Події 3 липня. Більшість Ради прийняла мовний закон регіоналів; опозиція відповіла мітингом та голодуванням; Євросуд визнав незаконним арешт Луценка

4 Липня 2012, 00:33

248 карток народних депутатів проголосувало за законопроект №9073 "Про основи державної мовної політики". Під час голосування біля трибуни виникла невелика бійка, оскільки опозиціонери намагалися зірвати голосування. Після ухвалення закону перший віце-спікер Адам Мартинюк закрив засідання Ради.

Прийняття закону прокоментував регіонал Михайло Чечетов: "Оцените красоту игры. Мы их развели, как котят. Я не знаю, что они будут делать на выборах". Депутат від Партії регіонів Сергій Ківалов, який є співавтором «мовного» законопроекту, вважає, що опозиція отримала подарунок у вигляді прийняття «мовного» закону, адже тепер у них є новий привід для критики, для політичних спекуляцій і їх улюбленої справи – мітингів.

Однак, незадовго після цього, кілька депутатів відхрестилися від голосування за цей закон. Зокрема, заступник голови Верховної Ради, один з лідерів партії «Батьківщина» Микола Томенко має намір оскаржити в суді використання його картки при голосуванні за прийняття закону «Про основи державної мовної політики». Крім цього, спрацювала картка і депутата Ігора Палиці, хоча він перебуває за кордоном. Депутати Верховної Ради від фракції Партії регіонів Петро Писарчук та Орест Муц також заявляють, що не голосували за прийняття мовного закону, і звернулися з цього приводу до спікера Володимира Литвина.

Опозиція у свою чергу заявила, що бойкотуватиме засідання Ради до кінця поточної сесії. А п'ятеро депутатів від НУ-НС оголосили безстрокове голодування на знак протесту проти прийняття мовного закону. Зокрема, це В’ячеслав Кириленко, Володимир Мойсик, Ксенія Ляпіна, Микола Кульчинський, Зіновій Шкутяк.

Пізніше лідер партії "Всеукраїнське об'єднання "Свобода" Олег Тягнибок закликав до всеукраїнської мобілізації біля Українського дому, на що відреагувало спочатку кілька десятків активістів. Пізніше кількість учасників мітингу проти ухвалення мовного закону зросла. Між ними та спецпідрозділом "Беркут", який підійшов до входу в Український дім, виникла сутичка. Після переговорів з лідерами опозиції правоохоронці таки відступили. Втім, пізніше знову зайняли позиції біля Українського дому.

Опозиція повідомила, що залишиться протестувати цілу ніч і попередила про можливу спробу розігнати мітинг близько 4 ранку.

Окрім цього, голова Ради Об’єднаної опозиції, лідер «Фронту Змін» Арсеній Яценюк та заступник голови Верховної Ради, член партії «Батьківщина» Микола Томенко звернулися до голови Верховної Ради Володимира Литвина з вимогою не підписувати Закон «Про засади державної мовної політики», ухвалений провладною більшістю з порушеннями усіх законодавчих процедур. Як відомо, Литвина не було під час голосування. Він перебував на засіданні Гуманітарної ради при президентові України. 

Відкриваючи засідання Громадської гуманітарної ради, президент України Віктор Янукович заявив, що всі намагання дискредитувати Україну напередодні Євро-2012 зазнали краху

Прем'єр-міністр Микола Азаров заперечив нецільове використання владою 10 млрд доларів на підготовку й проведення чемпіонату Європи з футболу, у чому владу звинувачувала опозиція.

Європейський суд з прав людини визнав арешт екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка незаконним та таким, що порушує права людини.

Суд також зобов'язав Україну виплатити Луценку €15 тис. моральної компенсації. Зокрема, Євросуд нарахував сім порушень конкретних статей Європейської конвенції з прав людини: два порушення параграфа 1 статті 5 (право на свободу і безпеку) щодо арешту і взяття Луценка під варту, порушення параграфа 2 статті 5 (право бути поінформованим щодо причини арешту), два порушення параграфа третього статті 5 (право оскаржити своє утримання під вартою). 

Представник Луценка в Євросуді Валентина Теличенко вважає, що цим рішенням суд вперше визнав політичні переслідування в середині країни. Захисник екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко Сергій Власенко вважає, що рішення Євросуду у справі Луценка, надало юридичні підстави для закриття всіх кримінальних справ проти Луценка в касаційному порядку.

Адвокат Андрій Сидоренко у коментарі Тижню повідомив, що це рішення Євросуду не вплине на подальший перебіг справи, порушеної проти Луценка.

Глава комітету Європарламенту з міжнародних справ Елмар Брок висловився проти підписання на даному етапі угоди про спрощення візового режиму між Євросоюзом та Україною. Це пов'язано із серйозною стурбованістю з приводу верховенства закону і випадків вибіркового правосуддя і політичних переслідувань в Україні.

Голова Парламентської асамблеї НАТО Карл Ламерс попросив владу України дозволити колишньому прем'єр-міністрові Юлії Тимошенко та іншим ув'язненим екс-членам уряду виїхати на лікування за кордон.

Позначки: