«Старомер», перебіжчики, інший Зеленський. Як пішли на вибори очільники ключових міст Харківщини

Політика
30 Вересня 2020, 19:25

Невеличке місто Чугуїв на 32,4 тисячі людей розташоване неподалік річки Сіверський Донець. Цікаве воно не тільки тим, що дало життя відомому художнику Іллі Рєпіну, а й тим, що мером міста от уже 18 років незмінно залишається Галина Мінаєва. Вперше вона очолила місто в далекому 2002 році. Свою першу каденцію отримала не просто. Перші вибори після масових протестів визнали недійсними, а одного з кандидатів не допустили до перевиборів. На других виборах перемогу вже отримала пані Мінаєва.

 

Кожні вибори вона вигравала зі значним відривом від своїх суперників. Починаючи з 2002 року вона ніколи не набирала менше 50% голосів. Чугуївська пані мер не раз змінювала політичне забарвлення. В 2010 році вона йшла від Партії Регіонів, в 2014-му – від «Нашого краю», а на нинішніх виборах висувається від партії «Слуга народу». Нещодавно Зеленський був з візитом на Харківщині, де саме презентував команду, яка змагатиметься на місцевих виборах. Попри свою «непостійність» у партійній приналежності Мінаєва має загалом позитивний імідж завдяки певним досягненням. Чугуїв – один із лідерів Харківщини в реалізації реформи децентралізації, у місті багато можливостей для активних громадян. Вони мають змогу подавати свої проєкти на реалізацію коштом бюджету міста. В Харківській області Чугуїв став одним з перших міст, яке реалізувало таку можливість.

 

Ще один член «Зе-команди» на місцевих виборах – поки чинний мер Ізюму Валерій Марченко. Його вже помітили завдяки декларації, дуже ранньому старту агітації в місті, а також використанню бюджетних коштів для реклами самого себе. В декларації вказано, що мер не має власного будинку, проте є цілий автопарк з 30 автівок. Будинок його сім’я орендує в родича, а ще вони зберігають майже 2 млн грн та майже $49 тис. готівкою. Насправді доволі звична ситуація для української політики. Заробив він стільки підприємницькою діяльністю, якою він займався 20 років перед тим, як піти у політику.

 

Читайте також: Вертикаль і горизонталь влади на Донбасі

 

Свої рекламні банери з символікою СН почав розміщувати ще в серпні, коли до офіційного старту кампанії було ще понад півтора місяця. За традицією, Марченко змінив свої політичні вподобання перед виборами і з лав Євросолідарності (а тоді ще БПП) перейшов до «Зе-команди». П’ять років тому в мери його взагалі висувала партія «Нові обличчя». Про наміри йти на другий термін він заявив в інтерв’ю, яке вийшло в місцевій газеті за 150 тис. грн. В тому інтерв’ю була не тільки заява про намір балотуватися ще раз, а й присутні політичні гасла, які мають ознаки політичної агітації. Що також є доволі типовим для українських політичних реалій.

 

Нинішній мер Лозової Сергій Зеленський вже заявив про своє бажання балотуватися на другий термін. Його кандидатуру не висуває жодна з партій, він іде на вибори як самовисуванець. Фаворитами перегонів називають чинного мера та Ігоря Кошляка. Останній так само не є членом жодної партії. Між ними двома й точитиметься головна боротьба. Усього за пост мера боротимуться п’ять кандидатів.

 

Йдучи далі містами області зупинимось детальніше на менших за населенням містечках, в яких також точитиметься боротьба за владу. Красноград, Куп’янськ, Богодухів, Люботин та Первомайське – всі ці містечка є невеликими за своєю чисельною кількістю населення. В жодному з них не живе понад 30 тис. людей, але вони або стали центрами нових укрупнених районів, або є центрами ОТГ.

 

Чинний мер двадцятитисячного Краснограда Максим Володимир свою посаду обіймає вже вдруге. У 2010 році він переміг на виборах, балотуючись від Партії регіонів. На нинішню каденцію обрався вже під прапорами партії «Відродження». Володимир здобув перемогу з результатом 45%. Однак брати участь у нинішніх виборах до Красноградської міської ОТГ пан Володимир не буде. Після завершення реєстрації кандидатів у списку претендентів його імені немає.

 

Читайте також: Децентралізація: більше, ніж реформа

 

Схожа ситуація у Куп’янську, де виконує обов’язки мера секретар міськради Валерій Говоров. Він не має намірів балотуватися. У 2017 році, обраний на чергових виборах мер міста Олег Войтюк, помер після затяжної хвороби. Відтак на виборах 25 жовтня зареєструвалося сім кандидатів, які боротимуться за посаду мера міста. Серед них лише один самовисуванець, а усіх інших кандидатів висунули політичні партії. Серед інших є навіть кандидат від проросійської партії Шарія.

 

Богодухів нині очолює Микола Голуб, який переміг на виборах у 2015 році як самовисуванець. Саме містечко є одним з найменших серед міст області. При проєктуванні районів Харківської області спочатку планувалося віддати пріоритет Люботину, як райцентру. Справа дійшла до того, що активісти міста Богодухів їздили до стін Верховної Ради з вимогою зробити місто центром укрупненого району.

 

Протест дав свій результат та вже в затвердженій постанові Богодухів є одним із семи райцентрів Харківщини, а Люботин віднесли до Харківського району.

 

Читайте також: Партійний довгобуд

 

Вищезгаданий Люботин має населення 24 тисячі людей. В місті чинний мер вже зареєструвався як кандидат від партії «Слуга народу». За вже відомою традицією, свою першу каденцію він отримав як член БПП. У 2015 році він отримав 32% підтримки виборців, обійшовши свого найближчого суперника на 9%.

 

Первомайський – місто, в якому живе майже 30 тисяч людей. Там активно співпрацюють з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Нинішній мер – Микола Бакшеєв активно проводить свою виборчу кампанію під прапорами ВО «Батьківщина», де перебуває не першій. Єдиний зі списку мерів, хто представляє партію Юлії Тимошенко. Конкуренцію йому складуть інші три кандидати.

 

У підсумку ми маємо доволі традиційну, як для українських реалій, політичну кампанію, в якій є й перебіги з однієї партії в іншу, й кандидати зі значним політичним досвідом, і, звичайно ж, завчасний старт рекламної кампанії.