Рада вирішила призначати й звільняти омбудсмана шляхом відкритого голосування

13 Липня 2017, 14:12

Народні депутати України прийняли закон (№6427-д) про Конституційний суд, який передбачає, в тому числі, зміну процедури обрання і призначення уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Зокрема, автори ініціативи запропонували закріпити, що Верховна Рада буде призначати і звільняти з посади омбудсмена шляхом відкритого голосування більшістю голосів від конституційного складу.

Згідно з чинним законодавством, Верховна Рада призначає і звільняє омбудсмена таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів.

Під час обговорення дехто з народних депутатів розкритикував цю норму і спробував шляхом винесення на голосування відповідних поправок зняти її. Однак такі поправки не набрали 226 мінімально необхідних голосів.

Нагадаємо, Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ рекомендувало переглянути процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У БДІПЛ ОБСЄ зазначають, що поточна процедура обрання "потенційно порушує незалежність Уповноваженого".

Термін повноважень нинішнього омбудсмена Валерії Лутковської закінчився 27 квітня 2017 року. Комітет Верховної Ради з прав людини розглянув і схвалив три кандидатури, подані народними депутатами. Таким чином, у Верховній Раді має відбутися таємне голосування по трьох кандидатур – Людмили Денисової (народний депутат фракції "Народний фронт"), Сергія Алексєєва (фракція "Блок Петра Порошенко"), Андрія Мамалиги (адвокат, правозахисник, громадський діяч).

Проте 6 червня Верховна Рада не розпочала обрання уповноваженого з прав людини, оскільки Нацагентству щодо запобігання корупції було потрібно більше часу для перевірки всіх кандидатів.