Придністровський депутат: громадянка України на чолі уряду ПМР не лобіюватиме українські інтереси

11 Липня 2013, 10:26

10 липня у Придністровській Молдавській Республіці (ПМР) змінився глава уряду – цю посаду зайняла громадянка України Тетяна Туранськая. Власник українського паспорта – рідкість серед вищого керівництва невизнаної республіки, тут частіше зустрічаються російські громадяни. Однак на взаємини з Україною це не вплине, запевнили "КоммерсантЪ-Украина" придністровські політики.

У законодавстві ПМР немає заборони на подвійне громадянство. Внутрішні документи невизнаної республіки не дозволяють її жителям виїжджати за кордон. З точки зору міжнародного права вони є жителями Молдови і повинні отримувати закордонні паспорти в Кишиневі, але багато хто вибирає альтернативний варіант. "У нас не прийнято акцентувати увагу на тому, у кого який паспорт. Головне – громадянство Придністров'я, а друге громадянство використовується тільки як інструмент перетину кордону", – пояснив екс-глава МЗС ПМР Володимир Ястребчак.

Найбільшу популярність серед придністровського керівництва має російське громадянство. Власниця ж українського паспорта вперше зайняла одну з вищих посад невизнаної республіки. "Національність в разі Придністров'я не має вирішального значення, президент ПМР Євген Шевчук за національністю теж українець. Але паспорт у нього російський", – зазначив депутат верховної ради ПМР Анатолій Дирун.

Тим часом і політики, і незалежні експерти вважають, що це призначення не вплине на взаємини України і ПМР. "Нових акцентів не буде до тих пір, поки їх не встановить президент, це його сфера відповідальності", – сказав Дирун. "Те, що вона (Туранська, – Ред.) українка, – факт цікавий, але це абсолютно не означає, що вона зможе відстоювати українські інтереси. У Придністров'ї всім керує Євген Шевчук, та й то не самостійно, а під російським впливом . Попередній прем'єр нічого не вирішував і навіть не був помітний при визначенні політики ПМР", – погоджується з ним експерт Інституту світової політики Леонід Літра.

Ястребчак також вважає, що з соціально-економічних питань Туранській доведеться взаємодіяти з Україною та українським бізнесом. "Наочний приклад був наприкінці червня – Тетяна Туранськая тоді ще в ранзі в.о. голови уряду підписала від імені ПМР угоду з українською торговою мережею" Фуршет "про її вихід на ринок Придністров'я", – пояснив Ястребчак.

Як повідомлялось, 10 липня президент невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР) Євген Шевчук відправив у відставку колишнього голови уряду Петра Степанова і в той же день за згодою верховного ради ПМР призначив на цю посаду Тетяну Туранську, яка до того обіймала була віце-прем'єром з питань регіонального розвитку.

В офіційній біографії нового прем'єра згадується про її українське коріння: вона народилася в Білгороді-Дністровському, в 1995 році закінчила Одеський державний економічний університет. Крім цього, Тетяна Туранськая є громадянкою України. Придністровський паспорт вона отримала лише вісім років тому. В указі N103 від 2 березня 2004 року президент ПМР задовольнив відповідне клопотання "Туранської Тетяни Михайлівни, уродженої Триколич, зберігши за нею громадянство України".