«Україна не буде платити за рахунком, виставленим Газпромом, як через брак коштів, так і тому, що переконана, що вона права. Незважаючи на це, наразі малоймовірно, що поставку російського газу в Україну буде перервано. Україна здійснює свої поточні платежі за отриманий газ відповідно до положень газового контракту 2009 року, сторони мають тридцять днів, щоб вирішити суперечки, які з нього витікають. Якщо цього не відбулося після закінчення цього терміну, то спір може бути переданий до арбітражу в Стокгольмі. Судові рішення арбітражу дуже важко передбачити.
Український уряд, ймовірно, посилатиметься на скасування імпортної монополії Нафтогазу у 2011 році, стверджуючи, що до всього імпорту російського газу повинна включатися і кількість газу від Ostchem Holding і спробує підірвати принципи «бери або плати» і надмірно високі ціни на газ, які стягує Газпром. Тим не менше, здається, що жодна зі сторін не зацікавлена у вирішенні спору в суді», – вважає Кононьчук.
На думку експерта, газова суперечка в найближчі місяці, швидше за все ще більше загостриться через те, що Київ заявив, що має намір скоротити свій імпорт російського газу ще більше в 2013 році.
«Тим часом, Росія вважає газ найбільшим інструментом економічного і політичного тиску на Київ, щоб змусити його приєднатися до інтеграційного проекту Росії. Цілком можливо, що Москва може використати інші інструменти тиску на український уряд, включно з введенням мит на імпорт деяких українських товарів. Росія має намір використовувати економічні труднощі України, щоб втілити свої політичні інтереси», – додає він.
Читайте також: Газ для Межигір’я. "Сім'ї", Фірташу та Ахметову вигідні високі ціни на російський газ