У Комісії, яка видає мовні сертифікати, намагаються незаконно змінити керівника та порушити процес проведення іспиту зі знання державної мови. За повідомленням на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови, а також її Голови Орисі Демської на сторінці у Фейсбук, сьогодні мало відбутись важливе засідання, яке в результаті зірвали і 3015 осіб не отримали свої мовні сертифікати.
7 лютого п’ять членів Комісії – Мозгунов Володимир, Мазур Наталія, Мазурик Данута, Мирончук Олександр і Чернобров Юлія – вимагали скликати позачергове засідання, що й зробила голова Нацкомісії відповідно до Закону. Проте через порушення процедури почати засідання не змогли.
Читайте також: По русифікованих містах. Що українці думають про мовний закон та «утиски російськомовних»
Незважаючи на це, заступник голови Комісії Володимир Мозгунов порушуючи регламент розпочав засідання сам, через що Орися Демська та ще два члени Комісії вийшли з приміщення на знак протесту. На цьому засіданні Мозгунов за згодою ще чотирьох членів незаконно призначив себе Головою Комісії, звільнивши Орисю Демську.
"Члени Комісії – фігуранти подій цього тижня – вже практикували подібні дії на засіданні від 18 січня…незаконні дії пов’язані зі спробою підірвати стабільне функціонування іспиту на визначення рівня володіння державною мовою, а також із непублічними політичними цілями взяти під контроль процес іспитування. Нам дуже шкода, що колеги – члени Комісії, державні службовці категорії "А" – стали інструментом недобросовісних намагань "поховати" ефективне застосування норм Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" в частині проведення іспитів".
Що важливо, в заяві йдеться, що до цих подій причетний сам очільник МОН: "Найбільш неприємним моментом у цій сумній історії про наругу над законністю є те, що Володимир Мозгунов публічно заявляв про причетність до цього міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета".
Комісія вже звернулась до Кабінету Міністрів, адже саме він координує роботу цього органу, та подали заяву до Нацполіції, ДБР та Генпрокуратури.
Підтримку Комісії вже висловив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. У своїй заяві на Фейсбуці, Кремінь закликав зупинити блокування роботи установи, аби не спричинити колапс державної мовної системи.
Читайте також: Орися Демська: «Якщо у ХХІ столітті певна мова перебуватиме тільки у площині політики, то це стане її кінцем»
Сьогодні мала відбутись пресконференція Нацкомісії, де мали б детальніше роз'яснити ситуацію, проте прямий ефір так і не запустили за лінком.
"Уповноважений звернувся до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля невідкладно у межах компетенції вжити невідкладних заходів щодо забезпечення відновлення роботи Комісії", – пише в заяві.
Національна комісії зі стандартів державної мови – важливий державний орган виконавчої влади, який по суті регламентує всі мовні правила в Україні через іспит на знання державної. Людина поже посісти державну посаду або отримати українське громадянство лише із сертифікатом про рівень володіння українською мовою – ці сертифікати видає Нацрада. Цьогоріч перший іспит 2022 року провели 11 січня у Херсоні.