Світ

  ▪  

Вибори у Польщі: досвід Коморовського проти маніпуляцій Дуди

Тиждень.ua пропонує огляд публікацій польських ЗМІ, присвячених виборам президента країни.

Напруження у штабі Коморовського

У вівторок, 11 травня, видання Rzeczpospolita повідомило, що кампанією Коморовського напередодні другого туру керуватиме чинний глава МЗС Польщі Гжегож Схетина. У публікації зазначили, що формально керівником виборчого штабу залишиться Роберт Тишкевіч, якого критикують через поразку Коморовського у першому турі. Сам Схетина цю інформацію заперечив, наголосивши, що він виконуватиме свої безпосередні обов'язки.

Посилаючись на впливових політиків з “Громадянської платформи” (партія Коморовського — ред.), видання Polityka пише про те, що міністр закордонних справ не керуватиме передвиборчою кампанією, адже для цього є кілька причин — по-перше, в нього не надто теплі стосунки з Тишкевічем, і це заважатиме ефективній співпраці.

“І що більш важливо, незважаючи на дуже хороші відносини з Коморовським, наразі він (Схетина — ред.) не хоче брати на себе відповідальність за можливий провал”, - цитує видання слова неназваного посадовця.

Крім того, голова штабу Тишкевіч в інтерв'ю TVN24 заявив, що на поразку у першому турі президент Коморовський відреагував “міцними словами". Радіо RMF FM доповнило цю заяву, додавши, що результати виборів чинний глава держави сприйняв з “гнівом та люттю”.

"Ні про який гнів не може бути мови. Мені здається, що це якесь перекручення” - пояснив Коморовський в коментарі TVN24.

Разом з тим Gazeta Wyborcza повідомляє, що Коморовський дійсно незадоволений результатами роботи Тишкевіча і мав з ним серйозну розмову.

“За даними наших джерел, президент звинувачував його (Тишкевіча — ред.) в катастрофічних результатах. Навіть розглядав можливість заміни”, - зазначили в публікації, додавши, що основним кандидатом був очільник канцелярії президента Славомір Рибіцький.

Wyborcza стверджує, що в результаті Тишкевіч залишився на посаді очільника штабу, однак його роботу контролюватиме канцелярія Коморовського.

Наразі в адміністрації польського президента були незадоволені тим, що Тишкевіч погодився аж на три сесії теледебатів Коморовського з Дудою - на телеканалах TVP, TVN і Polsat. Зокрема, соратники чинного лідера Польщі наголосили, що здобути перевагу в стількох ефірах практично неможливо, тож їх кількість необхідно скоротити принаймні до двох.

Крім того, видання Rzeczpospolita пише про те, що чинному президенту, можливо, бракуватиме грошей для кампанії, яка вже обійшлася в 10 млн злотих. Зокрема, у “Громадянській платформі” неохоче погоджується на витрати, адже політсила готується до парламентських виборів восени.

Сам Коморовський одразу після першого туру заявив, що представить у Сенаті пропозицію про референдум щодо впровадження одномандатних виборчих округів (ОВО). За попередніми даними, референдум може відбутися вже у вересні і до нього планують включити питання про фінансування з держбюджету політичних партій та зміни у податковій системі.

“Завжди підтримував ОВО, і я переконаний, що завдяки мобілізації громадськості ці зміни можна запровадити порівняно швидко”, - написав Коморовський у Twitter.

“Люди президента сподіваються, що завдяки ОВО Коморовський здобуде частину електорату Кукіза (колишній рок-музикант Павел Кукіз здобув понад 20% голосів у першому турі — ред.). Тим більше, що Анджей Дуда, який позиціонує себе як прихильник змін, уникає однозначних заяв щодо ОВК”, - прокоментувала Gazeta Wyborcza.

“Президент, який зустрічався з виборцями в основному на мітингах, вчора (11 травня — ред.) вперше прийшов на зустріч з так званими пересічними поляками. Разом з чемпіоном зі спортивної ходьби Робертом Корженевським він (Коморовський — ред.) пройшов вулицями Варшави, закликаючи до підтримки”, - додає видання.

