Путінсько-єнакіївська фірма на торгівлі зерном вже «змила» в офшори $56 млн

12 Березня 2011, 12:36

У свою чергу, VictoriaAllianceіз Alteron Limited продають куплене виключно RestexAlliance. І лише остання виходить із товаром на такі ж, як і «Хліб Інвестбуд», зерноторговельні компанії, що продають зерно країнам-імпортерам.

За неофіційною інформацією, основним торговельним партнером Restex Alliance є афілійована з російським підприємцем Федоричевим (Монако) група компаній Fedcom, яку Міжнародна асоціація торгівлі зерном і кормами (GAFTA) внесла до «чорного списку».

За попередніми оцінками, лише на різниці внутрішніх цін на пшеницю та кукурудзу на час укладання контрактів, а також нині діючих цін, Україні завдано прямих збитків на $24,5 млн. У результаті проходження фуражної кукурудзи через «шлюзи» офшорних компаній її ціна із $235 за тонну зросла до світової – 305. Мінус $70 на тонні. Помноживши на 500 тис.експортованих тонн, отримаємо, $35 млн, які осіли в офшорах.

Те ж стосується і пшениці. Різниця між ціною «ХІБ» і кінцевою RestexAlliance становила $95 на тонні. Враховуючи обсяг експортного контракту, три вказані офшорні компанії отримали ще $21млн. Тобто, «ХІБ» допоміг їм сумарно заробити $56 мільйонів.

Водночас «Хліб Інвестбуд» і сам мінімізував податок на прибуток: ТОВ з оборотом за минулий рік 1,4 млрд грн сплатило лише700 тис. грн податку на прибуток.

Фінансової компенсації від «ХІБ» можуть вимагати і компанії, які, щоб одержати ліцензії на експорт пшениці та кукурудзи, змушені були платити готівкою $15 за тонну кукурудзи та $35 – пшениці. Для них «добро» на вивезення зерна сумарно вилилося у $28 мільйонів.

Відзначимо, що, коли аграрний міністр переконував представників ЄБРР у тому, що держава контролює ТОВ «Хліб Інвестбуд» і має у статутному фонді 61%, компанія державі вже не належала. У серпні 2010 року приватна компанія «Каласар» без процедури приватизації відчужила у «ХІБ» частку у 51%.

У «Каласарі» – два рівноправні власники: Олександр Козирєв та кіпрський офшор Genetechma Finance Limited. При цьому Козирєва із Андрієм Остапком із Victoria Alliance пов’язують бізнесові інтереси у кількох спільних підприємствах.

З часу реєстрації (2004 рік) і до 2009-го «Хліб Інвестбуд» не провадив активної діяльності. 2009 і у першому півріччі 2010 – компанія провелаперші експортні операції із соняшниковою олією на суму 49,6 і 81,5 млн гривень. Та й то, судячи з документів, за комісійною схемою, оскільки відправником фігурує зовсім інше підприємство.

Не дивлячись на це, Міністерство аграрної політики обрало «Хліб Інвестбуд» державним оператором з експорту зерна, наділивши його на другому етапі розподілу квот 221 тис. тонн пшениці і 544 тис. тонн кукурудзи.Сумарно – це майже п’ята частина загальної квоти.

Показово, що прем'єр-міністр Микола Азаров нещодавно заявив, мовляв, нічого не знає про компанію «Хліб Інвестбуд», яка отримала в 2010-2011 роках найбільшу кількість квот на експорт зерна і замовлення на поставку зерна до Агарного фонду.