Губернатор штату Флорида Рон Десантіс висловився проти надання Україні нових зройних спроможностей. Зокрема, літаків F-16 та дальнобійних ракетних систем. Це спричинило жваве обговорення як в Україні, так і в самих Сполучених Штатах. Тиждень пояснює – чому всі зацікавилися саме словами Десантіса, чим важливе місце, де їх оприлюднили, і хто з його однопартійців виступає з іншою позицією.
Обставини місця. Передусім слід уточнити, що йдеться не про усну заяву політика, а про письмову відповідь на запитання. Однакові запитання низці впливових політиків з числа республіканців у США надіслали від імені Такера Карлсона – телеведучого каналу Fox News, який орієнтується передусім на аудиторію, опозиційну до чинної влади в Білому домі. Шоу Карлсона роками було найрейтинговішою політичною телепрограмою у США і залишається дуже популярним. «Фішкою» Карлсона є позиція стосовно тих чи інших тем, яка не просто відрізняється, а може повністю суперечити певній магістральній ідеї. Наприклад, у липні торік він так коментував війну в Україні: «Те, що він [Путін] робить в Україні – хоч я вважаю історично значущим, безперечно значущим для українців – для мене не важливіше, ніж вартість газу. Насправді, це навіть не в одному всесвіті». Приклад України вибраний лише для наочності. Оригінальні тези ведучого щодо інших подій та явищ легко знайти. Коротко кажучи, Карлсон продає аудиторії образ людини з сильними внутрішніми переконаннями, які він не боїться висловлювати, хай це навіть і викликає гнів опонентів. До того ж, чим більше гніву (публічного), тим йому ж і краще. Такий собі бунтар на стороні інтересів простих людей. І конкретна тема обговорення часто другорядна: головне, щоб думка Карлсона була оригінальною на тлі інших.
Значна частина аудиторії Карлсона – переважно виборці Республіканської партії. Тому політикам важливо сподобатися їй. А найлегший спосіб це зробити – повторювати від свого імені те, що постійно говорить ведучий цього майданчика.
Читайте також: Майже половина республіканців вважають, що США роблять для України забагато – опитування Wall Street Journal
Запитання від шоу Такера Карлсона надіслали 13 відомим республіканцям. Серед них, наприклад, екс-президент Дональд Трамп або екс-держсекретар його ж часів Майк Помпео. Восьмеро, включно з Десантісом, відповіли. П’ятеро, а саме вже згаданий Помпео, екс-посол США при ООН Ніккі Гейлі, губернатори Вірджинії Ґлен Янгкін, Нью-Гемпширу Кріс Сунуну і колишній губернатор Арканзасу Аса Гатчінсон – проігнорували запит (Гейлі відповіла вже після оприлюднення відповідей Карлсоном).
Усім 13 надіслали шість питань, які стосуються політики США стосовно України та Росії:
- Чи є протидія Росії в Україні життєво важливим американським національним стратегічним інтересом?
- Яка конкретно наша [США] мета в Україні і як ми дізнаємось, що її досягнуто?
- Який ліміт фінансування та матеріальних засобів ви готові надіслати уряду України?
- Чи повинні Сполучені Штати підтримувати зміну режиму в Росії?
- Враховуючи те, що російська економіка та валюта сильніші, ніж до війни, чи вірите ви, що санкції США були ефективними?
- Чи вважаєте ви, що Сполучені Штати зіштовхуються з ризиком ядерної війни проти Росії?
Що відповів Десантіс і чому саме його відповідь розійшлася найширше. Тлом цієї історії стали майбутні президентські вибори у США наприкінці 2024-го. Хоча часу до них ще багато, але фактично президентські перегони починаються. І першим етапом стануть праймеріз у Республіканській партії.
Власне, 13 політиків, яким адресували питання від Карлсона є імовірними учасниками праймеріз. При цьому дуже важливо розуміти, що вони не є зареєстрованими кандидатами. На цей момент тільки троє республіканців – екс-президент Трамп, підприємець Вівек Рамасвамі та уже згадана Ніккі Гейлі – публічно оголосили намір брати участь у кампанії. Саме тому обрану 13-ку сам Карлсон назвав «потенційними кандидатами», а канал Fox News називає їх hopefuls (люди, які сподіваються на висунення).
Читайте також: Скільки зброї США продали членам НАТО 2022 року і як збільшиться європейський оборонний бюджет – Foreign Policy
Станом на зараз губернатор Флориди Рон Десантіс виділяється серед інших претендентів. Він зірка республіканців завдяки вкрай успішній губернаторській кампанії наприкінці 2022-го. Десантіс зміцнив свій статус завдяки перемозі з дуже високим результатом у штаті, де колись республіканці й демократи мали майже рівну підтримку. Успіх відбувся на тлі поразки республіканців у битві за Сенат і програшу багатьох їхніх кандидатів, які декларували підтримку курсу екс-президента США Дональда Трампа (на перегонах у губернатори штатів, Сенат або Палату представників Конгресу).
