«Насправді, я думаю, що ще «на березі», тобто, на початку роботи Верховної Ради, під час формування фракції, потрібно, можливо, неформально, (не обов’язково вносити це у статут фракції), але зафіксувати в певній політичній угоді, наприклад, що за порушення дисципліни, неголосування по ключових політичних питаннях, (таких, як вотум недовіри, питання бюджету тощо), може бути виключення з фракції», – сказав він.
«Або, наприклад, за неодноразове порушення фракційної дисципліни, коли є рішення фракції голосувати відповідним чином, а депутат або не голосував, або не з’являвся, або голосував усупереч рішенню фракції, і така ситуація повторювалася, наприклад, тричі, він може бути виключений», – додав експерт.
На його думку, доцільний і якийсь профілактичний захід, такий, як попередження.
«Щоб не відразу виключати. Тобто, має бути якийсь дисциплінарний статут. Але про це треба заздалегідь домовитися і попередити депутатів. А потім вже застосовувати ці дисциплінарні санкції», – пояснив він.
За його словами, таке рішення, як виключення депутатів-порушників із фракції, «має оздоровити ситуацію».
«Це – як ампутація. Одна річ, коли всередині існує хвороба, і вона може поширюватися. Тобто, тут може бути така психологія: ну якщо фракція не реагує, і можна голосувати за власним бажанням, то навіщо виконувати всі фракційні рішення? І от, щоби не допускати розповсюдження цієї «хвороби», а ще в зародку нейтралізувати цю проблему, найбільших порушників дисципліни дійсно варто виключати», – вважає Фесенко.
Як повідомлялося, 19 квітня, під час голосування за відставку Кабінету міністрів, були відсутні 14 депутатів з опозиційних фракцій.
Дев’ять регіональних осередків «Батьківщини» вимагали виключити з фракції депутатів, які не голосували за відставку уряду. Проте у фракції обмежилися лише винесенням попередження цим депутатам.