НОВИНИ

Президентські вибори у Польщі: "Гірко, але не безнадійно"

Польські експерти та ЗМІ оцінюють результати першого туру президентських перегонів.

За даними голосування на 27 з 51 виборчих округів Польщі, станом на 11 травня Анджей Дуда здобув 36,66% голосів виборців, Броніслав Коморовський - 31,9%, Павел Кукіз - 20, 97%. Таким чином,  Дуда та Коморовський проходять у другий тур, запланований на 24 травня.

Як відомо, Дуда - 42-річний адвокат з Кракова, депутат Європарламенту. Він представляє засновану екс-президентом Польщі Лехом Качинським партію “ Право та справедливість”. Зараз цю політсилу очолює Ярослав Качинський.

За даними ЗМІ, у своїй передвиборчій кампанії партія чинного президента Броніслава Коморовського “Громадянська платформа” намагалася налякати виборців, нагадуючи їм про авторитарний стиль правління недовгого уряду Качинського, але це не вплинуло на молодих виборців.

Анджей Дуда з дружиною та донькою

Загалом ставлення Дуди до Росії, його підтримка НАТО та прихильність до США не надто відрізняється від позиції Коморовського, але чинний президент має набагато більше політичного досвіду. Також партія “Право і справедливість” появляє набагато менше ентузіазму щодо ЄС, підкреслюючи важливість збереження національної самобутності Польщі в багатьох сферах — від релігії до прав представників ЛГБТ-спільноти. Крім того, Дуда обіцяв знизити пенсійний вік і виступав проти впровадження євро.

Разом з тим низка польських експертів досить різко висловилися, коментуючи проміжні результати першого туру виборів.

Засновник Gazeta Wyborcza Адам Міхнік у своїй статті попередив, що перемога Дуди означатиме прихід уряду Качинського, а це, за словами журналіста, є “чорним сценарієм для майбутнього Польщі”.

“Демократія іноді буває жорстокою до тих, хто боровся за неї... Результати першого туру президентських виборів показують, що Польща може потрапити в руки безвідповідальних і некомпетентних”, - зазначив Міхнік.

Як відомо, напередодні виборів опитування демонстрували 70% підтримки Коморовського, тож реальні результати стали несподіванкою.

Професор Варшавського університету Януш Чапінський пояснює таку ситуацію специфічною ментальністю прихильників Дуди.

“Це пов'язано з небажанням електорату “Права та справедливості” брати участь в опитуваннях. Взагалі в Польщі дуже низький рівень довіри до інститутів, і він особливо низький серед електорату “Закону і справедливості”, - пояснив професор.

Разом з тим Чапінський стверджує, що у Польщі зростають радикальні настрої, про що свідчить високий рівень підтримки колишнього рокера Павела Кукіза.

“За Кукіза голосували люди, що народилися у вільній Польщі або безпосередньо перед здобуттям Польщею незалежності. Це покоління, яке не мало своєї власної революції. Кожне покоління хотіло б бути рушієм суттєвих соціальних змін. А Кукіз є досить радикальним, якщо йдеться про соціальні зміни”, - додав він.

Павел Кукіз

Польський історик, професор Вєслав Владика в коментарі виданню Polityka наголосив, що перевагою в першому турі виборів Дуда завдячує слабким результатам Коморовського.

“Протягом багатьох років про президента можна було казати що завгодно, в тому числі, що він насправді є вбивцею свого попередника. Під час кампанії ненависть виливали в інтернеті гігантським водоспадом, на що команда Коморовського не могла відповісти, бо в цьому плані є набагато слабшою, ніж “Право і справедливість”, - пише Владика.

Гірко, але не безнадійно”,- саме так охарактеризував проміжні результати виборів польський журналіст, перекладач та публіцист Адам Шосткєвіч.

У своєму блозі на сайті видання Polityka він зазначив, що остаточні результати виборів, зважаючи на другий тур, є непевними.

Разом з тим Шосткєвіч стверджує, що невдача Коморовського у першому турі є цілком очікуваною, адже кампанія Дуди була кращою.

Щоб перемогти Дуду, президенту не вистачає переваги в дискусії, однак, вплив телевізійних дебатів на рішення виборців в нашій країні несуттєвий. Можливо, набагато важливішим є Інтернет, однак команда Коморовського в цій сфері слабка”, - стверджує автор, додавши, що суттєвий вплив мають безпосередні зустрічі з виборцями.

Дуда намагається перехопити гасла Коморовського щодо національної згоди. Це його слабке місце, бо “Право і справедливість” побудували свою позицію на знищенні елементарних соціальних зв'язків і повноважень держави... Перед другим туром президент повинен демаскувати фальш в риториці Дуди”, - йдеться у публікації.

Видання Wprost зазначає, що президентська кампанія Коморовського була не надто вдалою через те, що його команда не врахувала запитів сучасного польського суспільства.

Чинний президент Польщі Броніслав Коморовський з дружиною

“Здається, що Броніслав Коморовський не зрозумів змін, які відбулися в Польщі протягом останніх п'яти років. Він не може розуміти ситуацію молодих людей, які працюють на основі договорів, і не мають не лише медичної страховки, але й бачать, що їм не гарантують майбутньої пенсії, тож втрачають залишки довіри до держави”, - наголосили в публікації, додавши, що понад мільйон поляків працюють, зокрема, у Великій Британії, і, бачачи, як діє пенсійна система у цій країні, прагнуть такого для Польщі.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.