Реакція МЗС на критику України нагадує «базарну» дипломатію

29 Вересня 2012, 17:13

Найбільшого резонансу з початку року набула ситуація довкола висловлювань вже колишнього посла ЄС в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри. Зокрема, 28 лютого він виразив думку, що президент Віктор Янукович не виконав обіцянки, які давав після вступу на посаду щодо поліпшення бізнес-клімату й боротьби з корупцією. Тейшейра також обвинуватив Україну в застосуванні вибіркового правосуддя. 

Того ж дня МЗС відреагувало, виразивши обурення висловлюваннями Тейшейри про ситуацію в Україні, та визнало їх такими, що виходять за рамки компетенції дипломата.

ЄС назвав цю критику необґрунтованою й повністю підтримав свого дипломатичного представника в Україні. Незадовго після цього міністр закордонних справ Костянтин Грищенко назвав інцидент з критикою МЗС вичерпаним

Втім, це був не єдиний випадок жорсткої заяви МЗС у відповідь на критику Тейшейри.

У серпні він висловив сумнів, що цього року відбудеться саміт "Україна – ЄС". Тейшейра заявив, що ЄС очікує від влади України формування чіткої позиції щодо напрямку інтеграції країни і виконання своїх заяв, а також сказав, що українська влада знівелювала роботу над підготовкою Виборчого кодексу, проведену спільно з ЄС.

У відповідь директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин зазначив, що думка Тейшейри щодо політичної ситуації в країні не має хвилювати представників влади, бо дипломат обіймає цю посаду останні дні. 

«Його думка радше має хвилювати Республіку Острови Зеленого Мису» , – сказав представник МЗС, використавши застарілу назву Республіки Кабо-Верде на заході Африки, послом ЄС до якої невдовзі їде Тейшейра. 

Подібна заява з боку українського МЗС прозвучала у зв'язку з тим, що 29 березня співдоповідачка моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Маріетта де Пурбе-Лундін заявила, що під час зустрічі із Грищенком співдоповідачі ПАРЄ не побачили готовності міністерства до виконання резолюції ПАРЄ щодо України,прийняту 26 січня. З її слів, міністр під час зустрічі зазначив, що Україна може робити все що завгодно, навіть не виконувати резолюцію й інші зобов'язання.

У свою чергу, Грищенко був здивований інтерпретацією своїх слів. Він зазначив, що під його керівництвом МЗС в 2011 році розробило план дій Ради Європи для України, що, на думку міністра, має сприяти виконанню взятих зобов'язань перед РЄ.

Ще одне непорозуміння сталося між дипломатичними відомствами України і Великобританії. Так, за результатами зустрічі Грищенка і радника прем'єр-міністра Великобританії з питань Європи Івана Роджерса МЗС повідомило, що останній висловив надію, що угода про асоціацію буде підписано до кінця 2012 року. Посольство Великобританії пізніше спростувало цю інформацію, зазначивши, що Роджерс пов’язав підписання і ратифікацію угоди про асоціацію зі звільненням лідерів опозиції.

У березні міністри закордонних справ Швеції Карл Більдт, Великої Британії – Вільям Гейґ, Чехії – Карел Шварценберґ, Польщі – Радек Сікорський і Німеччини – Ґідо Вестервелле опублікували відкритий лист до України в американській газеті The New York Times, в якому закликали Україну, зокрема, гарантувати право опозиції в повному обсязі взяти участь у жовтневих виборах до Верховної Ради. Європейські дипломати вважають, що саме Україна нині загальмувала процес схвалення Угоди про асоціацію з ЄС.

У відповідь в МЗС пояснили, що міністри закордонних справ європейських країн розуміють, що вступ України до Митного союзу буде стратегічною поразкою Європи. І зазначили, що також підготували статтю-відповідь для іноземної преси.

МЗС також прокоментувало прийняття Комітетом з міжнародних відносин Сенату СШАпроекту резолюції із закликом звільнити з ув'язнення Тимошенко. Зокрема, відомство зазначило, що документ відображає позицію лише її авторів, «відомих своїми симпатіями до української опозиції». 

А після прийняття резолюції 20 вересня вцілому український МЗС не вважав за доцільнекоментувати її. Втім, у міністерстві все ж зазначили, що "важко серйозно сприймати документ, прийнятий минулої ночі за процедурою, яку з усією дипломатичною стриманістю можна назвати, як мінімум, сумнівною".

Коментарі МЗС звучали і у відповідь на заяви низки європейських високопосадовців щодо оголошення бойкоту чемпіонату з футболу Євро-2012. Зокрема, відомство не бачило трагедії в цьому. А Волошин заявляв, що бойкот спортивних змагань у зв’язку з діяльністю урядів – це практика холодної війни. На думку Волошина, такі заходи є штучними й неконструктивними.

Чимало коментарів від українського МЗС звучало у відповідь на заяви та заклики європейських політиків чи інституцій щодо справ екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

Зокрема, у травні цього року МЗС заявив, що на той момент заяви про плани щодо ухвалення резолюції Європарламенту з приводу ситуації в Україні на етапі підготовки до слухання справи Тимошенко в касаційній інстанції можуть бути елементом тиску на суд і призвести до небажаної політизації цього процесу. А після ухвалення цієї резолюції 24 травня українське відомство зазначало, що Європарламент занадто емоційно оцінює справу Тимошенко.

На критику європейців реагував і Грищенко. Зокрема, він заявив, що підтримка керівництвом європейських країн Тимошенко спрямована на вирішення їхніх проблем за рахунок українців. Міністр також вважає, що позови Тимошенко проти Януковича у судах інших країн не мають сенсу.

В інтерв'ю іноземній пресі у липні Грищенко дав зрозуміти, що шанси на те, що Тимошенко звільнять, невеликі. А вже у вересні відкрито заявив, що українська влада не випустить на волю Тимошенко та Луценка тільки через симпатію до них західних країн.

На цьогорічному ялтинському форумі під час дискусії, що стосується справи Тимошенко, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт поскаржився на те, що йому відмоли у зустрічі з Тимошенко, оскільки цьому завадив МЗС України. У відповідь Грищенко заявив, що коли у шведського міністра буде бажання відвідати Харків, побачити, як працюють ті або інші інституції, то український МЗС підготує для нього «чудовий протокол». Після пожвавлення дискусії серед європейських політиків, Грищенко запитав у присутніх: «Хто ще хоче у в'язницю?». «Давайте зберемо цілу групу», – сказав глава українського МЗС, додавши при цьому, що всі закони потрібно дотримувати.