Броніслав Коморовський та спортсмен Роберт Корженевський під час прогулянки в центрі Варшави

Колишній президент Польщі Алєксандр Кваснєвський заявив, що підтримує Коморовського. Він підкреслив, що, вибирачи між досвідом або змінами, передбачуваністю і ризиком, виступає за досвід і передбачуваність.

“Ми не знаємо, що на нас чекає. Україна залишається в кризі, політика Кремля є незмінно агресивною і має на меті зрозуміло що - довести Україну до стану держави, що не відбулася, і такої соціальної напруги, яка змінить нинішню владу і її про-європейський курс. І, на жаль, є ознаки того, що ця криза з різними фазами триватиме протягом року. Я кажу це, щоб підкреслити, яким важливим зараз є досвід та контакти, які протягом багатьох років президентства пан Броніслав Коморовський встановлював, посилював і культивовував”, - зауважив Кваснєвський.

У штабі Коморовського сподіваються, що така заява екс-президента додасть їхньому кандидату підтримки з боку “лівих” виборців.

Читайте також: Президентські вибори у Польщі: "Гірко, але не безнадійно"

Качинський “окрилений” успіхом Дуди

Видання Rzeczpospolita пише про те, що у партії “Право і справедливість” не планують заощаджувати на кампанії свого кандидата.

“Ярослав Качинський окрилений (результатми першого туру — ред.) і переконаний, що Дуда має шанс на перемогу” - цитують у публікації впливового політика з оточення лідера партії, додавши, що у штабі Дуди планують здобути перевагу вже з перших днів — доки в таборі суперника триває хаос.

Обкладинка польського журналу Newsweek від 11 травня: "Коморовський чи Качинський: Реальний вибір у другому турі"

Передвиборча кампанія вартувала партії понад 10 млн злотих, і наразі необхідні ще декілька — в основному, для рекламних роликів.

Як повідомляється, Дуда планує продовжити риторику, розпочату раніше — з повагою до опонентів говоритиме про необхідність змін, наголошуючи на єдності суспільства.

“Потрібно побудувати спільноту, а не ділити людей”, - цитує Rzeczpospolita промову кандидата під час візиту до Сохачева у передмісті Варшави 11 травня.

Як повідомляється, “Право і справедливість” намагається на кожному кроці демонструвати підтримку свого кандидата.

“Зокрема, очільниця передвиборчого штабу Дуди Беата Шидло заручилася підтримкою партійної молоді, коли коментувала біля Адміністрації президента ініціативу (Коморовського — ред.) щодо референдуму”, - йдеться в публікації.

“Сьогодні, коли (Броніслав Коморовський — ред.) отримав жахливі результати на виборах, він намагається переконати поляків, що є відкритим для референдуму” - заявила віце-президент “Права і справедливості” на тлі картонних коробок, що мали символізувати громадянські ініціативи, проігноровані чинним президентом.

Крім того, у штабі Дуди переконані, що результати виборів визначать теледебати. Як повідомляється, на телеканалі TVP вони відбудуться в неділю, 17 травня, а на TVN24 - у четвер, 21-го. Разом з тим у “Праві та справедливості” хочуть заздалегідь домовитися про умови ефіру.

Видання Newsweek повідомляє, що Павел Кукіз, який не пройшов до другого туру, запропонував особисто провести дебати між Коморовським і Дудою в Любліні, щоб його (Кукіза — ред.) електорат визначився, кому віддати свої голоси.

“У боротьбі за виборців Кукіза кандидат від “ПіС” вже погодився”, - пише Newsweek.

У штабі Коморовського поки не робили жодних заяв щодо пропозиції Кукіза, однак глава МЗС Схетина зауважив, що напередодні другого туру необхідні серйозні обговорення.

“Поважні дискусії — будь ласка, розважальні заходи за участі політиків — ні”, - заявив він в коментарі TVP Info.

Дискусія у ЗМІ

Головний редактор видання Rzeczpospolita Богуслав Хработа у своїй статті зауважив, що попри формальну боротьбу між Коморовським і Дудою, за кожним із цих прізвищ стоять дещо інші політичні фігури. На думку автора, на це вказує демонстративна відсутність у передвиборчій кампанії обох кандидатів Дональда Туска та Ярослава Качинського.

