"Це перший день для загального відвідування. Вчора ми їх виставили, у вихідний день для відвідувачів. І сьогодні це перший день, що їх можна побачити саме в експозиції", – сказала Строкова.
За її словами, у Київ з амстердамського Музею Алларда Пірсона повернулися всі 19 експонатів, що надавалися для виставки в рамках спільного з кримськими музеями проекту "Крим – золотий острів у Чорному морі". Це загалом 22 одиниці, серед яких вироби з золота, срібла та бронзи від IV ст. до н.е. до І ст. до н.е. Зокрема, це золотий скіфський шолом, золотий скіфський меч та піхви до нього, а також сарматські коштовності: прикраси та предмети побуту. Як зазначила музейниця, страхова вартість цих експонатів складала 11,5 млн євро.
Ще 565 експонатів з кримських музеїв, за словами Строкової, залишаються в Амстердамі в Музеї Пірсона до юридичного вирішення питання про місце їх повернення.
Нагадаємо, виставку "Крим: золото і секрети Чорного моря" відкрили в археологічному музеї Амстердамського університету на початку лютого. Вона сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких розташований у Києві, чотири – в окупованому Росією Криму. Серед більш як 500 експонатів – артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, предмети побуту стародавніх греків і скіфів. Після анексії Криму Росією постало питання про належність експонатів. У Криму заявляють, що цінності мають бути повернуті музеям, з фондів яких їх узято, а влада України стверджує, що вони є державною власністю.
У Міністерстві культури України раніше повідомили, що МЗС Королівства Нідерланди підтвердило визнання всіх експонатів виставки державною власністю України.
Раніше повідомлялося, що виставка золота скіфів, на яке претендує Росія, анексувавши Крим, залишиться в Амстердамі до вересня. Роботу виставки продовжили через політичні міркування.