Соціолог: зараз ми спостерігаємо агонію радянських стереотипів про “бандєровцов”

5 Березня 2014, 16:07

«Я думаю, зараз ми спостерігаємо агонію радянських стереотипів про "бандєровцов". Вони зараз доживають свої останні дні, і це означає, що їх більше не зможуть використати», – вважає Паніотто.

За його словами, зараз міфи про кровавих "бандєровців" «діють на певну частину українців і росіян, які перебувають у полоні радянських стереотипів».

«Ким насправді є ті страшні, кроваві бандерівці, яких описувала радянська і продовжує змальовувати сучасна російська пропаганда? Це ніяк не корелює із реальністю, не витримує критики. Ми бачимо, що ці радянські стереотипи сипляться із неймовірною швидкістю, символом чого є цей Лєнінопад. Люди все більше починають нормально й об’єктивно дивитися на період радянської історії, тому паралельно непридатними стають страшилки про бандерівців. Думаю, у майбутній пропаганді перестануть використовувати цей сюжет як ненадійний», – зазначає соціолог.

На його погляд, в Україні ці процеси проходять швидше.

«Попри неймовірну технічну (не креативну) потужність російської пропаганди ці стереотипи й рамки не спрацьовують. Ми не бачимо на Півдні й Сході людей, які би виходили, захищаючись від страшних бандерівців. Ми ж з’ясували, що ті, хто піднімав якісь проросійські мітинги – це самі росіяни, яких доставили й відповідно проінструктували. У Росії процес руйнування стереотипів дещо загальмований завдяки тотальній пропаганді, але й у північних сусідів цей процес є також неминучим», – вважає Паніотто.

Він припускає, що зараз намагатимуться пробувати робити вслід за Бандерою страшилку з «Правого сектора».

«Але зауважте, що ця страшилка спрацьовує тільки у зв’язці з Бандерою, але провал цього стереотипу робить неможливим наступні прив’язки до цього питання. Якщо зникає міф про Бандеру, то й зникає міф про страшний Майдан чи «Правий сектор». А поки що російська пропаганда не придумала нічого нового»,  – зазначає соціолог.

На його думку, аби допомогти руйнації стереотипів, «потрібне максимальне роз’яснення із цього приводу, публікація документів».

«Допитливі люди будуть отримувати інформацію від першоджерел і ставатимуть посередниками для ширших мас», – наголошує експерт.

Соціолог Ірина Бекешкіна не настільки оптимістично ставиться до руйнування стереотипів про бандерівців.

 «Цей стереотип про страшного націоналіста, який знищував людей, протягом великого проміжку часу вбивали у голову людям. Думаю, зараз велика частина старшого покоління його поділяє», – вважає Бекешкіна.

За словами соціолога, у Росії цей стереотип найбільш поширений, «бо альтернативних точок зору немає».

«Тим більше, що бандерівці діяли проти радянської влади. А Росія себе вважає наступницею радянської епохи, тобто, на їхній погляд, вони воювали проти них», – наголошує соціолог.

У той час Бекешкіна звертає увагу й на інший стереотип, що бандерівець – «людина з крильцями».

«І коли таке починають розказувати людям, то це теж викликає загальну недовіру», – вважає Бекешкіна.