«Ті гроші, які нібито дістануться Україні, будуть платою за часткову втрату нею суверенітету – як і у зовнішній політиці, так і у внутрішній. Окрім того, можна очікувати, що у Раді буде якась певна кремлівська квота, що буде контролювати витрати коштів українського уряду», – зазначає Таран.
За його словами, перемовини з Росією пройшли не на користь стратегії країни, «адже відбудеться поступове втрачання суверенітету і поступове затягування боргових зобов’язань, які з кожним роком зростатимуть».
«Відбудеться поступове затягування України у боргові й політичні зобов’язання, можливо, це не називатиметься Митним союзом, але «це буде посекторальна, кадрова інтеграція і координація зовнішньої політики з Кремлем. Думаю, Росія спробує інтегрувати свій оборонний комплекс в Україну», – прогнозує експерт.
За його словами, цей кредит не оздоровить нашу економіку, «оскільки сенс у кредитах є тоді, коли в них закладені зміни».
«Це означає, що ми будемо проїдати чужі кошти й ще більше залазити у борги. А Росія це добре розуміє, тому надає кошти без вимог реформ, тоді як МВФ дає гроші тільки на реформи й зміни у системі. Тому ситуація із кредитом – це тільки спроби Януковича отримати кошти на свою передвиборчу кампанію», – наголошує Таран.
За таких умов, за словами політолога, українців «можуть врятувати тільки проблеми у самій Росії, наскільки їй вдасться утримати такий союз».
Проте, на думку Тарана, «Україна не скотиться до авторитарного режиму».
«Авторитарні режими утримуються завдяки внутрішнім ресурсам, а із зовнішніми – це здійснити важче. Тому Україну чекає не варіант авторитарного режиму, а життя із президентом, який перетворюється на намісника Кремля. Зараз Янукович намагається стати таким намісником, але не президентом», – вважає Таран.
Нагадаємо, 17 грудня в Москві російський Газпром і Нафтогаз України підписали доповнення до газового контракту 2009 року, згідно з яким вартість газу для України знизиться з $410 до $268,5 за тисячу кубометрів.
Експерти відзначають, що надана Газпромом знижка на газ, при всій вигідності для України, грає на руку і Росії, оскільки дозволить збільшити обсяг продажів палива.
На думку Володимира Горбача, політичного експерта Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, російський кредит не оздоровить економіку, а чекатиме запущеного дефолту.