Селище технологічного типу

ut.net.ua
7 Грудня 2007, 00:00

Відомо, що людство протягом останнього століття пройшло шлях від індустріального суспільства до постіндустріального та інформаційного. І можна очікувати, що в майбутньому поняття «робоча сила» трансформується: «ті, хто виробляють продукцію» стануть «тими, хто вигадують продукцію». Повністю автоматизовані заводи майбутнього вироблятимуть будь-який предмет на основі прототипа та технічної документації. І якщо 100 чи 50 років тому на базі заводів виникали «поселення робітників», то в варто буде очікувати появу «поселень науковців та інженерів», що виникатимуть на базі високотехнологічних корпорацій.

Можна прогнозувати появу поселень, альтернативних містам-супутникам, які поступово відмирають, а також технополісам і технопаркам. Таке новітнє поселення відповідає споживацькому характеру сучасного суспільства і постійно зростаючому темпу життя.
 
«Технологічне поселення» – це автономна модульна одиниця, котра може бути розрашована в складних географічних, кліматичних, екологічних умовах. Поселення розраховане на обмежену кількість мешканців – 4–5 тисяч осіб. Його жителі – співробітники певної високотехнологічної корпорації та члени їхніх родин. Місто є тимчасовим, термін його існування – від 5 років, що відповідає середньому терміну дії контракту робітника. Воно має чітку галузеву спрямованість – наукомісткі технології. На його території, якщо це необхідно, можливе й виробництво прототипних зразків.
 
Внутрішній простір міста, обмежений реальними чи уявними поверхнями, замкнений. Оболонка поселення – просторова конфігурація, що характеризується внутрішньою частиною (замкнутою – обмеженою) і зовнішньою частиною (відкритою – необмеженою). Домінувальною в цьому визначенні є внутрішня частина, бо саме вона «наповнена» і саме вона створює уявлення «замкнутості».
 
Задана оболонка міста утримує певну кількість субоболонок: будівлі, парки тощо, і є частиною більшої субоболонки – місто в місті, місто в адміністративній області. Оболонка не є формальною, вона має відчутні фізичні ознаки. Зрозуміло, що для будь-якого міста характерне «розростання» за межі початкового простору. Однак у цьому випадку оболонки зберігаються, попри всі зусилля їх «подолання». Ідея поселення полягає в тому, що воно залишається в наперед визначених масштабах.

Поселення має еліптичну форму. Всередині розташована рекреаційна і суспільна зони, навколо якої зони виробничого, освітнього та побутового призначення. Місто забезпечує оптимальну кількість функцій для комфортного проживання і продуктивної праці співробітників «базової» компанії та їхніх родин. Однак існує поселення завдяки циркулювання потоків людей – інтелектуальних ресурсів. Жителі такого міста без жодного дискомфорту зможуть переїхати в аналогічне поселення, навіть якщо воно розташоване на іншому континенті.