Росія висловила невдоволення участю крейсера США у навчаннях з Україною

12 Червня 2011, 12:08

”Monterey був спрямований в європейські води у рамках реалізації “поетапного адаптивного підходу” адміністрації США до формування європейського сегменту глобальної ПРО. Перший етап цієї програми передбачає розміщення в Адріатичному, Егейському і Середземному морях групи американських кораблів, покликаних здійснювати захист країн Південної Європи від гіпотетичних ракетних загроз. За офіційною американською версією, вони можуть також висуватися в Чорне море у разі потреби, наприклад, при загостренні ситуації в регіоні”, – відзначається в коментарі російського зовнішньополітичного відомства, поширеного у неділю.

“Залишаючи осторонь неврегульованість питання про архітектуру можливої ЕвроПРО відповідно до рішень лісабонського саміту Росія-НАТО, хотілося б зрозуміти, яке “загострення” мало на увазі американське командування, переміщаючи з Середземномор'я на схід основну ударну одиницю із складу формованої територіальної протиракетної оборони північно-атлантичного альянсу”, – ставлять питання в Москві.

”Якщо йдеться про звичайний "візит" в цей украй чутливий регіон, то чому для нього був вибраний корабель саме з таким варіантом озброєння? І яку роль відводив противоракетам Monterey сценарій вчення Sea Breeze – 2011, в ході якого відпрацьовувалася “антипіратська операція за стандартами НАТО”? – підкреслюють в МЗС.

У відомстві нагадали, що російська сторона неодноразово підкреслювала, що не залишить без уваги появу у безпосередній близькості від її кордонів елементів стратегічної інфраструктури США і сприйматиме подібні кроки як загрозу безпеки.

В зв'язку з цим в МЗС РФ вимушені констатувати, що “наші заклопотаності як і раніше ігноруються і що під прикриттям розмов про співпрацю в області ПРО в Європі йде формування тієї самої протиракетної конфігурації, про небезпечні наслідки якої ми неодноразово попереджали наших американських і натівських партнерів. Причому робиться це демонстративно, як би показуючи Росії, що ніхто не має наміру зважати на нашу думку”.

Подібний підхід явно не сприяє спільному визначенню концепції і архітектури майбутньої ПРО в Європі, як про це домовлялися в Лісабоні і на зустрічах президентів Росії і США, відмітили в МЗС.

Нагадаємо, 4 травня стало відомо, що США встановить в південній Румунії елементи системи протиракетної оборони.

Раніше, президент Російської Федерації Дмитро Медведєв заявив, що якщо не вдасться домовитися з НАТО про спільну ПРО, то почнеться нова гонка озброєнь.

У лютому генеральний секретар НАТО Андрес Фог Расмуссен після переговорів з главою МЗС України Костянтином Грищенко у Києві заявив, що Україна зацікавленав співпраці з НАТО в контексті створення системи протиракетної оборони.