Російські ЗМІ штрафуватимуть за використання нецензурної лайки

8 Квітня 2013, 11:32

За застосування нецензурної лексики передбачені штрафи: для юридичних осіб – від 20 до 200 тисяч рублів, для посадових – від 5 до 20 тисяч, і для звичайних громадян – від 2 до 3 тисяч рублів.

Покарання прописано у Кодексі про адміністративні правопорушення. Там же тепер йдеться, що за цією статтею можна «конфіскувати предмет правопорушення», однак, що мається на увазі під цим поняттям, окремо не роз'яснюється.

Закон поширюється на всі види ЗМІ, в тому числі на телебачення, друковану пресу та інтернет-видання. Як пояснювали депутати, у разі, коли буде важко встановити, чи слід залучати ЗМІ до відповідальності, до оцінки будуть залучати експертів.

Депутат Дмітрій Вяткін говорив, що ЗМІ може бути притягнуто до відповідальності навіть у тому випадку, якщо нецензурне слово було «запікане» в ефірі або видозмінене в тексті. «Якщо в слові з трьох букв приберете центральну букву і заміните її зірочкою, це не означає, що ніхто не зрозуміє, що у вас написано», – роз'яснював, у свою чергу, депутат-єдинорос Железняк.

У пояснювальній записці до закону йдеться, що заборона на використання мату вводиться в інтересах неповнолітніх. Крім того, як зазначається у документі, до схвалення закону мат було заборонено використовувати тільки в суспільних місцях.

Один із авторів законопроекту – депутат Держдуми Роберт Шлегель – раніше на прикладі телебачення роз'яснив, що посадові і юридичні особи будуть нести відповідальність за нецензурні репліки і коментарі в тому випадку, якщо мова не йде про прямий ефір.

"Якщо програма виходить у записі, й у редактора є можливість завуалювати нецензурщину, а коли все відбувається в прямому ефірі – немає. У законопроекті мова йде саме про відкриті лайки",  – відзначав він.

Закон прийнятий Держдумою 19 березня і схвалений Радою Федерації 27 березня. У ході роботи над законопроектом уряд Росії просило конкретизувати поняття "нецензурна лайка".

Після цього в законопроект були внесені зміни, згідно з якими в кожному конкретному випадку визначати, що вважається нецензурними словами і виразами, будуть експерти-філологи.