Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Словесна криза

3 Грудня 2021, 10:07

Насамперед запрошення Тайваню сигналізувало про те, що острів наближається до міжнародного мейнстриму. Це спричинило звичні обурення Пекіна, але також підкреслило марність табу континентального режиму на політичні контакти з острівною китайською демократією. Цього тижня група законодавців із країн Балтії відвідає Тайвань. Далі буде…

Ще важливішою реакцією стала стаття російських і китайських послів у Вашингтоні, в якій вони засуджують саміт. На суперечливу думку послів, він не має сенсу і спричинює розкол. Демократія західного стилю — застаріла, негнучка, надміру критична й дискредитована. Невблаганно формується «глобальна поліцентрична архітектура». Однак спроби згуртувати прихильників демократії «можуть напружити об’єктивний процес» (і що це означало б?). Якби я був редактором, то відправив би статтю на доопрацювання, додавши кілька саркастичних зауважень про хитку логіку й недоречний стиль. Жаргон маскує відсутність логіки. Якщо тріумфу нового порядку справді не уникнути, навіщо скаржитись на марні спроби йому опиратися? У читача складається враження, що російські й китайські лідери насправді не святкують падіння демократії, а побоюються її розквіту.

Читайте також: Подвійний прорахунок Китаю

Не обрані волею народу деспоти мають усі підстави хвилюватися. Демократія базується на звітності правителів: це проявляється на виборчих дільницях, а також у міжвиборчий період коштом вільних ЗМІ, громадянського суспільства й судів та, за потреби, народних протестів. Оскаржуваність не лише позірна: результати демократичних виборів справді непередбачувані. Усім відомо, хто переможе на наступних виборах у Китаї й Росії. Та ніхто не знає, хто стане наступним президентом США.

Автори статті пишномовно описують демократію як «універсальне право всіх народів». Маленька порада, високоповажні: мабуть, краще не випробовувати цього у вас на батьківщині, де ваші лідери докладають великих зусиль для обмеження власне цієї діяльності.

запрошення Тайваню сигналізувало про те, що острів наближається до міжнародного мейнстриму. Це спричинило звичні обурення Пекіна, але також підкреслило марність табу континентального режиму на політичні контакти з острівною китайською демократією

У статті наголошено на ролі «консультацій» у політичній системі Китаю. Рішення, мовляв, ухвалюють тільки за консенсусом. Таким самим принципом слід керуватись і в міжнародних справах. Чудово: почнімо з того, що застосуймо його в Південно-Китайському морі.

Росія, заявляють автори, є «демократичною федеративною правовою державою з республіканською формою правління». Однак побіжно визнають — поки що в процесі формування: «Політична система Росії постійно розвивається й потребує стабільного та спокійного середовища, яке гарантуватиме права й інтереси її народу». Хотілося б почути деталі про траєкторію і строки цієї еволюції.

Кваплячись відійти від цих питань, автори виходять на твердіший і краще знаний ґрунт та критикують західний інтервенціонізм і однобічність із дрібкою «якщодоїзму». Підсумовуючи, посли засуджують «базовану на цінностях демократію», а тоді закликають до «гармонійного співіснування країн з різними суспільними ладами, ідеологіями, історіями, культурами й рівнями розвитку».

Читайте також: Прикордонна етика

Власне, уся сутність демократії в тому, що вона динамічна й розмаїта. Різні системи суттєво різняться (заможні й бідні, великі й маленькі, президентські й парламентські). Демократії далекі від того, щоб бути слухняною когортою на чолі з американцями. Деякі підтримували війни в Іраку й Афганістані, інші запекло протестували.

Усе це засвідчує, що адміністрація Байдена започаткувала вдалу ініціативу. Незгасна привабливість демократії найбільше помітна за тим, як недемократичні країни дихають полум’ям через неї. Скромні цілі саміту такі: оборона демократії від авторитаризму, боротьба з корупцією й підтримка дотримання прав людини. Чудові перші кроки. Та уявіть лишень, що було б, якби ми почали просувати свободу в Росії та Китаї.