25 жовтня у Страсбурзі назвали лауреата премії імені Сахарова. Цього року ним став український режисер, політв'язень Кремля Олег Сенцов, якого номінувала найбільша фракція в Європарламенті — Європейська народна партія. Тиждень.ua нагадує, номінантом яких премій і нагород став Олег Сенцов за час свого ув'язнення.
Премія імені Сахарова
Премія імені Сахарова заснована 30 років тому Європейським парламентом та названа на честь відомого радянського дисидента, творця водневої бомби та активного борця за права людини, академіка Андрія Сахарова. Першими лауреатами стали південноафриканський борець проти режиму апартеїду Нельсон Мандела та радянський дисидент Анатолій Марченко.
Щороку премію вручає Європейський парламент у чотирьох сферах:
- Захист прав меншин;
- Повага до норм міжнародного права;
- Розвиток демократії та обстоювання верховенства закону;
- Захист прав і свобод людини;
Матеріальна нагорода переможця становить 50 тисяч євро.
З трьох найбільш рейтингових номінантів формується шорт-лист претендентів. До нього, окрім Сенцова, потрапили громадські організації, що займаються проблемами мігрантів Середземноморському регіоні і марокканський активіст Нассер Зефзафі.
Член Європейської народної партії, євродепутат від Словаччини Едуард Кукан рішення висунути Сенцова на премію Сахарова аргументував так:
«Олег Сенцов – в’язень совісті, чесна й невинна людина, яка після протистояння російській окупації Криму була засуджена до 20 років в’язниці російськими судами за фактом обвинувачення в плануванні терористичних актів. Це – порушення міжнародного права та елементарних стандартів правосуддя. Підтримуючи Олега Сенцова, Європарламент використав можливість залишатися вірним своїм переконанням, принципам демократії, правам людини та гідності, верховенству права та свободі думки», – заявив Кукан.
Глава МЗС Німеччини Гайко Маас привітав політв'язня із нагородою:
"Я радий, що премію Сахарова присудили Олегу Сенцову – сміливому голосу проти несправедливості й на захист міжнародного права. Його доля хвилює нас. Ми й далі виступатимемо перед Росією, щоб його звільнили", – написав він.
Церемонія нагородження має відбутися 12 грудня у Страсбурзі. Нагороду замість Олега буде отримувати його матір разом з сестрою.
Премія Чеського кінематографічного і телевізійного союзу FITNESS
17 січня 2016 року Чеський кінематографічний та телевізійний союз FITNESS нагородив українського кінорежисера Олега Сенцова спеціальною премією журі. Члени союзу надіслали Олегу відкритий лист та вкорте нагадали про незаконне утримування Олега в Росії. Нагороду прийняли Amnesty International в Чехії, які передали її родичам в'язня.
Премія американського ПЕН- центру імені Барбари Голдсміт "Свобода писати"
У 2017 році американський ПЕН-центр присудив Сенцову щорічну премію Барбари Голдсміт "Свобода писати".Як відомо, американський ПЕН-центр вручає щорічну нагороду Барбари Голдсміт в'язням сумління, які опинилися у скрутних обставинах.
"Ця премія – визнання відданості Олега Сенцова свободі самовираження, особливо праву на інакомислення, незважаючи на перебування в ув’язненні та зловживання влади по відношенню до нього", – йдеться в повідомленні оргкомітету.
Як зазначається, Сенцов, який був відвертим критиком російської агресії проти України, поповнив «видатний список» інших лауреатів, які перебувають у небезпеці. Серед них – азербайджанська журналістка Хадіджи Ісмаїлова, яку заарештували після публікації серії матеріалів про корупцію в уряді, та Ільхам Тохті – китайський економіст, якого посадили за ґрати.
Видання наголошує, що 37 із 40 переможців конкурсу «Свобода писати» були звільнені з в'язниці упродовж 18 місяців з моменту їхнього нагородження.
Silver Eye-2017
У жовтні 2017 року фільм російського режисера Аскольда Курова «Процес» про політв’язня Олега Сенцова номінували на міжнародну премію Silver Eye-2017 як кращий документальний фільм Східної і Центральної Європи.
«Процес» Курова розповідає про суд над Сенцовим і спроби сім'ї, друзів та адвокатів звільнити режисера. Назва стрічки відсилає до кафкіанської абсурдності подій, показуючи, як у тоталітарній державі жертвою бюрократичної машини може стати будь-яка людина.
Ukrainian ID Award
У липні 2018 року Олег Сенцов став першими лауреатом премії Ukrainian ID Award за незламне прагнення свободи та громадянську гідність.
Ukrainian ID Awards – щорічна міжнародна премія задля відзнаки тих, хто своєю працею зробив великий внесок в розвиток людства керуючись принципами гуманізму, рівності та суспільного блага. Лауреатами премії можуть стати громадяни будь-якої країни та професійної сфери, а також організації (крім політичних).
Також 7 липня, під час вручення премії в Каневі, був проведений глобальний флешмоб #FreeSentsov в Україні та серед представників української діаспори по всьому світу.
Номінація на Нобелівську премію миру
28 серпня Польська кіноакадемія запропонувала виступити на захист українського режисера, політв'язня Кремля Олега Сенцова та висунути його на Нобелівську премію миру – одну з шести премій, що була заповідана шведським винахідником Альфредом Нобелем. Тоді на підтримку українського політв'язня виступив також екс-президент Польщі Лех Валенса.
18 вересня Верховна Рада номінувала незаконно засудженого РФ українського режисера Олега Сенцова на Нобелівську премію миру.
"Історія все розставить на свої місця: Путін отримає Нюрнберг, а Олег Сенцов – Нобелівську премію", – наголосив народний депутат Олексій Гончаренко.
3 жовтня стало відомо, що лауреатами Нобелівської премії миру в 2018 році стали хірург Денис Муквеге і правозахисниця Надя Мурад.
Почесний громадянин Парижа
У французькому інтелектуальному середовищі сформувалася справжня група підтримки Сенцова. Режисери, артисти, філософи, письменники, журналісти та деякі політики солідаризуються з вимогами українського політв'язня від того дня, як він оголосив голодування.
З 24 вересня 2018 року Сенцов є почесним громадянином Парижа. Це звання з 2001 року присвоюється міською радою Парижа з метою захисту осіб, які зробили внесок у боротьбу за «фундаментальні свободи». Станом на вересень 2018 року таке звання було надане 19 особам, а також тижневику Шарлі Ебдо.
Із пропозицією надати Сенцову такого статусу виступила мер міста Анн Ідальго.
"Я дякую Муніципальній раді, яка одноголосно проголосувала за присвоєння звання почесного громадянина Парижа для Олега Сенцова. Париж завжди буде на стороні захисників індивідуальних свобод, свободи вираження думки і демократії", — повідомила Ідальго.
Pro Dignitate Humana
23 жовтня українському політв’язню у Польщі присвоїли нагороду Pro Dignitate Humana (за людську гідність). Премію Pro Dignitate Humana заснували у Міністерстві закордонних справ Польщі у 2012 році. ЇЇ присуджують за діяльність на захист прав людей, які піддаються переслідуванням і репресіям, а також за стійку позицію у захисті прав людини та поваги до людської гідності. Премія передбачає нагороду у розмірі 100 тисяч злотих (приблизно 700 тисяч грн), які лауреат може спрямувати на гуманітарні проекти.