Спекуляції білоруського фронту. Які маніпулятивні повідомлення про буцімто українську розвідувальну та військову активність поширюють в Білорусі

Світ
4 Лютого 2022, 13:37

В білоруських телеграм-каналах (АТН) та новинах з'явилась інформація про збитий буцімто український безпілотник, який намагався незаконно перетнути кордон Білорусі та зняти стратерічні військові об'єкти, зокрема полігон в Брестській області. Через це до МЗС країни навіть викликали українського посла та висловили йому протест, хоча українське міністерство закордонних справ заперечувало, що в той час українські апарати могли відправити в білоруському напрямку. Інцидент стався 24 січня, проте широкого розголосу він набув лише вчора, 3 лютого.

БПЛА військові збили і навіть оприлюднили його фотографії, з яких, утім, не можна зрозуміти, якого типу та чий це безпілотник. Проте в Білорусі впевнені, що це саме українські "недружні" дії і спекуляції, що неважко зрозуміти з їхніх випусків новин – репортаж про БПЛА на "Білорусь 1" вчора не тільки детально "пояснив", чому цей апарат родом з України, але й подав два коментарі українських службовців у Білорусі – військового прес-аташе та дипломата, які або відмовились коментувати ситуацію до оприлюднення офіційної позиції МЗС України, або не бажали відповідати на провокаційні запитання про "шпіонаж" від проурядових журналістів.

У цьому білоруське медіа побачило спроби приховати вину. До репортажу про безпілотник та після неї – сюжети так само оповідали про буцімто військові маніпуляції з українського боку. Тож це не перша спроба звинуватити Україну у нагнітанні сусідських відносин без чітких доказів та з гучними заявами.

Читайте також: Ворог біля воріт. Що відомо про концентрацію російських військ

Фотографії БПЛА, які можна знайти в мережі, виглядають так:

Телеканал "Білорусь 1" у своєму репортажі транслювали кадри, де видно на розібраних деталях написані вручну букви. Це слугує для журналістки доказом того, що літак український.

Конкретно назви БПЛА не повідомляють – у сюжеті є лише посилання на статтю в "Ріа новини", де стверджується, що безпілотник схожий на український "Spectator", проте якщо знайти в мережі його фотографії, за багатьма деталями видно, що спільного в апаратах мало. Серед спеціалістів немає єдиної думки про те, що це за БПЛА. Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm пише, що апарат на фото не схожий ні на російський "Орлан", ні на "Spectator".

"Жодна із зазначених моделей, ні українських, ні російських, ні білоруських або навіть польських БПЛА на 100% не має візуальної схожості з розміщеними МЗС Білорусі та агентством АТН фотографіями".

МЗС також стверджує, що Україна не має відношення до незаконного перетину білоруського кордону. Про це написав у Твіттері речник МЗС Олег Ніколенко.

Серед інших спекуляцій – буцімто Україна стягує війська до білоруського кордону. Раніше Аляксандр Лукашенка заявляв, що близько 10 тисяч українських військових направили до держкордонів для спецоперації "Полісся", у зв'язку з цим військові навчання "Союзна рішучість-2022" вирішили проводити на півдні та заході країни, хоча за словами Лукашенки, домовленостей про спільні навчання РФ та Білорусі досягли ще наприкінці 2021. Тому концентрація російської техніки та військових близько до кордону з Україною наче не провокація, а навчання.

На сайті білоруської прикордонної служби також у загальному повідомленні про збільшення охорони кордонів у 2022 році йдеться, що причиною для підвищеної готовності прикордонників Білорусі є зокрема поведінка України та її союзників у Європі.

"Так, наприклад, із серпня минулого року у безпосередній близькості від наших кордонів було зосереджено значне угруповання силових відомств суміжних держав Євросоюзу та України загальною чисельністю близько 32 тисяч осіб", – пише на інформаційному порталі прикордонників Білорусі.

Читайте також: Ефект метелика. Хто й навіщо хоче перетворити сучасний світопорядок на хаос

До конфлікту також намагаються долучити і сусідні країни – днями проурядове білоруське видання "Белта" опубліковало фейкову новину, нібито поляків Міністерство оборони масово попереджає листами, що невдовзі може вилучити позашляховики у громадян у зв'язку з "погіршенням ситуації навколо України".

У новині йдеться про "вилучення" Dacia Duster, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson та Kia Sportage. "Белта" посилається на російське інформаційне агентство Eurasia Daily (EADaily). Воно, у свою чергу, на польськомовний сайт Francuskie.pl, яке публікує новини про автомобільні новинки.

На цьому сайті відповідної новини із посиланням на "параграфи 1 та 4 ст.61 закону про адміністративно-процесуальний кодекс та статті 208 та 210 закону про загальне зобов'язання захищати Республіку Польща" жодної інформації немає.