Путін шантажує Україну у питанні вступу до Митного союзу

16 Березня 2011, 07:52

"Це суверенне рішення української держави. Ми вітали б переговори з Україною з цього питання. До цього прагнутимемо, розмовлятимемо з нашими партнерами", – сказав Путін, відповідаючи на запитання журналістів на прес-конференції за підсумками Міждержавної ради ЄврАзЕС і засідань Ради міністрів Союзної держави.

"Ми знаємо, що Україна веде переговори про створення з Євросоюзом зони вільної торгівлі. Рівень митного захисту, який Україна вимовила собі, вступаючи до СОТ, більш ніж удвічі нижчий, ніж наш єдиний митний тариф. І навіть у разі приєднання Росії до СОТ на тих засадах, які ми нині для себе визначили з партнерами у переговорах СОТ, він майже не зміниться – він буде вдвічі вищий, ніж український", – заявив російський прем’єр.

"Це означає, що якщо Україна створить зону вільної торгівлі разом з Євросоюзом і вимушена буде поступитися по багатьох позиціях, чутливих для української економіки, то вона, зрозуміло, розраховуватиме на те, що ці товари підуть на російський ринок. А ми не зможемо цього дозволити собі зробити", – зазначив Путін.

За його словами, в цій ситуації Росія буде вимушена почати вибудовувати кордон.

"Ми з колегами – і з Білоруссю, і з Казахстаном – ясно це усвідомлюємо. Я не вірю, що і Казахстан, і Білорусь негайно поставлять перед Росією питання про закриття митного кордону. Не треба бути експертом, щоб зрозуміти, що наслідки будуть тяжкими", – сказав російський прем’єр.

За його словами, це поганий сценарій розвитку подій, зокрема маючи на увазі і характер взаємин Росії і України. "А ось вести переговори з Євросоюзом у форматі Єдиного економічного простору, або Митного союзу – це зовсім інша справа, і позиції зовсім інші, набагато більш виграшні", – заявив Путін.

 

Як відомо, 1 січня 2010 у рамках Євразійського економічного співтовариства діє Митний союз Росії, Білорусі й Казахстану. З липня 2011 р. митні кордони між Росією і Казахстаном, а також між Росією і Білоруссю мають повністю зникнути.

З 1 січня 2012 країни об`єднаються в єдиному економічному просторі, на якому застосовуватимуться єдині принципи роботи бізнесу. Крім того, лідери країн планують створити єдиний валютний простір.

Українська влада неодноразово заявляла, що Україна не вступатиме у Митний союз. Зокрема, міністр закордонних справ Костянтин Грищенко наголошував, що Україна не може бути членом Митного союзу і одночасно утворювати зону вільної торгівлі з Європейським союзом.

"Україна однозначно визначила для себе пріоритет – входження до Євросоюзу як повноправний член і для цього потрібно укласти угоду про асоціацію на першому етапі і далі рухатись далі", – заявив Грищенко.

Він нагадав, що Україна наразі є членом СОТ, а країни, які входять до Митного союзу не є членами цієї міжнародної структури і "не дотримуються правил гри, які встановлені там".

Ще в грудні 2010 року Європейська комісія заявляла, що зона вільної торгівлі з Україною може бути створена вже до 2013 року.