Російські блогери про «путініану»: Скоро режим лусне, як мильна бульбашка

29 Квітня 2015, 00:05

У Росії 26 квітня вийшов фільм «Президент», приурочений до п’ятнадцятиріччя перебування Владіміра Путіна при владі. Раніше були оприлюднені результати соцопитування, згідно з якими Путіна підтримують понад 80% росіян. Незважаючи на такі цифри та «фільм про месію», російські блогери активно пишуть про крах путінського режиму та недалекий розпад РФ.

Тиждень.ua зібрав коментарі авторитетних користувачів соцмереж стосовно найближчих політичних перспектив для Росії.

Правозахисниця та політик Наталья Гулєвская, коментуючи фільм, зауважує, що їй дуже соромно за дрімучість і невігластво керівництва Росії.

«Обрана тактика Кремля у вигляді тиску політичної документалістики на громадську думку – це не тільки катастрофа для танучого іміджу нашої держави, але і повне розкриття нашого особливого русского міра. Два фільми (перший – про анексію Криму – Ред.) в дусі політичного «бестселера», де в головній ролі намагався сяяти все той же Путін, відкрили в світі багатьом очі на філософію російської нації», – пише вона.

Правозахисниця підкреслює, що на Заході в прогресивному суспільстві культ особистості давно канув у лету. І відразу протиставляє цьому сучасну Росію, де спочатку будь-якими шляхами і методами добиваються посади, а потім намагаються вигадати і озвучити прийнятні якості особистості під нові реалії життя. 

Вона переконана, що путінська стратегія остаточно перекреслює Росію як державу.

«Путінське оточення на сто відсотків укомплектоване вихідцями зі спецслужб, які по своєму психотипу не здатні на абстрагування, тобто знаходитися в реальності.

Обравши таку парадигму зовнішньої політики, Путін остаточно перекреслює Росію як державу, здатну зберегти своє право на особисту суб’єктність, і веде нас не просто в ізоляцію, а до втрати державності і розчинення нашого етносу в іншому більш розумному історично сталому скупченні людей», – зауважує Гулєвская.

Вона пророкує недалекий розпад РФ.

«В ослаблих багатонаціональних імперіях, в яких державотворчий етнос втрачає привабливість і здатність бути частиною світового співтовариства, починає загострюватися інстинкт самозбереження народів і вибір перспективного і енергійного етносу для нового об’єднання. На скільки частин розвалиться Росія, поки не ясно. Цілком зрозуміло тільки одне: нинішня політика Кремля – це остаточний крах і розпад Росії», – резюмує правозахисниця. 

Журналіст Олєг Кашин побачив у фільмі про Путіна не стільки пропаганду, скільки психотерапію

«Можливо, завдання перед таким кіно ставляться не стільки пропагандистські, скільки психотерапевтичні – начебто Путін сам потребує того, аби телевізійне світлість його люстерко довело йому, що ці п’ятнадцять років він усе робив правильно й дорікнути йому ні в чому. Але, чорт забирай, це в будь-якому разі п’ятнадцять років, і чим детальніше і яскравіше про них розповідають, тим очевиднішим стає головний висновок, про який творці фільму точно не думали: п’ятнадцять років – це дуже, дуже, дуже довго. Все життя при ньому (Путіну – Ред.), ми старіємо при ньому, багато хто помре при ньому, і нікуди від цього не подітися», – зауважує Кашин.

Фінал фільму (афонська притча про осла, який ішов колись перед путінською машиною, буцімто ведучи його за собою) Кашин називає дарунком сентиментальному й набожному телеглядачу.

«Така історія складає дивне враження – п'ятнадцять років Путні вів за собою Росію, а сам ішов за ослом», – іронізує журналіст.

Підприємець, громадський діяч та публіцист Міхаіл Ходорковскій зауважив, що фільм вказав на безнадійність путінського режиму.

«Сам Путін демонструє нездатність прийняти сучасну парадигму розвитку цивілізації: важливі люди, цінності, знання, а території й держави вторинні. Очевидно, йому вже не змінитися», – сказав він.

Експерт Московського Центру Карнегі Алєксєй Малашенко розмірковує над «Путініаною», яка включає в себе пісні і фільми про «улюбленого президента».

«Чи зможе Путін вистояти перед спокусою народної любові? Чи вистачить у нього відчуття міри? Схоже, поки що йому ця любов подобається. Він все більше відчуває себе месією. Він і має вигляд майже пророка. Він майже втратив почуття самоіронії.

Сьогодні короля «грає» народ. До крику «а король – голий» далеко. Але хлопчик, який це викрикне, уже народився», – припускає експерт.

Журналіст і блогер Саша Сотнік переконаний, що путінський режим невдовзі лусне, як мильна бульбашка.

«З війною чи без неї, Путіну лишилося зовсім недовго. Коли між силовими відомствами виникають конфлікти – в трону остаточно підкошуються і без того хиткі ніжки. А якщо додати до цього зовсім уже «підмочену сортиром» репутацію – доводиться зробити невтішний висновок про його повну нежиттєздатність.

Відхід Путіна неминучий в найближчій перспективі, вважає він.

«Ізгой не може виконувати представницьких функцій глави держави. До того ж, фатальні помилки останніх років – від самого розгону ходи 6 травня 2012 – року висять за спиною таким тяжким тягарем, що ні один стерх на могутніх крилах не підніме», – іронізує Сотнік.

«Звісно, він ще проведе «ювілейний парад», злившись у екстазі з людоїдською спільнотою. Можливо, отримає «золоте кільце в ніс». А потім – на покій. А населенню оголосять про те, що «геній не витримав напруги і його мозок луснув – як мильна бульбашка звитяжної величі, надута украденим повітрям нашої з вами свободи», – передрікає він.

Відомий бізнесмен Слава Рабіновіч, що Росія в її рашистській формі не виживе.

«За 13 останніх місяців він (Путін – Ред.) встиг розв'язати війну проти сусідньої держави, вбити там тисячі людей, викликати ненависть колишнього братського народу до народу Росії, анексувати чужу територію, влаштувати гуманітарну катастрофу з мільйонами біженців, «федералізувати» схід України за допомогою «ДНР» та «ЛНР», зігнавши туди покидьків планети, збити Боїнг, убивши 298 осіб, вбити Боріса Нємцова за 100 метрів від стін Кремля, підставити свою країну під санкції, ввести проти свого народу «антисанкціі», зробити всю Росію токсичною для міжнародного капіталу, увігнати економіку країни в землю, девальвувати рубль, довести до банкрутства рекордну кількість компаній, зруйнувати середній клас, викликати зубожіння населення, вкрасти гроші з ЗВР і ФНБ і роздати їх собі та друзям, побудувати собі чергові палаци і купити чергові літаки, домогтися для Росії статусу країни-ізгоя, викликати до себе презирство і огиду усього світу, наплювати на пред'явлені позови, підставити країну під інші численні майбутні позови, посадити до тюрем політичних в'язнів, «федералізувати» Чечню, провести геббельсовізацію ЗМІ, запаморочити і одурманити населення і підняти з дна найбільш смердючих покидьків», – переконаний він.

Крім цього, Рабіновіч додає, що Путіна й Лаврова треба гнати в три шиї, оскільки нічого ефективного (особливо щодо політичного устрою України, яким вони так переймаються останнім часом) вони запропонувати та зробити не можуть.