Сергій Корсунський директор Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України

Про що мовчить Apple

18 Червня 2021, 10:55

Apple — найбільша у світі компанія з ринковою капіталізацією, що перевищує $2 трлн (для порівняння, ВВП РФ — $1,7 трлн). Це глобальний гравець на світовому ринку електроніки та програмного забезпечення, продукцію якого цілком заслужено вважають ознакою якості. Так ось, упродовж 2018—2019 років, тобто в розпал торговельної війни США проти КНР, яку вів Дональд Трамп, тодішній президент Сполучених Штатів мінімум шість разів зустрічався з СЕО Apple Тімом Куком, унаслідок чого «яблуко» звільнили від податку в 10% на постачання запчастин для своєї продукції з Піднебесної. Після того, як у серпні 2019 року стало відомо про таке рішення, акції Apple зросли на 4%. Не дивно, що Тім Кук брав активну участь у деяких ініціативах і публічних заходах, ініційованих командою Трампа. Дивно, що інші ІТ-компанії США не вилаштувалися в чергу до господаря Білого дому й не шукали (хоча, може, й намагалися) шляхів до його серця.

 

Читайте також: Україна локальна vs Україна глобальна

Трамп уже не президент, а торговельна війна з КНР — не основна новина, оскільки ситуація стала ще серйознішою: Білий дім визнав Китай основним викликом сучасності для зовнішньої політики США в усіх її аспектах. Жорстка риторика та критика на адресу Пекіна голосно лунає по всьому світу за різними напрямами: від звинувачень у геноциді уйгурів до агресивних територіальних претензій у регіоні Південно-Східної Азії. Уся світова геополітика обертається нині навколо протистояння США — Китай. І в цей час стає відомо, що торік, у ковідний рік, КНР перемогла Тайвань у боротьбі за лідерство серед постачальників Apple. З 200 компаній, які входять до престижного «списку постачальників Apple», 51 базується в Китаї, зокрема, щоправда, й у Гонконгу. Ще частина китайських компаній стоять за постачальниками Apple у В’єтнамі (зростання в півтора раза за два роки) та інших країнах регіону. Серед інших учасників «пулу» варто згадати Японію (кількість компаній-постачальників зменшилася з 43-х у 2017 році до 34-х у 2020-му), Тайвань (зменшення з 52-х у 2017-му до 48-ми у 2020 році) і, власне, компанії США (зменшення з 37-ми у 2017 році до 32-х у 2020-му). Так, Apple досі створює два мільйони робочих місць у США й витрачає $50 млрд на постачання запчастин саме від американських виробників. Про це, які і про величезні сплачені у Сполучених Штатах податки, компанія повідомляє у пресрелізах. Але Apple мовчить про суми контрактів з компаніями КНР, де розташовані не тільки виробники, а й 50 Apple Store — вітрини «яблучної» імперії.

Apple досі створює два мільйони робочих місць у США й витрачає $50 млрд на постачання запчастин саме від американських виробників. Про це, які і про величезні сплачені у Сполучених Штатах податки, компанія повідомляє у пресрелізах. Але Apple мовчить про суми його контрактів з компаніями КНР

Аналітики та інсайдери відзначають неймовірну зацікавленість компаній Піднебесної, які бажають потрапити до «списку постачальників Apple». Цікаво, що коли вони це роблять, то фактично понижують до мікроскопічних розмірів розрахунки власних прибутків, тобто пропонують ціни, які не можуть собі дозволити ні американські, ні корейські, ні японські виробники. Причина цього — у престижі, який надає сама належність до касти обраних «яблуком». Доведено: якщо компанія входить до згаданого списку, їй значно легше вигравати тендери в інших компаніях, бо постачальник Apple — це своєрідна «золота акція» у світі бізнесу. Так, якість також має значення, і китайські компанії роблять свою роботу за найвищими стандартами. Але коли з’ясовується, що деякі постачальники Apple вирішують перенести виробництво з Китаю до В’єтнаму, Таїланду чи Індії, то варто поцікавитися, як саме це відбувається.Дедалі частіше на такий крок ідуть ті самі китайські компанії, які без проблем інвестують за кордон.

 

Читайте також: Мілітаризація взаємозалежності

 

Поки Тім Еппл, як прозвав пана Кука Дональд Трамп, обідав з тодішнім президентом США, зустрічався з членами його родини й говорив по кількість робочих місць, створених компанією у Сполучених Штатах, інші фірми, наприклад виробники мікрочипів, такі як Western Digital, вимушені підкорятися тиску уряду щодо перенесення виробничих партнерств з КНР на американську територію. Тобто, з одного боку, напівпровідники потрібні всім і глобальний попит зростає по експоненті. А з іншого — наявна політична доцільність, як і конкуренція за ті самі напівпровідники. Цього року Toyota була вимушена призупинити виробництво автомобілів саме через різкий дефіцит чіпів, без яких тепер ніщо нікуди не поїде. Samsung Electrоnics та світовий лідер тайванська TSCM оголосили про багатомільярдні інвестиції у заводи з виробництва чіпів у США, хоча в КНР це було б значно дешевше. Новітній чіп M1, як і інші деталі для Apple, виробляє TSCM. Чи не тому The Economist нещодавно проголосив Тайвань «найнебезпечнішим місцем на землі»? Прапор, під яким TSCM входитиме у «список постачальників Apple», має значення. 

Позначки: