Справа “Хізб ут-Тахрір”. Один із фігурантів розповів, як у російському СІЗО знущалися над в’язнями

29 Січня 2018, 23:23

Фігурант ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір» Вадим Сірук зумів передати письмові пояснення своєму адвокату Емілю Курбедінову про події в слідчому ізоляторі Краснодара, куди його помістили під час етапу в СІЗО Ростова-на-Дону. Про це пише LB.ua.

 

Сірук розповів, що працівники слідчого ізолятора і ОМОНу провели «плановий обшук» камери, під час якого грубо поводилися з арештантами, матюкали їх, били, цькували собаками.

 

«Співробітники ОМОНу всіх, що виходять [із камери арештантів], намагалися збити з рівноваги ударами по ногах і корпусу. Тих, хто не витримував і падав, хапали і штовхали вперед. Те ж саме відбулося зі мною. Виходячи з сумками в руках і на плечах, після декількох ударів я втратив рівновагу і вдарився головою об стіну. Після чого всім було дано команду прийняти положення сидячи навпочіпки, руки за голову, обличчям вниз. У такому положенні ми перебували 1-1,5 години, поки йшов огляд особистих речей», – написав Сірук.

 

За результатами огляду у нього забрали килимок для намазу і машинку для гоління. Коли в особистих речах Сірука працівники СІЗО знайшли обвинувальний вирок, кримчанина провели на «бесіду», під час якої називали його «терористом», «іділовцем», погрожували «погубити в таборі».

 

Сірук приводить діалог по пам'яті:

 

«Як так вийшло, що ти терористом став?». «Я не терорист». «Якщо будеш свої радикальні погляди поширювати, пошкодуєш. Я за такими, як ти, уважно стежу». «У мене немає радикальних поглядів, я тільки обвинувачений». «Навіщо заборонену літературу читав, відео дивився?». «Я скачував книги ще при Україні, тоді не заборонено було». «Так у вашій Україні все підряд дозволено. Що після терміну збираєшся робити?» «Мене ще не засудили». «Дивись, таких, як ти, якщо треба буде, можемо загубити як у таборі, так і після. Зрозумів?».

 

Уперше про катування Сірука стало відомо 29 грудня від адвоката іншого обвинуваченого у справі, правозахисника Емір-Усейна Куку Олександра Попкова.

 

Нагадаємо, в січні 2015 року з справі про організацію «Хізб ут-Тахрір» в Криму були арештовані Руслан Зейтуллаев, Нурі Примов, Рустем Ваит. Згодом — Ферат Сайфуллаев, в лютому 2016 року — Емір-Усеин Куку, Енвер Бекіров, Муслім Алієв і Вадим Сірук.