Скандинавські країни і Балтика збільшують чисельність і фінансування армій

9 Грудня 2014, 16:03

НАТО

У вересні Естонія, Латвія, Литва, Великобританія, Данія, Норвегія і Нідерланди на саміті НАТО в Уельсі підписали угоду про створення об'єднаних військових сил швидкого реагування (Joint Expeditionary Force). Крім того, в Естонії створять навчально-тренувальний центр НАТО з кібербезпеки.

Також у НАТО схвалили "План дій щодо готовності", який передбачає розміщення на території східних союзників семитисячного угруповання сил швидкого реагування і додаткової військової інфраструктури.

Згодом була створена спільна литовсько-польсько-української бригади ЛитПолУкрбриг. Очікується, що ЛитПолУкрбриг буде використовуватися для участі в операціях під егідою ООН, НАТО і ЄС. Головними завданнями бригади буде участь у міжнародних зусиллях з гарантування світу, поглиблення регіонального військового співробітництва та створення основи для створення на базі бригади бойової групи ЄС.

А в листопаді стало відомо, що НАТО збільшить витрати на оборону через агресію Російської Федерації в Україні.

Також НАТО розпочало створювати свої штаби у східних країнах ЄС.

Зокрема вирішили створити у Європі міжнародний штаб у країнах Прибалтики, Польщі та Румунії.

Окрім того, для відсічі можливої загрози зі східного боку в НАТО створили підрозділ швидкого реагування. 

Цей підрозділ повинен бути готовий до участі в діях на певній території у термін від двох до п'яти днів. Його мають створити уже в 2015 році, коли планується й участь підрозділу у кількох навчаннях.

За словами головнокомандувача об'єднаними силами НАТО в Північній та Східній Європі генерал Ганс-Лотара Домрезе, участь у формуванні підрозділу братимуть не всі члени Альянсу, а тільки ті, "які мають необхідне високотехнологічне обладнання та відповідно вишколених солдатів", орієнтовно – від 6 до 10 країн.

Нещодавно Північноатлантичний альянс заявив, що планує відкрити офіс в Кишиневі.

Окрім того, одним із напрямком допомоги НАТО Україні стане створення спецпідрозділу швидкого реагування у складі збройних сил. 

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг все частіше заявляє про готовність організації захищати країни Балтії від агресії РФ.

Варто відзначити, що цього року збільшилась кількість військових навчань НАТО.

Швеція

У жовтні  Швеції  заявляли, що стурбовані провокаціями Росії щодо країн Балтії, але готова в разі потреби захищати єдність та кордони своєї країни.

«Вперше за багато часу шведи серйозно налякані. Налякані Росією, її непередбачуваністю і загальною невизначеністю… Ми мирна країна. Але ні в кого не може бути сумнівів, що ми вимагаємо поваги до себе і готові захищати свою єдність і свої кордони», – заявила міністр закордонних справ Швеції Маргот Валльстрьом.

Фінляндія

Тим часом міністр оборони Фінляндії Карл Хаглунд впевнений, що Фінляндія і Швеція мають суттєво посилити оборонне співробітництв.  Він висловив надію на те, що через п'ять років у цих двох країн будуть спільні військово-морські та повітряні сили.

Як вважає міністр, спільна оборона була б більш ефективною, а у Фінляндії з'явилися б підводні човни. Фінський міністр хоче, щоб ці плани були записані в програму наступного уряду.

Ісландія

У жовтні через підвищену активність російської авіації поблизу ісландських кордонів, службу чеських військових в місії НАТО продовжили майже удвічі. 

Польща

Найближчі сусіди також дбають за свою безпеку. Наприкінці жовтня Польща через конфлікт на Донбасі вирішила розташувати свою армію біля кордону з Україною.

Також голова польського уряду Ева Копач обіцяла значно збільшити бюджет польської армії. Вже на початку 2015 року Польща призначить додаткові 30 мільйонів злотих (тобто, приблизно 10 мільйонів доларів) на преміальні для військових. А ще через рік зросте фінасування на обороноздатність в цілому.

«Реалізуючи це завдання, ми збільшимо фінансування на оборону починаючи з 2016 року до 2 відсотків ВВП, що дасть нам додаткові 800 мільйонів злотих у 2016 році та ще більше в наступні роки на сучасну техніку для польської армії», – сказала Копач.

Президент Польщі Броніслав Коморовський вважає, що збільшення фінансування польської армії стане добрим прикладом для інших країн НАТО, які в останні роки внаслідок світової економічної кризи зменшили свої військові бюджети.

До 2017 року Варшава розраховує підвищити боєздатність польських військових в базах на сході країни з 30% до 90%. 

Латвія

У липні президент Латвії Андріс Берзиньш висловив пропозицію про створення єдиних збройних сил Латвії, Литви та Естонії. Він підкреслив, що кожній країні окремо немає сенсу вкладати великі гроші в оборону. Набагато ефективнішою, за словами латвійського лідера, була б консолідація збройних сил.

Проте його ініціативу не підтримали.

Нещодавно Латвія уклала контракт на суму в $ 1,2 млн на поставку інтегрованої системи лазерного наведення для індивідуального зброї Multiple Integrated Laser Engagement System (MILES) у 2015 році.

Литва
9 грудня сили швидкого реагування Литви, які вперше заступили на чергування в листопаді 2014 року, були приведені в підвищену бойову готовність.

Окрім того, у структуру Міноборони мають інтегрувати мисливські клуби та інші об'єднання мисливців.

Естонія

Уряд Естонської Республіки також вирішив виділити з резерву кошти на покриття термінових і одноразових витрат на державну оборону: більше 8 млн євро піде на фінансування термінових одноразових покупок та інвестицій, призначених для гарантії державної оборони. Кошти будуть розділені між сферами правління Міністерства оборони, МВС, Міністерства економіки і комунікацій, а також канцелярії президента.

Варто зауважити, що останнім часом фінансування і зміцнення госборони є одним з пріоритетів уряду.

Чехія

Чехія вже найближчим часом планує збільшити фінансування армії та розробити нові плани захисту кордонів країни. Відтак Міноборони Чехії вже встигло провести ротацію кадрів та збільшити зарплатню власним захисникам. Вже до початку 2015 року армія поповниться ще 2 тисячами військових. Варто зауважити, що середня зарплата професійного солдата вже досягає 30 тисяч крон, у перерахунку це сума у більш ніж 1000 євро. 

Як відомо, цього року Збройні сили України піднялися на 21 місце в рейтингу армій світу. Згідно з даними дослідження, в української армії 22 мільйони військовозобов'язаних, 4,112 тисяч танків, 400 літаків, 1 підводний човен і бюджет в 4,88 млрд доларів.

Україна обігнала армії таких країн як Іран, В'єтнам, Таїланд і Саудівська Аравія. На першому місці рейтингу опинилася армія США, друге місце займає Росія, а на третьому місці армія Китаю.