НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Японія продовжує підраховувати втрати від цунамі та аварії на "Фукусімі"

Японія ще не один рік оговтуватиметься від наслідків землетрусу і цунамі 11 березня 2011 року, і спричиненої ними аварії на АЕС «Фукусіма-1». Однак, перші втрати вже підраховані.

За офіційними даними, число безпосередніх жертв м инулорічної катастрофи становить 15,85 тис людей. При цьому понад 3 тисячі людей досі вважаються зниклими безвісти.

Як повідомило японське інформагентство Kyodo, у Японії від наслідків землетрусу 11 березня 2011 року померли більше 1,3 тис людей. В основному, це літні люди, які померли в результаті стресів, евакуації та проживання у тимчасових притулках.

З району станції загалом евакуйовано близько 80 тис людей.

Одразу після аварії, уряд Японії заборонив польоти літаків у повітряному просторі в радіусі 30 км від АЕС. Згодом його скоротили до 20 км, а наприкінці лютого цього року у зв'язку зі зниженням рівня радіації до безпечної відмітки, безполітну зону над аварійної АЕС "Фукусіма-1" скоротили до 3 км.

Після аварії на АЕС в атмосферу потрапило 770 тис терабеккерелів радіоактивних речовин, що становить одну сьому частину викидів, зафіксованих після Чорнобильської катастрофи. Наразі всі три проблемні реактори японської АЕС стабілізовані та приведені в стан холодної зупинки.

За даними радіологічного обстеження, проведеного фахівцями медичного університету Фукусіми, торік після аварії дозу радіації понад річної норми отримали більше 4 тис мешканців районів навколо АЕС.

Влада префектури також провели радіологічне обстеження учасників аварійних робіт на станції. Серед ліквідаторів 95 людей отримали опромінювання вище 10 мЗв з найвищим результатом в 47,2 мЗв (річна норма - менше 1 мілізіверта (мЗв).

Влада Японії планує відстежувати зміни у здоров'ї жителів префектури Фукусіма протягом щонайменше 30 років після аварії на АЕС.

Крім того, планується, що близько 30 років радіоактивне сміття та уламки з аварійної японської АЕС "Фукусіма-1" зберігатимуть у спеціальному сховищі, де вони будуть піддані дезактивації. А потім їх мають поховати.

Наслідки для економіки та довкілля

Після аварії на АЕС "Фукусіма-1" навесні минулого року великі території зазнали радіоактивного забруднення. Крім того, радіоактивні елементи потрапили в прибережні води префектури Фукусіма.

Зокрема, жителям префектури забороняли їсти певні види овочів через перевищення вмісту радіоактивних елементів. Було заборонено вивозити на ринок із цієї місцевості рис, м’ясо та ін.

Наразі Японія направила всі сили на очищення навколишньої території від радіоактивного сміття.

На карті дані досліджень, оприлюднених у листопаді 2011 року (Джерело: ВВС)

За підсумками 2011 року у Японії було відзначено торговий дефіцит - вперше за 30 років. Це пов'язують саме з втратами економіки черз землетрус і цунамі.

За даними ООН, витрати на відновлення Японії після руйнівного землетрусу і цунамі склали близько 380 мільярдів доларів - це приблизно на дві третини більше за попередні рекордні виплати через буревій «Катріна» на півдні США 2005 року.

Відзначимо, що землетрус і аварія на АЕС "Фукусіма-1" майже на третину скоротили потік іноземних туристів, що відвідали Японію в 2011 році. Це найбільш різке річне зниження даного показника з 1971 року.

У листопаді минулого року японське МЗС навіть оголосило, що протягом 5 років туристам, які вирушають у префектури Міягі, Івате і Фукусіма, видаватимуть безкоштовні візи.

Після критики за нездатність проявити якості керівника під час кризи, викликаної руйнівним землетрусом, цунамі і катастрофою на АЕС, у вересні 2011 року подав у відставку прем’єр-міністр Японії Наото Кан. Разом з ним помінявся весь склад уряду.

Також подав у відставку президент компанії-оператора аварійної АЕС «Фукусіма-1» TEPCO. Він взяв на себе відповідальність за атомну кризу, яка охопила Японію.

А акціонери енергокомпанії ТЕРСО пред'явили її керівництву позов на 5,5 трлн ієн (68 млрд доларів) у зв'язку з наслідками аварії.

Після аварії на АЕС "Фукусіма-1" у березні минулого року багато атомних електростанцій Японії були екстрено зупинені і до сих пір не відновили свою роботу.

Уряд країни проводить на зупинених енергоблоках серію стрес-тестів для перевірки їх безпеки. І в даний час лише три з 54 ядерних реакторів Японії функціонують.

Нагадаємо, 11 березня 2011 року на Японію обрушилися землетрус і цунамі. Стихійне лихо призвело до аварії на АЕС "Фукусіма-1".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.