Росія лякає Україну дефіцитом, дефолтом та загальним колапсом економіки

10 Вересня 2013, 14:48

Російські чиновники не втомлюються заявляти, що ЄС пропонує Україні підписати Угоду про асоціацію на досить жорстких для економіки умовах. Зокрема, за підрахунками російських економістів, вступ до ЗВТ з ЄС, зокрема, призведе до втрат в українській  торгівлі на понад $2-3 мільярди. В той же час  при вступі до Митного союзу Україна, як переконують високопосадовці Росії, отримає поліпшення умов торгівлі більш ніж на $10 млрд, а також понад 7% зростання ВВП.

Так, нещодавно  радник президента Росії Сєргєй Глазьєв в ефірі радіостанції «Ехо Москви» заявив, що в найближчі півроку Україні може загрожувати дефолт.

«Якщо Україна зараз не збалансує свою фінансову систему, то дефолт не за горами. Він може статись через 2-3 місяці, можливо  через півроку. Це в критичній мірі залежить від торгового балансу, від умов торгівлі», – сказав Глазьєв, підкресливши, що Україна торгує з великим дефіцитом, в тому числі через бар'єри в ввезенні українських товарів до Росії.

В той же час він заявив, що «якщо Україна йде до Митного союзу, всі ці проблеми знімаються автоматично»«Плюс вона отримує можливість доступу до наших кредитних ресурсів. Ми говоримо про можливість розрахунків у національних валютах. Загалом, ми прогнозуємо, що Україна в Митному союзі отримує додатково не менше 7 % зростання валового продукту до 2030 року», – сказав Глазьєв.

Читайте також: Кремль блефує. Залежність економіки України від Митного союзу свідомо перебільшується

У серпні президент Росії Владімір Путін попередив, що країни Митного Союзу введуть захисні заходи для свого ринку, якщо Україна увійде до зони вільної торгівлі.

«Якщо наші сусіди підуть на істотну лібералізацію митного режиму з ЄС, то на ринок України дійсно неминуче хлинуть товари, досить непогані за якістю і за ціною, але це призведе до того, що вони будуть видушувати з власне українського ринку товари українського виробництва», – заявив Путін.

Згодом перший віце-прем'єр РФ Ігорь Шувалов заявив, що група міжнародних  юристів,  проаналізувавши норми угод  про асоційоване членство та всеосяжну зону вільної торгівлі між ЄС і Україною та  регламент Митного союзу, зробила висновок, що Україна при вступі до МС  не зможе прийняти для себе єдиний митний тариф і таким чином  створити єдину митну територію.  

"Висновок  однозначний: ці норми не співпадають, і у випадку підписання Україною угоди з ЄС і набрання нею чинності, то низку зобов'язань, які є ключовими і основоположними для Митного союзу, Україна на себе прийняти не зможе", – повідомив  перший віце-прем'єр РФ.

Російський віце-прем'єр раніше заявляв, що одночасне членство України в МС та ЄС, "по суті, може затягнути всі країни Митного Союзу і саму Україну в нескінченні переговори про рівень митно-тарифного регулювання".

В той же час радник президента РФ Сєргєй Глазьєв ствердив, що Україна, підписавши угоду про асоціацію з Євросоюзом, перестане бути для Росії стратегічним партнером і фактично позбудеться статусу суб'єкта міжнародного права.  

Читайте також: The Economist: перешкоджаючи євроінтеграції України, Росія відмежовує себе від цивілізованих країн

У серпні Росія тимчасово ввела усіх імпортерів України до переліку "ризику", що фактично блокувало український експорт до РФ.  Радник посольства РФ в Україні  Іґорь Сєвастьянов згодом пояснив, що це була репетицією щодо посилення контролю за якістю в разі підписання угоди про всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС.

"У нас є побоювання, що в разі підписання цієї угоди можливе перетікання або витіснення на наші ринки або взагалі реекспорт товарів з Євросоюзу через Україну і Туреччину на наш ринок. Тому була проведена репетиція, які можливі заходи посилення контролю, тим більше Україна переходить на правила визначення товару, які прийняті в Євросоюзі", – сказав Сєвастьянов.

В той же час президент Владімір Путін вважає, що Україні  буде складно  впровадити європейські технічні стандарти.

"Українські підприємства повинні будуть випускати все, не знаю, ліфт, машину, сорочку, годинник та інше, всі інші товари за технічними регламентами Євросоюзу. Вони хороші  але вони дуже жорсткі, і щоб підприємства так працювали за цими регламентам, потрібні інвестиції багатомільярдні, час потрібен. Сумніваюся, що це можливо зробити відразу. А поки це робитимуть, багато підприємств вже розоряться або знову ж будуть виштовхувати товари на наш ринок. Ми змушені будемо закриватися, ось у чому проблема", – сказав Путін.

Читайте також: Торговельна війна. Москва має сприйняти нову реальність

Представник Росії при ЄС Владімир Чіжов заявляв, що ЄС пропонує угоду про асоціацію, ускладнену "масою умов".  "Якщо говорити про перспективу, давайте називати речі своїми іменами, повноправне членство в Євросоюзі Україні ніхто не пропонував, не пропонує і, я упевнений, у недалекому майбутньому не запропонує. Тоді як Митний союз пропонує Україні повноправне членство з усіма правами і обов'язками", – сказав Чижов.

Напередодні саміту "Великої двадцятки"  у Санкт-Петербурзі Путін заявив, що Україні було би легше вести переговори з ЄС, будучи в складі Митного союзу.

«Ми й самі ведемо переговори з Євросоюзом. І про зону вільної торгівлі думаємо, ми думаємо про те, щоб укласти нову базову угоду. Але ви знаєте, я ж дуже давно і добре знаю наших європейських партнерів, вони дуже хороші хлопці, з ними і пивка можна хильнути німецького, і шнапсу випити, і келих вина французького або італійського випити смачного. Але коли вони сідають за стіл переговорів, це дуже жорсткі люди, дуже прагматичні, і щось отримати від них – це, знаєте, складне завдання» , – сказав Путін.

Під час візиту до Києва у липні  Путін переконував, що конкурентні переваги українська економіка може отримати, тільки об'єднавшись з російською.

«Сьогодні йде дуже напружена конкурентна боротьба на світових ринках, за ці ринки. Упевнений, що переважна більшість присутніх тут розуміє, що, тільки об'єднуючи зусилля, ми можемо бути конкурентоспроможними і виграти в цій досить жорсткій конкурентній боротьбі", – заявив він.

В той же час посол Росії в Україні Міхайло Зурабов заявляв, що відродження Росії не може бути без використання всього потенціалу двосторонніх відносин з Україною".

Варто відзначити, що Росія відкидає звинувачення європейських політиків про те, що Москва змушує Київ приєднатися до Митного союзу.

Читайте також: Митний  союз лебедя, рака й щуки