Саме тому відповідь Десантіса привернула так багато уваги. Повну її версію в оригіналі на всі шість питань можна прочитати тут. Якщо коротко, то суть така:
- Протидія Росії в Україні не є життєво важливою для США;
- Метою має бути досягнення миру;
- Україні не можна давати зброю, яка дасть їй можливість для операцій за межами своїх кордонів (F-16 та ракети);
- Політика «зміни режиму» в Росії лише підвищує ставки, а історія свідчить, що наступник Путіна може бути ще гіршим;
- Санкційна політика Байдена провалилася: Росія і Китай у фактичному союзі зміцнюють свої економіки за рахунок дешевих енергоносіїв (Китай) та отримання грошей від їхнього продажу (Росія). І все це коштом американських платників податків;
- Політика «зміни режиму» і надання Україні серйознішої зброї збільшують ризики ядерного зіткнення.
Наведена відповідь за стилем дуже схожа на позицію «трампістського» крила республіканців. Також у ній є певна суперечність з позицією самого Десантіса, який колись критикував адміністрацію Барака Обами за мляву реакцію на окупацію Криму Росією в 2014-му і тоді закликав надати Україні зброю.
Є ще одна деталь, яка впадає в очі. Відповіді Десантіса і, наприклад, Трампа (його повну відповідь можна переглянути тут) містять шаблони, які до того вже лунали в ефірах самого Такера Карлсона та на інших майданчиках Fox News. Десантіс в одному місці називає війну в Україні «territorial dispute» (територіальна суперечка). Карлсон називав війну на Донбасі до 24 лютого 2022 «border dispute» (прикордонна суперечка). Трамп каже «війна б ніколи на сталася, якби я був президентом». Це майже дослівна самоцитата, яка вперше пролунала саме на Fox News через кілька днів після початку великого вторгнення Росії у 2022-му.
Тобто у відповідях відчутно намагання залучити на свій бік постійну аудиторію телеканалу, кажучи їй рівно те, в чому вона й без того переконана і чула неодноразово. Для висновків, наскільки письмові відповіді для цього шоу отримають продовження у політиці, якщо хтось із hopefuls стане президентом – даних точно замало. Зрештою, ані Десантіс, ані навіть Трамп не сказали, що збройна підтримка України просто припиниться в разі їхньої перемоги.
Варто пам’ятати, що той же Десантіс – фаворит президентської кампанії задовго до її початку. Немає певності навіть у тому, що він залишатиметься в такій же позиції бодай за кілька місяців. Яскравий приклад з історії – Дональд Трамп. Його вважали аутсайдером у 2015-2016-му, а головним потенційним кандидатом від республіканців називали Джеба Буша (з родини саме тих Бушів). Однак Трамп виграв спочатку праймеріз, а потім і вибори, на яких його теж вважали аутсайдером.
Читайте також: Між Вашингтоном та Києвом зростають розбіжності щодо цілей війни, – Politico
Реакція інших республіканців. Описана картина може створити хибне враження, ніби вся Республіканська партія об’єднана довкола ідеї замирення Росії. Це не так, просто медійна кампанія «антисистемників» усередині політсили зараз найпомітніша. Як показали нещодавні вибори губернаторів та в Конгрес – це не обов’язково веде до успіху під час перегонів. І більш войовнича частина республіканців відреагувала на слова Десантіса майже миттєво. Відповіді зібрало видання The New York Times.
«ДеСантіс помиляється і, схоже, забув уроки Рональда Рейгана… Це не «територіальна суперечка». Український народ бореться за свою свободу. Капітуляція перед Путіним і відмова захищати свободу робить Америку менш безпечною… Слабкість провокує і американські чиновники, які виступають за такий тип слабкості, є найбільшою зброєю Путіна. Відмова від України збільшила б імовірність ширшого конфлікту, включно з Китаєм та іншими американськими противниками», – заявила Ліз Чейні, яка єдина від республіканців входила до слідчої комісії Конгресу з розслідування дій Трампа після виборів президента 2019-го, коли незадоволені його поразкою вдерлися до Капітолію і влаштували там погром.
Сенатор Ліндсі Грем, республіканець від Південної Кароліни, заявив, що «максимально незгоден» з позицією Десантіса про ставки, пов’язані з обороною України. «Підхід Невіла Чемберлена до агресії ніколи не закінчується добре», – додав він.
«Я не знаю, що він [Десантіс] намагається зробити або яка його мета», – сказав Марк Рубіо, колишній кандидат у президенти від республіканців.
А сенатор Джон Корнін з Техасу заявив Politico, що його «стурбували» коментарі Десантіса.
Колишній губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті, потенційний кандидат у президенти 2024 року, заявив, що слова Десантіса були «наївними і повними нерозуміння історичного контексту того, що відбувається», а авторитарні влади заповнять порожнечу, якщо США відступлять від глобального лідерства.
Читайте також: Україна і культурні війни Заходу
Чарльз Купперман, який працював під керівництвом Джона Болтона заступником радника з національної безпеки в адміністрації Трампа, сказав, що Десантіс продемонстрував «дуже погане розуміння наших інтересів національної безпеки». І додав: «Я здивований, що він зайшов так далеко і так швидко».
Ніккі Гейлі, яка відповіла на питання Карлсона пізніше вважає, що підтримка України є стратегічно важливою для США: «Америці набагато краще перемога України, ніж перемога Росії, включаючи уникнення ширшої війни… Якщо Росія переможе, то немає підстав вважати, що вона зупиниться на Україні».