НОВИНИ

Тиск на Україну може коштувати Газпрому мільярдних збитків

Особливих втрат від вимог Росії закупити увесь законтрактований об’єм газу економіка України не зазнає. Таку думку у коментарі Тижню висловив провідний експерт енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко.

Він пояснив, що в України не буде іншого виходу, окрім закупити увесь обсяг законтрактованого газу, якщо Росія застосує умови «бери або плати».

Він пояснив, якщо 2012 року Україна використає 27 млрд. куб3 газу, як це очікує уряд, а Газпром вимагатиме закупити 33 млрд куб3 газу, то країна отримає 5 млрд куб3 непотрібного газу.

«Далі буде два шляхи використання цього газу. Перший, це закачати у підземне сховище, і чекати до наступної зими. Інший вихід, якщо створиться сприятлива кон’юнктура на газовому ринку Європи, тоді якимось чином його реалізувати, а виручені кошти направити на оплату російського газу», - сказав Омельченко.

Він зазначив, що «Україна швидше за все мало що заробить, може нічого не заробить».

«Але це краще, ніж сплатити за ці обсяги газу і не взяти їх у Росії», - сказав Омельченко.

Водночас експерт пояснив, що такі дії України примусять задуматися Газпром.

«Україна потіснить Газпром з деяких ринків. Вона може вийти на цікаві ринки Угорщини, Словаччини, Чехії, Польщі», - сказав Омельченко.

Він пояснив, якщо Україна продасть ці 5 млрд. куб3 непотрібного газу, наприклад, по $400 за тисячу м3, то збитки Газпрому складуть $2 млрд. В результаті, «Україна отримає важіль пливу на Газпром».

«Краще цей газ закачати у сховища і чекати, коли настане вигідна ситуація. Наприклад узимку, коли на спотових ринках  вартість газу зростає, тоді його можна реалізувати. При цьому зберігання цього газу буде безболісним для сховищ України», - підсумував Омельченко.

Нагадаємо, 7 вересня міністр енергетики й вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Україна має намір продавати газ власного видобутку в разі, якщо російський Газпром наполягатиме на необхідності закупівлі російського газу в обсягах, які будуть перевищувати потреби України.

Раніше, президент Віктор Янукович заявив, що Україна підготувала документи, необхідні для подачі позову до арбітражного суду щодо спору з Росією у газовій сфері.

У свою чергу глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія готова відстоювати свою позицію щодо газового питання з Україною у будь-якому міжнародному суді.

23 серпня Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що у найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд кубометрів у рік за рахунок зростання видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження та заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.

Україна з весни веде переговори з Росією про можливе зниження ціни на природний газ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.