Спартц vs ОП: що відомо про конфлікт навколо заяв конгресвумен українського походження

14 Липня 2022, 20:12

Конгресвумен українського походження та перша етнічна українка, яка увійшла до Конгресу США, висловила невдоволення главою Адміністрації президента Зеленського Андрієм Єрмаком, якого вона пов’язує із російським слідом в Україні. Також урядовиця пише, що занепокоєння викликає відсутність процедури нагляду за оборонною підтримкою від США Україні. У зверненні до президента України, Спартц пише, що Володимир Зеленський не звертає увагу на ближчого ворога:

«Він [Зеленський, – Ред. ] витрачає багато часу, розбудовуючи міжнародну підтримку, аби захистити свою країну, але у нього є постійна внутрішня проблема, яку він повинен вирішити – голова Офісу президента Андрій Єрмак», – написала у одній із заяв Вікторія Спартц.

Далі конгресвумен перерахувала кілька звинувачень на адресу Єрмака. Зокрема, про витік інформації щодо спецоперації із затримання вагнерівців, невдалі перемовини з Росією стосовно війни, брехню про те, що війна у лютому не почнеться, затягування купівлі необхідного озброєння та призначення Олега Татарова своїм заступником, через що затягується призначення незалежного антикорупційного прокурора.

Іншу заяву, безпосередньо до Байдена, Спарц написала за день до публікації звернення до Зеленського. В ній конгресвумен просить президента США в рамках розслідування Конгресу пояснити процедури нагляду за Андрієм Єрмаком. «На підставі різноманітних розвідданих і дій пана Єрмака в Україні Конгресу необхідно терміново отримати цю інформацію», – написала Спартц.

Її занепокоєння грунтується на підозрах, що начебто корупційність Єрмака ставить під сумнів прозорість постачання зброї до України, і так як вона відправляється на війну за гроші платників податків США, треба прозвітувати перед ними, що зброя не потрапить «до рук не тих людей». Також вона повторила застереження щодо призначення Татарова і його пов’язане з Януковичем минуле. Частина листа недоступна до прочитання – її замалювали чорним.

Сьогодні конгресвумен знову опублікувала прес-реліз, в якому ще раз закликала перевіряти виділену Україні військову допомогою і додала, що якраз відсутність нагляду може створити проблеми, а не заяви про її наявність.

За кілька днів «Українська правда» та «Європейська правда» спільно провели інтерв’ю із Вікторією Спартц, в якому вона емоційно висловлювалась щодо невдоволення поведінкою української вищої та місцевої влади, самих українців і відсутністю процедури нагляду за озброєнням. Також вона так і не розповіла, про що йшлось у прихованій частині листа до Байдена. Резонанс викликали кілька фраз конгресвумен у інтерв’ю. Зокрема, вона заявила, що ці закиди турбують обидві партії у Конгресі на серйозному рівні. Втім, пізніше Співголова Групи підтримки України в Конгресі США, демократка Марсі Каптур відповіла на лист урядовиці українського походження відмітивши, що деякі члени Конгресу хочуть посіяти розкол і таким чином допомагають Путіну у війні. Вона зазначила, що рівень співправі між державами сягає такого рівня, що не дає сумніватись у чесності офіційного представництва України.

Читайте також: Держава-zомбі. Коротко про суть російського імперіалізму

Історія з відповідями не закічилась на цьому і потім Спартц написала у твіттері у відповідь Марсі Каптур, що та «повинна поїхати в Україну і подивитися, що відбувається на місці – хоча б раз», а також, що Каптур «слухаючи бюрократів в кишені Андрія Єрмака не служить нікому, крім Кремля».

Також ажіотаж у мережі піднявся через заяву у інтерв’ю «правдам», ніби українці поводяться «так, наче у вас немає війни», ніби ми до неї не готуємось, а люди в кав'ярнях Києва свідчать, що усвідомлення того, що відбувається, прийшло не до всіх. Неодноразово звучали заяви, що це українські проблеми, а не її особисті, що війна в Україні – здебільшого справа самих українців і її турбує лише як і куди йде зброя від США.

Речник МЗС України Олег Ніколенко відповів на заяви Спартц у пості на фейсбуці написавши, що заяви контрастують із реальними відносинами обох країн: «Вони є неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв’язки керівництва України з Росією і втягнути нашу державу у внутрішню політику США».

Заяви конгресвумен не є безпідставними, адже закиди до Татарова дійсно з’являються постійно з моменту його призначення на посаду в ОП у 2020 році. Також виникало багато питань до вищого українського керівництва через відмітання можливості повномасштабної війни аж до 24 лютого та швидкої здачі Півдня України. Втім, сумнівними є тон спілкування між сторонами, маніпулювання фактами у подальшому спілкуванні з журналістами, а також факт, що Вікторію Спартц називають ставленицею Трампа, і те, що політикиня потрапила в Когрес також не в останню чергу пов’язують із підтримкою Трампа – експрезидента із сумнівними відносинами з Росією. Також до уваги беруть голосування проти надання Україні грошової допомоги деяких членів Палати представників Конгресу від Республіканської партії, від якої виступає і Спартц, а також вибори до Палати представників США, які мають відбутись вже 8 листопада.

Білий Дім наразі детально не відповів на звернення Спартц. Координатор Ради з нацбезпеки США і стратегічних комунікацій Джон Кірбі у коментарі Голосу Америки зазначив, що комунікації між сторонами відбувається на різних рівнях і стурбованість, якщо на неї є підстави, президент поділяє. Втім, Кірбі зауважив, що коли устаткування вже перебуває на службі в українських військових  – це власність України:

« Окрім цього, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю обладнання на полі бою».

Розмови про ситуацію проводять і на рівні вищого військового керівництва України та США. Зокрема, сьогодні Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час традиційної розмови із Головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі обговорював ефективність в бою HIMARSів та  темпи й обсяги поставок технічної допомоги:

«Я підкреслив, що українська сторона чітко усвідомлює відповідальність за кожну одиницю озброєння і не допустить його потрапляння до рук терористів»,  – зазначив Залужний.