Від сьогодні, всі хто користується підземкою, матимуть змогу під трохи іншим кутом подивитися на світ довкола себе. Завдяки, хоч як дивно, звичайнісіньким віршам. Щоправда, не «поета» Чехова і навіть не українських класиків, а польських поетів, про яких в Україні відомо, мабуть, одиницям.
Проект «Вірші у метро» та поетичний фестиваль Spoke’n’Word on Tour у Києві триватиме аж два тижні, з 26 вересня по 9 жовтня. Його мета доволі прозаїчна – популяризувати сучасну поезію, презентуючи її в метро і міському просторі. А чому це будуть твори саме польських поетів, тому що ідея ця спала на думку якраз полякам і в такий спосіб вони вирішили відзначити своє головування в Євросоюзі.
Кампанія «Вірші в метро» постала з ініціативи Інституту Книги у Варшаві та Британської Ради. Натхненням для «Віршів…» були подібні проекти, які відбувалися в Дубліні, Парижі, Нью-Йорку, Барселоні, Стокгольмі, Штутгарді та Москві, а перш за все проект Poems on the Underground, який з 1986 року циклічно втілюється в Лондоні.
Ядром проекту є експозиції віршів у столичному метрополітені – 30 віршів 30 сучасних польських поетів – від класиків: Чеслава Мілоша, Віслави Шимборської, Тадеуша Ружевича, Збіґнєва Герберта до талановитої молоді: Яцека Денеля, Кшиштофа Сівчика та інших.
Одночасно з метро вірші з’являться і на вулицях Києва: поезії Чеслава Мілоша в перекладах українською милуватимуть око на стінах стадіону «Динамо» і прикрасять одну з алей Маріїнського парку, а з поезіями інших польських авторів можна буде ознайомитися на алеї між Червоним корпусом Університету та Ботанічним садом. Окрім того, організатори планують відеофлешмоб із мешканцями міста, котрий триватиме у мережі і після того, як проект переміститься з Києва далі.
Київ – не перше місто, в якому поляки презентуватимуть себе і своїх поетів. Насолодитися віршами вже мали нагоду мешканці Лондона, Парижа та Мадрида. Тепер «Вірші…» зроблять зупинку в Києві, а далі вирушать до Пекіна, Токіо, Брюсселя та Люксембурга.
В понеділок 26 вересня в Книгарні «Є» відбулось урочисте відкриття кампанії «Вірші в Метро». Після невеличкого офіціозу за участю організаторів з Польського Інституту, дирекції метрополітену та представників київської влади для гостей та журналістів читали свої вірші самі поети Войцех Бонович, Ришард Криницький та Мажанна Кєляр, котрі спеціально приїхали з Польщі, а також поет і перекладач з України Андрій Бондар. Вийшла непогана атракція. Вірші польською та їх переклади українською звучали навзаєм дуже гармонійно.
Самі поети до такої акції поставилися доволі прихильно. Не вдаючись у якісь особисті амбіції, вони наголошували, що найважливішим, на їхню думку, є, власне, присутність віршів у підземці, а не своєрідна реклама їхніх авторів. Дуже добре, що поруч із численними текстами, які супроводжують пасажирів метрополітену під час поїздок, будуть також вірші. Вони ні до чого не закликають, ніщо не рекламують і нічого не пропонують. Вони лише створюють позитив, підіймають настрій і часом змушують замислитись над речами, дуже важливими в житті, але в цьому шаленому світі часто забутими і затертими прозою реальності.
Якщо зацікавились, шукайте вірші на станціях «Театральна» та «Поштова площа», а також в одному з потягів Сирецько-Печерської лінії.