійно"