Окружний адміністративний суд Києва призначив комплексну психологічну та лінгвістичну експертизу контенту російських каналів, заборонених для мовлення в Україні. Про це йдеться в його визначенні від 3 березня.
Їм належить з'ясувати, чи містяться в поданих на експертизу електронних аудіовізуальних носіях фрагменти, що містять заклики до насильницької зміни конституційного ладу України; заклики до розв'язування війни, агресивних дій їх пропаганди; фрагменти, що містять пропаганду винятковості, переваги або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань.
Також, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження; фрагменти, що містять посягання на територіальну цілісність України, заклики до порушення громадського порядку і масових заворушень.
Представники трьох російських каналів виступили проти проведення експертизи, а представник прокуратури підтримав ініціативу Нацради.
Нацрада хоче визнати згадані канали не відповідними до законів України та Європейської конвенції.
3 березня суд частково задовольнив клопотання Нацради і призначив експертизу контенту каналів, якій займутся експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Нагадаємо, що 25 березня 2014 суд тимчасово заборонив поширення на території країни чотирьох російських каналів, як забезпечувальний захід за заявою позивача – Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Санкція торкнулася чотирьох мовників – "Перший канал", НТВ, Росія 24 і РТР.
17 липня стало відомо, що суд тимчасово заборонив поширення в Україні ще одного російського телеканалу – "ТВ Центр – Іnternational" (ТVСІ). У лютому 2015 обидва позови були об'єднані в одну справу.
Як повідомлялося, в Україні тимчасово припинили діяльність понад 100 російських ЗМІ. У списку – представники телебачення, інформаційних агентств, газет та інтернет-ресурсів. Верховна Рада ухвалила відповідне звернення 12 лютого. Згідно з постановою, тимчасове припинення акредитації журналістів та представників (продюсерів, операторів, технічних працівників) деяких ЗМІ РФ при органах держвлади України триватиме до завершення антитерористичної операції. Згодом російський телеканал "МИР 24" потрапив під заборону Нацради.
Нагадаємо також, 5 лютого Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект №1317 щодо захисту інформаційного телерадіопростору України, заборонивши показ російських серіалів.