Показники української економіки погіршуватимуться і надалі

26 Жовтня 2012, 16:25

Автор відзначає, що за останні кілька тижнів низка вітчизняних та міжнародних дослідних інституцій видала негативні прогнози щодо економічного розвитку України.

Так, в аналітичній записці австрійського Erste Bank до інвесторів від 16 жовтня сказано, що українська економіка у третьому кварталі 2012 року вже ввійшла в стан рецесії. На думку аналітика фінустанови Мар’яна Заблоцького, за цей період ВВП зменшився приблизно на 1% рік до року. Відповідно, Erste Bank знизив прогноз річного темпу приросту ВВП у 2012-му аж до 0%.

Від липня, коли вперше після кризи 2008–2009 років у національній економіці почався спад, аналітичні інституції постійно переглядають прогнози зростання ВВП в бік зменшення.

У липні Світовий банк погіршив свій прогноз до 2%, у жовтні рейтингове агентство Fitch повідомило, що передбачає не більш ніж 0,5% зростання ВВП в Україні після 5,2% у 2011 році. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій спрогнозував на початку жовтня відповідний показник на рівні 1,3%.

«Загалом середня експертна оцінка зростання ВВП 2012 року в серпні погіршилася до 2,3% від 3,2% у квітні цього року. Тоді як український уряд заклав у державний бюджет на 2012-й прогноз зростання економіки на 3,9% за інфляції 7,9%», – йдеться у статті.

Крім того, більшість експертів упевнена, що показники української економіки в найближчій перспективі лише погіршуватимуться, наближаючи країну до другої за останні чотири роки рецесії. «Динаміка ВВП в третьому й четвертому кварталах буде негативною», – переконані в Erste Bank.

Вітчизняні аналітики також констатують, що бізнес-активність в Україні на надзвичайно низькому рівні, а іноземний попит на українську продукцію постійно знижується. В багатьох компаніях також вказують на катастрофічний дефіцит обігових коштів. «Усе як напередодні кризи 2008 року», –  зазначає автор.

Водночас незалежні економісти не бачать якихось реальних кроків уряду Азарова, що мали б зарадити негативним тенденціям в економіці. Утім, більшість фахівців таки впевнені, що спад буде набагато м’якшим за 15-відсоткове зниження ВВП у 2009-му.

Більше про це читайте у статті «Уряд замовчав кризу» у № 43 Українського Тижня.