Світ про нового Папу Римського: стиль і походження можуть допомогти Франциску “вичистити стайні Ватикану”

14 Березня 2013, 12:58

«Спостерігачі у Ватикані вважають, що вибір новим папою ім’я Франциска, яке раніше не використовувалося, сигналізує новий початок для церкви, і також означає смиренність та простоту», – пише Financial Times.

«Це новинка в установі, яка зазвичай не відрізняється новизною, і я думаю, що це красномовний хід», – прокоментував The Washington Post історик ранньої сучасної релігії університету ім. Дрекселя Джонатан Зайтц.

«Це геніальний хід (кардиналів). Не італієць, не європеєць, не людина з ватиканської курії, але людина, відкрита до третього світу», – сказав ватиканський репортер Марко Політі.

Ватиканська газета L’Osservatore Romano описала нового понтифіка як «визначну фігуру, що належить до усього континенту Латинської Америки і в той же час є простим пастором, якого дуже любить його єпархія, котру він вздовж і впоперек пройшов навіть з допомогою метро і автобуса».

«Незважаючи на тихий характер він став (моральною) точкою відліку за свої сильні позиції під час драматичної економічної кризи, яка охопила Аргентину в 2001 році.», – пише видання.

Газета також додає, що хоча кардинал Берґольйо став відомим, він «ніколи не відмовлявся від свого стриманого і строгого способу життя».

«Обрання кардинала Хорхе Берґольйо на посаду Папи під ім’ям Франциска є надзвичайним стрибком від консервативного та обережного характеру останніх двох пап. Хоча Берґольйо характеризують як помірного консерватора, в сучасній церкві єзуїти мають репутацію жорсткого і незалежного мислення, а за папи Івана Павла II вони перебували в опалі через свої симпатії до теології визволення в Латинській Америці», – пише експерт з питань релігії і редактор The Guardian Ендрю Браун.

«Берґольйо є інтелектуалом, але і харизматичним аскетом. Він начитаний і в той же час приземлений. Багато подорожував і пов'язаний з домом. Берґольйо – не теоретик, він йде до людей. Він рідко прагне великої сцени, але йому є що сказати. Його тема – глобалізація, розрив між багатими і бідними.

«Нерівний розподіл багатства створює ситуацію соціального гріха, який волає до небес і таким чином позбавляє багатьох братів і сестер можливості осмисленого життя», – сказав він на зустрічі латиноамериканських єпископів 2007 року», – пише Der Spiegel.

«Це був хороший момент покінчити з минулим, і певним чином вибір кардиналів є повним розривом. Як єзуїт він належить до елітного відділу Церкви, який зберіг певну незалежність за останніх двох пап. Його описують як «неєвропейського» Папу, втім, він достатньо близький до свого італійського коріння, щоб мати певне уявлення про курію і її політичні інтриги. На відміну від більшості європейців і американців, він пережив дилему, яка виникає, коли жорстока диктатура перебуває під загрозою від насильницьких повстанців.

Коротше кажучи, Папа Франциск достатньо відрізняється за стилем і походженням, щоб стати «новою мітлою», яка вичистить ватиканські стайні. Але в нього на столі вже лежать неприємні досьє, а вікно можливостей буде відчиненим недовго», – пише The Economist.

 «Вибір аргентинця з італійським корінням має і політичний підтекст. Пройде не так багато часу перш ніж аргентинські ЗМІ і політики запитають у Папи його думку щодо конфлікту навколо Фолклендських островів між Аргентиною і Великою Британією. Латинська Америка переконана, що острови належать Аргентині. Європа вважає інакше. Франциск може виступити посередником у конфлікті», – припускає Die Zeit.

«Ліві в Латинській Америці дуже сильним і успішним політичним рухом, оскільки суспільні дебати щодо бідності перебувають практично поза конкуренцією. Латиноамериканський «Папа бідних», який наближений до найпопулярнішої в регіоні теології визволення, може стати новим моральним авторитетом континенту. Але для цього йому треба буде в першу чергу розібратися з минулим. В останні роки аргентинські ЗМІ звинувачують Берґольйо, що він не достатньо чітко дистанціювався від диктатури і її частково навіть терпить. Він з такими звинуваченнями категорично не згодний», – додає німецьке видання. 

Нагадаємо, 13 березня Конклав обрав 266-м Папою Римським кардинала з Аргентини, архієпископа Буенос-Айреса, Хорхе Маріо Берґольйо, який взяв собі ім’я Франциск. Офіційно новий Папа зійде на престол 19 березня.