Так, статус регіональної російська мова отримала рішенням таких обласних і міських рад: Одеської, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Луганської, Дніпропетровської, Харківської та Херсонської.
Крім цього, такого ж статусу російській надав і Севастополь. Відповідне рішення ухвалили також Первомайська та Краснолуцька міські ради (Луганська область), а також Ізмаїльська міськрада на Одещині.
Краматорська міськрада підтримала рішення Донецької облради щодо використання російської мови як регіональної. Однак, згідно з рішенням міськради, у діловодстві як і раніше буде використовуватися державна мова – українська.
Приморський курортний район Херсонщини також проголосив російську мову регіональною.
А 21 серпня депутати Ялтинської міськради дали старт початку реалізації на території міста положень мовного закону. Протягом 3 місяців міськвиконком повинен внести на розгляд сесії проект рішення про заходи, спрямовані на використання регіональних мов або мов меншин на території Ялти.
Вже цього року у Болградському районі Одеської області регіональними одразу стали три мови: російська, гагаузька та болгарська. Окрім них серед мов національних меншин уваги серед місцевих політиків заслужила угорська, румунська та русинська.
Зокрема, Берегівська райрада на Закарпатті надала статус регіональної угорській мові.
А в селі Біла Церква Рахівського району цього ж регіону статус регіональної отримала румунська.
У грудні Закарпатська облрада визнала особливий статус угорської, румунської та русинської мов.
А в березні цього року румунська мова стала регіональною у с. Опришени Глибоцького району Чернівецької області.
У свою чергу три обласні ради визнали мовний закон не чинним на своїй території.
Зокрема, 16 серпня минулого року Тернопільська обласна рада оголосила Тернопільщину регіоном, де не діє мовний закон. Напередодні Дня Незалежності проти закону про засади мовної політики виступила й Івано-Франківська обласна рада. 9 жовтня це зробила і Львівська облрада, а 23 листопада повторно визнала мовний закон нечинним на території області.
9 жовтня Івано-Франківська обласна рада відхилила протест в. о. прокурора області Володимира Гаврюшенка рішення облради від 23 серпня 2012 року щодо мовного закону. 28 грудня Львівська обласна рада відхилила «мовний» протест прокурора. Водночас, Апеляційний суд підтвердив незаконність рішення Тернопільської облради, яким було скасовано дію закону про засади державної мовної політики на території області.
Проти мовного закону також виступила Ніжинська міська рада (Чернігівська область), яка більшістю голосів визнала українську мову на території міської громади як єдину і державну, підтвердивши таким чином її статус та відмовившись від затвердження регіональної мови в межах закону.
23 серпня Івано-Франківська міська рада ухвалила, що мовний закон на території міста не є чинним.
А 10 вересня стало відомо, що чотири райони Луганської області не ухвалюватимуть рішення про надання російській мові статусу регіональної.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила ініційований Партією регіонів законопроект «Про засади державної мовної політики» 3 липня 2012 року.
8 серпня президент Віктор Янукович підписав цей закон, а також доручив Кабінету Міністрів створити робочу групу для розроблення пропозицій щодо вдосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні.