ПР+КПУ=більшість. На часі полювання на «тушок»?

Політика
29 Жовтня 2012, 19:14

Як і прогнозувалося, після цих виборів партія влади лише зміцнить свої позиції. Більше того, опозиціонерам не вдалося не тільки здобути психологічно важливе перше місце за партійними списками(до речі, вперше в українській історії партія влади набрала найбільше голосів), а й домогтися арифметичної більшості опозиційних партій над регіоналами та комуністами. Після оголошення даних екзит-полів ситуація виглядала геть іншою – однак тотальний «безпрєдєл», який почався по всій Укарїні одразу після закриття дільниць, напевне дозволить ПР і КПУ отримати перемогу навіть за списками.

Оскільки на момент написання матеріалу показники партій загалом стабілізувались, можна вирахувати, що Партія регіонів за списками отримає 84 мандати, об’єднана опозиція – 53, комуністи – 36, УДАР – 31, ВО «Свобода» – 21. Таким чином, сумарно ПР та КПУ матимуть 120 мандатів, три опозиційні фракції – 105.

Аналіз прохідної частини партій не позбавлений інтересу. Так, за списками Партії регіонів до Ради в повному складі потрапляє «група Литвина» (нинішні члени фракції Народної партії) – Катерина Ващук, Ігор Шаров та Олег Зарубінський, «тушки» Андрій Веревський та Микола Баграєв, незмінний учасник усіх парламентських бійок Олександр Волков.

Натомість без мандату можуть залишитися економіст Олексій Плотніков, кнопкодав-віртуоз Микола Комар (міг натиснути до 8 кнопок за одне голосування), «бойовик» Петро Цюрко, українофоби Василь Кисельов та Юрій Болдирєв тощо. Втім, поки їм рано сумувати – деякі номери з верхньої частини синьо-білого списку напевне займуть місця у виконавчій владі і прохідна частина зсунеться донизу.

Для 53-го, останнього прохідного номера списку Об’єднаної опозиції Тетяни Слюз зараз важливим буде кожна доля відсотка – екс-керівник Держказначейства зараз переховується від українських правоохоронців за кордоном, і мандат може стати її квитком додому. Натомість за межами парламенту напевно залишаться телевізійник Юрій Стець, особистий друг Олександра Турчинова Олександр Дубовой, бютівський соціолог Ігор Гринів, старі  партійці Михайло Волинець та Андрій Шкіль, близькі до Юлії Тимошенко Михайло Лівінський та Антоніна Болюра, соратник Юрія Луценка Юрій Гримчак та інші.

Серед УДАРівців до Ради потрапляє українофоб Сергій Куніцин та людина з сумнівним минулим Павло Рябікін – натомість без мандата залишиться колигній спічрайтер Юлії Тимошенко, який перебіг до УДАРу перед самими виборами, Віталій Чепинога.

Дивіться також: Результати п'яти екзит-полів

В мажоритарних округах ситуація значно заплутаніша. Тенденція останніх годин – комісії в округах, де великі шанси на перемогу мають опозиційні кандидати, фактично, впали в сплячку. Голоси рахуються зі швидкістю в кілька десятків на годину або не рахуються взагалі. Провладні кандидати вкупі з своїми довіреними особами, членами комісій, місцевими чиновниками, незрозумілими «спортсменами» у шкіряних куртках всіляко намагаються докинути зайві бюлетені чи хоча б підтасувати протоколи – опозиціонери по всій країні тримають оборону.

Натомість на півдні та сході України є округи, де оброблено вже 100% протоколів – переможцями в цих округах, звісно ж, є кандидати від влади.

Вибори засвідчили, що попри тотальне падіння довіри, Партія регіонів впевнено тримає за собою базові регіони. Так, всі 22 округи Донецької області виграно висуванцями від ПР, ще й як правило, з великим відривом. Навіть син Миколи Азарова Олексій, про існування якого виборці 47 округу навряд чи здогадувалися до початку кампанії, обходить свого найближчого переслідувача-комуніста більше, ніж на 65%.

Фактично ідентична ситуація і на Лушанщині. Певні проблеми у регіоналів виникли лише у 108 окрузі, де ніздря в ніздрю йдуть близький до Олександра Єфремова Юрій Терніков та голова фракції Блоку Литвина у Київраді Валерій Мошенський. Наслідком боротьби стало те, що досі на окрузі пораховано лише 28% голосів.

Повністю окупували регіонали і Дніпропетровську область. Лише в окрузі №24 переміг не їхній висуванець, а людина Віктора Пінчука – Яків Безбах, який відзначився своєю рекламною кампанією на усіх центральних телеканалах.

100% мажоритарних округів на Харківщині теж взяла ПР. Нардепами переобралися всі причетні до сумнозвісного фонду «Допоможи ближньому» кандидати, Валерій Писаренко, Ірина Бережна, Дмитро Святаш, Ірина Горіна, Олександр Фельдман, Дмитро Шенцев, кампанія яких була побудована на тотальному підкупі виборців та приписуванні собі заслуг по ремонту доріг, дитмайданчиків тощо, які проводилися бюджетним коштом.

Читайте також: «Батьківщина» зраділа перемозі над Кличком та поразці Королевської

Аналогічна ситуація у Запорізькій області – всі за винятком одного округи виграли регіонали. Округ №78 виграв самовисуванець Олександр Пономарьов, але це не має вводити в оману – в цьому окрузі ПР взагалі не виставила жодного свого кандидата, тому Пономарьов де-факто і став кандидатом від регіоналів. Аналогічна ситуація в Криму – всі округи за ПР, лише №2 залишився за одіозним багатієм Левом Миримським, однак по цьому округу ПР теж формально нікого не висувала.

З інших цікавинок, за областями:

Вінницька – вірогідне проходження в Раду округами родичів Оксани та Григорія Калетників. Ще по одному округу з відривом у 65% переміг Петро Порошенко.

Волинська – депутатом буде ставленик Ігоря Коломойського, Ігор Палиця, на перемогу якого працював увесь підконтрольний дніпропетровську олігарху медіа-холдинг. По сусідньому округу перемогу святкує олігарх Ігор Єремєєв.

Житомирська область– вкрай запекла боротьба у 66 окрузі, де з невеликим відривом слідують один за одним нардеп-регіонал Віталій Журавський, нардеп-литвинівець Микола Рудченко та нардеп-бютівець Євген Добряк. Найвищі шанси поки що у Журавського. Володимир Литвин завдяки багатомільйонним дотаціям зміг виграти свій округ з відривом майже у 50% у опозиціонера Віталія Француза. На 62 окрузі сталася справжня сенсація – опозиціонер Генадій Зубко з первагою у 35% розгромив губернатора області Сергія Рижука.

Закарпатська область – половину округів виграли регіонали, половину – Віктор Балога та його родичі.

Івано-Франківська – впевнена перемога опозиціонерів. Побоювання викликає лише округ №97, де кандидату від ОО Манолію Піцуряку протистоїть Юрій Дерев’янко, який програв раніше Піцуряку боротьбу за право бути «єдиним узгодженим». Піцуряк лідирує, але підраховано лише 17% голосів. По 88 округу ображений на опозицію Олесь Доній переміг кандидата від «Батьківщини» Олександра Левицького та місцевого олігарха Богдана Гдичинського.

Кіровоградська – несподівано у всіх  шести округах виграли представники ПР. Подекуди опозиціонери в усьому винні самі – так, по 102 округу кандидати від УДАРу та «Свободи» разом набрали більше, ніж регіонал Олександр Єдін, але мандат дістанеться саме йому.

Львівська – загальна перемога опозиції. Схоже, програно лише 120 округ, де місцевий олігарх Ярослав Дубневич поки обходить опозиційну журналістку Тетяну Чорновіл. А ось його рідний брат Богдан вчисту програв боротьбу одіозному свободівцю Юрію Михальчишину. Від «Свободи» до парламенту також потраплять брат Олега Тягнибока, Андрій, та місцеві депутатки Ірина Фаріон та Ірина Сех.

Читайте також: Вибори у Львові: усі погрози залишилися на словах

Миколаївська – опозиціонери змогли дати бій регіоналам. З шести округів вони поки перемагають у двох. Особливо складно відстояти результат буде опозиціонеру Аркадію Корнацькому, який балотується в 132 окрузі – недавно Корнацький з родиною виїхав за межі України, побоюючись відкриття кримінальної справи.

Одеська– тотальне домінування регіоналів. З 11 округів у 8 перемогу здобули їхні кандидати. 134 округ виграв близбкий до ПР литвинівець Сергій Гриневецький (журналіст Костянтин Усов лише третій), 139 округ – регіонал Олександр Пресман, який майже на 40% обганяє журналістку Ольгу Герасимюк. До речі, третім, без жодних шансів на перемогу йде одіозний комуніст Євген Царьков. У 142 окрузі регіонал-самовисуванець Антон Кіссе поки обходить регіонала – офіційного кандидата від ПР Ігоря Плохого на 8%, але там пораховано менше половини голосів, тож боротьба ще попереду. Справжня битва українофобів відбувається у 133 окрузі, де Ігор Марков лише трохи обходить Олексія Гончаренка. Враховуючи, що цей округ став чи не найбруднішим за використаними виборчими технологіями, тож варто очікувати неабияких боїв. По 140 округу місце в Раді гарантував собі «тушка» Давид Жванія, який зміг купити у регіоналів відсутність офіційного конкурента від синьо-білих.

Полтавська – по 145 округу свободівець Юрій Бублик поки обходить латентного регіонала Володимира Макара, але відрив лише 6% – а рахувати ще 35% голосів. Також місце в Раді тут забезпечив собі олігарх і колишній спонсор БЮТу Костянтин Жеваго.

Рівненська – впевнена перемога кандидатів від «Свободи» та «Батьківщини» – по два округи на двох. В останньому, п’ятому, запекла боротьба досі триває між нардепом-бютівцем Сергієм Кошиним та регіоналом Миколою Сорокою. Сорока поки обходить опонента на 106 голосів, опрацювати ще треба понад 12% протоколів.

Сумська – одіозний Олександр Волков впевнено перемагає регіонала Олександра Костенка. Рідному братові Віктора Ющенку, Петру, не допомогла роздача продуктових наборів – він займає впевнене третє місце після опозиціонера Володимира Шульги та регіонала Олександра Саєнка, які обидва зберігають шанси на перемогу.

Тернопільська – впевнена перемога опозиції – два мандати у «Свободи» і три у ОО. Проблеми можуть виникнути лише по 167 округу, де чинний нардеп Іван Стойко обходить опонента Володимира Бедриківського менше, ніж на 8% -а рахувати ще майже дві третини голосів.

Херсонська – три округи у Партії регіонів, один – в УДАРу. Головні бої – на 186 окрузі, де самовисуванець Федір Негой трохи обходить одіозного регіонала Олексія Журавка та комуністку Катерину Самойлик. Пораховано менше третини голосів.

Хмельницька – перемога технології «громовідводів», коли від ПР висувається апріорі непрохідний кандидат, а влада робить ставку на формального самовисуванця. Так, великі шанси мають «латентні регіонали» та стовідсоткові майбутні тушки: Співвласник мережі «Епіцентр» Олександр Герега, мільярдер Сергій Буряк, чоловік Інни Богословської Володимир Мельниченко.

Черкаська– одна з найпроблемніших. Підрахунок йде вкрай повільно. По 197 округу, де йде «тушка» Богдан Губський пораховано лише 1,36% голосів (абсолютний антирекорд по країні). На місце подій прибув особисто губернатор області Сергій Тулуб. Схожа ситуація і у 194 окрузі, де опозиціонер Микола Булатецький обходить ставленицю олігарха Дмитра Фірташа Валентину Жуковську (35% оброблених протоколів), і у 200 окрузі, де «тендерний король» і «тушка» Антон Яценко поки обходить опозиціонера Максима Полякова (оброблено 23% протоколів).

Чернівецька– рідну для нинішнього лідера Об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка область ОО, фактично, програла – 2 мандати у ПР, 2 у «Батьківщини».

Чернігівська – парад одіозних переможців. Нардепами стануть радикал Олег Ляшко, любитель красивитх жінок і колишній соціаліст Микола Рудьковський, «вождь тушок» Ігор Рибаков та Владислав Атрошенко, який прославився на всю країну, підкуповуючи своїх виборців отрутою проти жуків.

