Реут Шапір Бен-Нафталі: «Завдяки залученню жінок ЦАХАЛ використовує максимум потенціалу всього ізраїльського суспільства»

Світ
19 Липня 2019, 12:31

Яку роль відіграють жінки в армії? Чому важливо долучати їх до військової служби?

 

— Громадянки Ізраїлю долучилися до захисту своєї країни навіть ще до проголошення її незалежності. Сьогодні наша держава є однією з небагатьох у світі, що залучає жінок до лав своїх збройних сил — Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ). ЦАХАЛ колись створювалася як «народна армія», тому принцип рівності було запроваджено задля уникнення будь-яких упереджень. Хоча терміни військової служби для чоловіків і жінок різняться, останні можуть обіймати практично будь-яку посаду. Згідно з ізраїльським законодавством «право жінок обіймати будь-яку посаду в ЦАХАЛ є рівним із правами чоловіків». Нині для них відкриті 92% усіх посад у ЦАХАЛ, зокрема у війську, авіації та на флоті. Завдяки залученню жінок ЦАХАЛ використовує максимум потенціалу всього ізраїльського суспільства.  

 

На ваш погляд, який вплив колишні військові в державних органах мають на їхню ефективність?

— Та відповідальність, яку треба брати на себе під час призову до лав Армії оборони Ізраїлю у 18 років, дуже впливає на чоловіків і жінок. Етичний кодекс ЦАХАЛ підкреслює важливість довіри, моралі, особистого прикладу, професіоналізму та постійного вдосконалення. Цього вчать протягом усієї військової служби, а потім ці набуті характеристики, так би мовити, забирають із собою, переносять у всі сфери життя. Робота під тиском, а іноді й із ризиком для життя також допомагає процесу формування особистості, гартує ізраїльтян для їхньої майбутньої кар’єри. Міністр Мірі Реґев (генерал-майор,  служила прес-секретарем ЦАХАЛ), депутатки парламенту Анат Берко (підполковник) та Орна Барбівай (генерал-лейтенант у відставці) — усе це приклади того, що в Ізраїлі зростає кількість жінок-ветеранів на політичній сцені.

 

Читайте також: Перемогти всупереч усім

 

Чи став військовий досвід корисним для вас у цивільному житті?

— Моя військова служба в Повітряних силах Ізраїлю багато чого мене навчила, а подекуди навіть змінила й зрештою зробила такою, якою я є тепер. Насамперед я зрозуміла, що завжди все повинна робити якнайкраще, оскільки там просто немає місця для помилок або неуважності. ЦАХАЛ вважається найморальнішою армією у світі, у чому я мала можливість переконатися на власні очі. Кожна людина — від вищих командувачів до рядового солдата — усвідомлює важливість і наслідки, того, що вона робить. Крім того, співпраця молодих бійців із вищими командирами на умовах, коли кожен ставиться до інших як до рівних, підкреслює важливість кожного гравця в команді, а також того внеску, який може зробити будь-хто незалежно від рангу, віку або статі. 

 

Який підхід в ізраїльської влади до перетворення колишніх військовослужбовців на успішних чиновників чи менеджерів у бізнесі?  

— ЦАХАЛ надає спеціальні соціальні послуги для тих, хто служить. Від вивчення івриту для солдатів, які нещодавно репатріювалися до Ізраїлю, до закінчення шкільної освіти для тих, хто не встиг це зробити. Є й соціальна підтримка після служби. Спеціальна урядова служба допомагає ветеранам звикнути до цивільного життя, надає гранти, академічну освіту та навіть у разі потреби займається лікуванням психічних розладів.

 

 

Як саме вирішується питання психологічної реабілітації?

— Служба, яка опікується лікуванням ПТСР, має комплексний підхід, який передбачає допомогу окремим особам та сім’ям психіатрів, соціальних працівників, психологів, арт-терапевтів, неврологів та інших. Психологічне лікування також доступне впродовж усієї військової служби. І згідно з дослідженням Департаменту психічного здоров’я медичного корпусу ЦАХАЛ від 2013 року кількість випадків ПТСР серед ізраїльських бійців одна з найменших серед армій світу.

 

Читайте також: Еліав Бєлоцерковські: «Ми намагаємося допомогти Україні в тих сферах, де маємо досвід»

 

Чи потрібна мілітаризація суспільства і які можуть бути її наслідки?

— Хоча я, як і решта громадян Ізраїлю, хотіла б, щоб усі люди після закінчення середньої школи могли продовжувати навчання у вишах або подорожувати світом, наша геополітична ситуація змушує нас підтримувати сильну армію, щоб захистити свої кордони та населення. Крім того, ЦАХАЛ відіграє в житті ізраїльського суспільства й важливу соціальну роль, оскільки армія об’єднує чоловіків та жінок з усіх соціальних, етнічних, релігійних та економічних груп. Усі вони служать разом з однією метою: захистити свою родину, друзів та близьких. Зрештою, ветерани ЦАХАЛ стають зрілими та відповідальними завдяки тому, що пережили. 

 

—————-

Реут Шапір Бен-Нафталі у 2007–2009 роках — військова служба в Повітряних силах ЦАХАЛ, сержант. У 2012-му закінчила Єврейський університет у Єрусалимі за спеціальністю «Міжнародні відносини». З 2010 по 2016-го — різні урядові посади. З 2016 — перший секретар, керівник політичного департаменту при Посольстві Ізраїлю в Україні.