Росіяни знов проголосили американцям на українських АЕС «ядерну війну»

Економіка
22 Червня 2012, 18:19

Третє десятиріччя Україна намагається мінімізувати залежність від монопольних поставок російських енергоресурсів в усіх секторах паливно-енергетичного комплексу. Але у прикладному сенсі, не в якості «жахалочок» для північного сусіда, це майже вдалося лише у ядерному секторі, де з 2000-ного року триває процес кваліфікації ядерного палива американського виробника – Westinghouse.За цей час компанія розширила коло власників і стала американсько-японсько-казахською, але це не вплинуло на стурбованість російського постачальника ядерного палива ВАТ «ТВЕЛ», який в разі успішного завершення проекту кваліфікації (очікується через 2-3 роки) може лишитися без гарантованих 30% власного експорту.

Відтак, останнє десятиріччя Росія дуже пильно стежить за подіями на українських АЕС. Особливо, після укладення у 2008 році контракту між українською НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse про поставки американських паливних збірок (ТВС-W) на три з п’ятнадцяти українських реакторів. На сьогодні  ТВС-W завантажені на другому та третьому блоках (126 з 326 збірок, інші – російські) Южно-Української АЕС та в перспективі можуть бути завантажені на Запорізькій АЕС. Будь-яка проблема на цих двох блоках Южки викликає надмірну увагу та гіпертрофовану реакцію російських ЗМІ. Так, здається у 2007 році, росіяни звинувачували американське паливо у позаплановому зупиненні атомного енергоблоку, яке  насправді сталося через грозу та пошкодження лінії електропередач. Не обійшлося і нині.

У березні  третій блок , а поточного тижня другий блок ЮУ АЕС були зупинені на планово-попереджувальний ремонт. Під час вивантаження палива з активної зони реактору третього блоку було виявлено пошкодження 2 збірок. Як повідомив вчора кореспонденту РІА «Новості-Україна» заступник голови Держінспекції ядерного регулювання – головний інспектор Михайло Гашев, були виявлені пошкодження ободу дистанціонуючої решітки.  Саме це, за його словами, стало приводом для ухвали рішення про вивантаження палива і з другого блоку. Водночас, пан Гашев повідомив, що  «пошкодження ободу дистанціонуючої решітки не є критичним порушенням в роботі палива». Простіше кажучи – приводу для галасу немає, через таке пошкодження паливної касети аварії статися не може, але заходи вживати треба.

Читайте також: Влада ризикує повторити помилку Чорнобиля

Звісно, проігнорувати проблеми у головного конкурента російський екс-монополіст з ядерного палива  не міг – конкуренція є конкуренція.  Зранку низка російських ЗМІ на тлі цієї інформації повідомила про ядерні загрози від експлуатації американських збірок на російських реакторах. Ба більш, невідомий представник ТВЕЛу розповів державній РІА Новості, що український «Енергоатом» нібито терміново звернувся до Росатому з проханням здійснити поставку палива, що виготовлене для Запорізької АЕС, на Южно-Українську атомну електростанцію. Читається як благання про допомогу через проблеми з американськими ТВС-W, чи не так? Тим більш, що журналістам відомо, що сьогодні президент «Енергоатома» веде перемовини з ТВЕЛом.

Дистанціонуюча решітка – деталь паливної касети, котра відповідає за цілісність конструкції, розташована поперек стрижнів зі збагаченим ураном

Проте, як стало відомо Тижню, такий лист дійсно виходив з Енергоатому, але у той самий день був відкликаний. І «джерело» не могло не знати про анулювання листа. Більш того, переговори, що йдуть сьогодні в ТВЕЛі, стосуються не проблем з українським ядерним паливом, а зовсім навпаки. Предмет переговорів окреслений як «шляхи покращення якості російського ядерного палива виробництва ТВЕЛ». На увазі маються проблеми з російськими ядерними збірками, які було виявлено за останні роки відразу на трьох АЕС – Южно-Українській, Хмельницькій та Рівненській. При цьому, проблеми з російським паливом, як визнають фахівці з АЕС у неформальному спілкуванні із журналістами, суттєвіші – там сталися непоодинокі випадки деформації касет ядерного палива.

Втім, це тенденція не лише останніх років – такі деформації відбувалися і раніше, і як стверджують у Державному науково-технічному центрі ядерно-радіаційної безпеки, якогось помітного почастішання проблем ні в рамках України, ні за світовими стандартами не відбувається. Те саме, до речі, там стверджують і щодо американського палива. Ймовірно, неетично, але слід згадати і про проблеми з попередніми модифікаціями російського палива, через які росіяни були змушені допрацювати свої збірки та перезавантажити (без чотирирічної кваліфікації) українські блоки новим вдосконаленим паливом ТВСА. Ще один «цікавий» випадок у 2003 трапився на Запорізький АЕС, де у паливних збірках якимось невідомим чином опинилися зайві деталі (що звісно не сприяє безпечній роботі реактора).

Що означає нинішній випадок викривлення конструкції ТВСА, особливо у порівнянні з проблемами на американській паливній збірці? Якщо у 2 ТВС-W сталися банальні подряпини на зовнішній конструкційній деталі, то більш ніж на 20 російських збірках деформація відбулася безпосередньо на носії урану. Тобто, у палива Westinghouse витоку радіоактивних речовин не було, а у ТВЕЛу був. Звісно, деформація російських паливних збірок не несе жодної загрози з точки зору ядерної безпеки  – радіаційний виток залишився в межах активної зони, яка знаходиться в гермооболонці. Згідно з регламентом, на всіх без виключення атомних реакторах заміна пошкоджених збірок відбувалася в рамках планових зупинень на ремонт (позапланових чи, гірше, аварійних зупинень жодного разу не відбулося).

Відтак, постає закономірне питання: навіщо росіянам, маючи власні проблеми, наразі утворювати ажіотаж навколо американського палива? Тим більш, у пост-фукусимський період, коли ядерна енергетика зазнає тиску з боку неядерних держав або антиядерно налаштованої спільноти. Тим більш, коли дата завершення проекту диверсифікації Україною постачальників ядерного палива більш-менш визначена – він, вочевидь, припиниться разом із введенням в експлуатацію українського заводу ядерного палива (спільно із ТВЕЛ), початок будівництва якого має розпочатися восени цього року.

  Можливо, інформаційний шум піднявся через банальне бажання голови Росатома Сергія Кірієнка прогнутися перед першою особою. До речі, подейкують, що через довгий язик пан Кірієнко залишився без високого посту в Совміні та отримав термін в три роки на виконання усіх проговорених під час виборів декларацій з розвитку ядерної енергетики та промисловості в РФ і за кордоном. А вести інформаційні війни на українських теренах завше простіше, аніж будувати.