Севастополь – впевнена перемога регіоналів Павла Лєбєдєва та Вадима Колесніченка.

На Києві та Київській області варто зупинитись окремо – найбільші бої за результат виборів відбуваються саме тут. Підрахунок голосів йде вкрай повільно, в шести київських округах не опрацьовано й половини протоколів. Попри скептичні пронози, опозиція змогла все ж таки дати бій різноманітним замаскованим регіоналам і на грані програшу опинилися такі одіозні постаті, як Олесь Довгий, Галина Герега, Віктор Пилипишин, Ігор Лисов, Олександр Супруненко, які витратили захмарні кошти на кампанію взагалі та підкуп виборців зокрема.

За твердженням самих опозиціонерів, вони насправді перемогли у всіх 13 округах, і найближча ніч та наступний день стануть ключовими: чи зможуть регіонали провести масштабні фальсифікації, чи опозиція відстоїть свій результат.

Схожа ситуація і на Київщині, де лише в одному окрузі, №90, пораховано більше половини голосів. До речі, там теж боротьба йде на межі сил – нареченого сестри голови АП Сергія Льовочкіна, який вів кампанію з позицій затятого опозиціонера і соратника Тимошенко та свободівця Олександра Марченка, єдиного кандидата від опозиції, розділяють менше, ніж півтори сотні голосів.

В решті округів приховані регіонали, як правило, тримають першість, але відрив складає по кількадесят чи кілька сотень голосів при мізерному відсотку опрацьованих протоколів. За даними «Тижня», по всій території області тривають, фактично, бойові дії, з облогами будівель комісій, спробами штурму, блокуваннями автомобілів з бюлетенями тощо. В депутати хочуть пропхнути навіть співаючого ректора Михайла Поплавського, котрий у своєму 91 окрузі займає лише третє місце з безнадійним відривом від лідера перегонів УДАРівця Руслана Сольвара – під час самої кампанії тиском та підкупом під Поплавського «розчищали» округ, зараз акцент робить на фальсифікації протоколів.

Підсумковий розподіл переможців у мажоритарних округах між владою та опозицією (прогноз Тиждень.ua):

Партія регіонів з сателітами, союзниками і різноманітними «тушками» переможе в наступних округах: 1-10,  12, 15-18, 20, 22–61, 63-82, 90, 93, 100-114, 120, 127-129, 131, 133-143, 146-150, 155, 158-160, 168-182, 184-186, 188-193, 195,196, 198,199, 203,204, 206-210, 224,225. Спірні округи, ПР може отримати перемогу лише за рахунок тотальних фальсифіцацій, які вимірюватимуться десятками відсотків, нами зараховано до тих, де переможе опозиція – в розрахунку на активну роботу її членів комісій, спостерігачів та юристів, котрі не допустать фальсифікацій такого масштабу. Таким чином, вищевказані округи – це мінімум, який отримає партія влади, разом 155 округів.

Відповідно, опозиція може розраховувати на наступні округи:

«Батьківщина»: 11, 13, 14, 21, 62, 84-86, 88, 89, 92, 94-99, 115, 117, 121-124, 126, 130, 132, 153, 154, 156, 157, 161, 162, 165-167, 187, 194, 197, 200-202, 205, 212, 213, 216-222. Разом – 51 округ.

«Свобода»:  19, 83, 87, 116, 118, 119, 125, 145, 152, 163, 164, 215, 223. Разом – 13 округів.

УДАР: 91, 144, 151, 183, 211, 214. Разом – 6 округів.

Таким чином, Партія регіонів сумарно матиме в наступній Раді 84 списочника і 155 мажоритарників, тобто 239 мандатів, «Батьківщина» – 104 (53 + 51), КПУ – 36 списочників і жодного мажоритарника, УДАР – 37 (31 + 6), «Свобода» – 34 (21 + 13). Неважко помітити, що разом «Батьківщина» та «Свобода» не набирають навіть блокуючого пакету голосів, який завадив би регіоналам сформувати конституційну більшість. Всього ж опозиція, у разі приєднання до неї УДАРу, матиме 175 штиків, а регіонали з комуністами – 250.