“У випадку Коморовського великим відсутнім був Дональд Туск. Звичайно, я не перебільшую рівень довіри до цього політика у Польщі, однак очевидно, що всі кампанії останніх років, в яких відзначали його ім'я, були виграні”, - пише Хработа.

“Натомість в кампанії і штабі Анджея Дуди була чіткою відсутність Ярослава Качинського, чию роль спритно виконувала Беата Шидло. Я переконаний, що ця робили свідомо. Адже фігура за кандидатом була б лише доказом того, що Дуду контролюють. ЇЇ відсутність буде доказом незалежності краківського політика”, - йдеться в публікації.

Хработа наголошує, що Качинський зник з оточення Дуди, щоб гарантувати тому прихильність електорату, який зазвичай насторожено ставиться до “Права і справедливості” і власне лідера партії.

В інтерв'ю радіо Zet колишній політик “ПіС”, а нині представник уряду Міхал Камінські зазначив, що Дуда - “поганий кандидат, який має хорошу кампанію”.

“Я буду спати спокійно, якщо президентом буде Броніслав Коморовський”, - наголосив Камінський.

Головний редактор видання Newsweek Томаш Ліс зазначає, що Дуда є лише “костюмом Качинського”.

"За шість місяців кандидат Дуда не в зміг сказати й речення, з яким не погодився б його патрон”, - йдеться у публікації.

Разом з тим журналіст дає пораду чинному президенту для перемоги в другому турі.

“Виборці повинні бачити, що президент готовий боротися за їхні голоси. Цієї рішучості для боротьби Броніславу Коморовському досі не вистачало”, - зазначає Ліс.

Публіцист Newsweek Цезари Міхальскі стверджує, що Коморовський програє вибори Дуді, якщо у другому турі голосуватимуть ті самі виборці, що й у першому.

“У першому турі голосували переважно ті, хто не погоджується з нинішнім польським статусом-кво. І Броніславом Коморовським, який є його послідовним захисником. Дуда навіть не мусить підлещуватися до Кукіза чи Корвіна. Відомо, що гра буде в одні ворота. Ті, які обороняє чинний президент”, - пише журналіст.

У своєму блозі Анна Домбровська написала про те, як зранку 11 травня — наступного дня після виборів, Дуда пригощав кавою мешканців Варшави.

“Можна сказати, що це дешевий маркетинговий прийом. Його вже давно його застосувують добре оплачувані піарники однієї з найбільших мереж швидкого харчування, де в першій половині дня ви можете отримати безкоштовну каву. Але треба віддати належне Дуді, адже він з'явився першим, ніж Коморовський...”, - зазначила авторка, додавши, що чинний президент вийшов на публіку з пропозицією щодо референдуму.

Анджей Дуда в центрі Варшави наступного дня після першого туру виборів

Журналіст, перекладач та публіцист Адам Шосткєвіч пише про маніпулювання, до якого, вочевидь, вдавалася партія “Право і справедливість” напередодні виборів.

“В одному з районів Кракова в поштові скриньки кидаюли листівки, які імітують бюлетені з виборів президента. Вгорі списку кандидатів - Анджей Дуда, з позначкою біля прізвища. Ідея зрозуміла: голосуйте за Дуду, тому що ви можете проголосувати лише за одного кандидата”, - пише Шосткєвіч, додавши, що листівки помітили в так званий “день тиші”.

Разом з тим автор зазначає, що в своїй скринці не знайшов таких листівок, а виборча комісія не фіксувала звернень про порушення від свідомих громадян.

“Але, можливо, вони повинні бути ...щоб зупинити ентузіастів Дуди з листівками, які можуть змусити менш переконаних виборців голосувати не обов'язково за того кандидата, за якого планували”, - йдеться в публікації.

“Я чув кумедну історію про літню пані, яку її власна дочка переконувала голосувати за президента Коморовського, і та погоджувалася, однак в останній момент захотіла віддати голос за Дуду. Чому? - Запитує дочка. - Бо священик сказав голосувати за Дуду”, - резюмує Шосткєвіч.

Читайте також: Налякані можливою перемогою Дуди, поляки активніше голосуватимуть у другому турі – експерт

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.