Рішення трибуналу ООН. США закликали Росію терміново звільнити українських моряків

26 Травня 2019, 11:40

Посольство США в Україні у коментарі щодо рішення Міжнародного трибуналу з морського права у справі захоплених у Керченській протоці моряків закликало Росію негайно звільнити українців. Про це повідомляється у Twitter посольства.

 

Також дипломати вимагають від РФ звільнити три захоплені судна.

 

"Сьогодні Міжнародний трибунал з морського права постановив, що Росія має негайно звільнити 24 українських моряків та 3 судна, захоплені нею 25 листопада минулого року і дозволити їм повернутися до України. Ми закликаємо Росію терміново звільнити українських моряків і судна", – йдеться в повідомленні.

 

Як повідомлялося, 25 травня у Гамбурзі Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі та повернути їх під контроль України, а також звільнити 24 захоплених українських моряків.

 

У МЗС України заявили, що Росія має негайно виконати рішення Міжнародного трибуналу з морського права.

 

У відповідь у МЗС РФ заявили, що "при підписанні та ратифікації Конвенції ООН по морському праву 1982 року, виключають можливість задіяння передбачених Конвенцією процедур вирішення спорів щодо інциденту 25 листопада 2018 року в районі Керченської протоки".

 

Нагадаємо, Російська Федерація зайняла дві різні позиції в судах по справі захоплення українських моряків і кораблів. Зокрема, РФ заявляє, що Міжнародний трибунал не має юрисдикції у цій справі, оскільки йдеться про воєнні події, водночас на російських судах Росія заперечує статус військовополонених, наполягаючи, що це була поліцейська операція.

 

У п'ятницю, 10 травня, Міжнародний трибунал ООН з морського права завершив слухання за позовом України про тимчасові заходи щодо РФ для звільнення захоплених українських моряків і кораблів. Головуючий засідання повідомив, що рішення очікується орієнтовно 25 травня.

 

Під час засідання заступник глави МЗС Олена Зеркаль заявила про захват РФ українських моряків у Керченській протоці та просила про звільнення моряків.

 

Своєю чергою, адвокат Джонатан Гімблет відкинув російські звинувачення, що українські кораблі нібито "таємно вторглися" в російські територіальні води. Зокрема, він зазначив, що раніше українські судна вже проходили Керченську протоку і все миналось без інцидентів.

 

16 квітня Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права («ITLOS») щодо застосування тимчасових заходів проти Російської Федерації з метою негайного звільнення трьох українських військово-морських суден та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів. 

 

25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.