Світові медіа про зустріч Блінкена і Лаврова: стежками холодної війни, в тіні «Північного потоку-2»

Світ
21 Травня 2021, 18:08

Держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Росії Сєрґєй Лавров зустрілися в Рейк'явіку ввечері 19 травня напередодні саміту Арктичної Ради, до якої належать обидві країни. Американські медіа особливо активно висвітлювали як і саме турне Блінкена, так і зустріч, що стала першим двостороннім контактом між державами на такому рівні. Хоч зустріч відбулася у Рейк’явіку в першу чергу через зустріч міністрів закордонних справ Арктичної Ради, однак слід зазначити, що це місто має історично-символічне значення для «пом’якшення» радянсько-американських взаємин. В 1986-му році тут зустрічалися Михайло Горбачов та Рональд Рейган, а ту їхню зустріч історики називають першим кроком до завершення «холодної війни».

 

Як зазначають і американські, і європейські медіа, риторика Росії та США під час зустрічі 19 травня 2021 була не зовсім примирливою, однак деякі кроки напередодні, зокрема з боку США, свідчать про те, що Вашингтон прагне все ж спробувати співпрацювати. Так, за два дні до зустрічі американське видання Axios оприлюднило інформацію із власних джерел про те, що адміністрація Байдена не накладатиме санкції на компанію Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку – 2». 19 травня вже Державний департамент США опублікував документ, який підтвердив попередні чутки в медіа. У прес-релізі Держдепу, зокрема, йшлося, що відмова від застосування санкцій щодо Nord Stream 2 AG, його генерального директора Маттіаса Варніґа та корпоративних співробітників Nord Stream 2 AG «в національних інтересах США». Поза тим адміністрація наклала санкції на російські судна та компанії, що безпосередньо займаються будівництвом газопроводу. Американська преса відзначає, що такий жест у першу чергу спрямований на покращення взаємин із Німеччиною, однак він також несе полегшення і Кремлю.

 

Читайте також: Замінити труби кораблями

 

На разі ця позиція доволі жорстко розкритикована в Конгресі.  Reuters цитує сенатора Джима Ріша, члена комітету із міжнародних справ Сенату від Республіканської партії, який називає таке рішення «подарунком Владіміру Путіну, який лише послабить важелі США напередодні зустрічі Байдена із Путіном». Сенатор-демократ Боб Мендес, голова комітету, заявив, що адміністрація Байдена повинна зробити все можливе, щоб досягти того, чого адміністрація Трампа не робила протягом чотирьох років: назавжди зупинити добудову трубопроводу "Північний потік-2".

 

Одне з питань, яке обговорювали під час зустрічі Блінкен та Лавров, – це можливість зустрічі між президентами США та Росії. Попри те, що американський президент Джо Байден раніше заявляв, що вважає російського президента Владіміра Путіна вбивцею, він також нещодавно заявив, що хотів би з ним зустрітися під час свого європейського турне в червні. 

 

Читайте також: Брак волі

 

Американське видання Politico відзначає, що «російський та американський дипломати обмінялися гострими словами напередодні саміту Путін-Байден». Як пишевидання, Державний секретар США Ентоні Блінкен попередив Лаврова про те, що США реагуватимуть на провокації Кремля, але Вашингтон прагне "передбачуваних" відносин з Москвою. Під час вступних промов їхня мова була «гострою, але душевною», наголошує Politico.

 

Схоже враження про зустріч двох високопосадовців склалося і в журналіста abcnews Коннора Фіннеґана. Так, він відзначає «дипломатичні тонкощі» Лаврова та Блінкена та те, що ця зустріч «заклала основу» для зустрічі Байдена та Путіна наступного місяця. Журналістам щоправда доводиться «гадати на кавовій гущі» і власній інтуїції щодо того, чи відбудеться зустріч двох лідерів. Німецьке видання DieZeit своєю чергою пише, що вона «під питанням». Видання відзначає, що російська сторона досі не схвалила пропозицію Байдена і «виправдовує своє небажання тривалим аналізом ситуації».

 

Читайте також: Оборона за Байденом

 

Журналіст польського видання Gazeta Wyborcza Мачей Чарнецький відзначає, що під час зустрічі в Рейк'явіку керівники міністерств закордонних справ США та Росії «не приховували розбіжностей у відносинах, але також запевняли у готовності до співпраці». Видання також пише про критику з боку республіканців та демократів щодо обмежених санкцій проти Північного Потоку – 2.

 

Експертки RAND Еббі Тінґстад та Стефані Пезард  перед зустріччю Ентоні Блінкена та Сєрґєя Лаврова написали колонку для сайту Defence One під назвою «Арктичні можливості Блінкена». У матеріалі вони звертають увагу не лише на арктичне турне держсекретаря (напередодні саміту в Ісландії він відвідав Данію та Гренландію), але й на особливу роль Росії, яку вона отримує після цього засідання. Так, від учора Росія головує в Арктичній раді, що дає їй додаткові можливості у цій організації. 

 

«Арктика має вирішальне значення для кліматичної політики США, не в останню чергу завдяки стратегічній географії та економічним ресурсам Аляски, серед яких рибальство, вуглеводні та мінерали. Це також важливо для дипломатії США щодо зміни клімату», – пишуть експертки RAND. Вони також відзначають, що частиною майбутнього порядку денного Росії як країни, що головує в Арктичній раді, може бути ширше залучення спостерігачів ради, зокрема Китаю. Останній вже давно не приховує амбіцій