Події 27 квітня: Вибухи в Дніпропетровську, присяга нового омбудсмена та “повістка в суд” для Януковича

28 Квітня 2012, 00:09

Опівдні у центрі Дніпропетровська з невеликим проміжком у часі сталися 4 вибухи невідомих пристроїв, в результаті чого постраждало 29 людей, 26 з яких, у тому числі 10 дітей, було госпіталізовано. За повідомленням ЗМІ, ще один вибуховий пристрій був знешкоджений.

Прокуратура області порушила кримінальну справу за статтею теракт, розслідувати яку буде центральний апарат СБУ. Наразі розглядається шість версій теракту.

Президент Віктор Янукович доручив генеральному прокурору Віктору Пшонці, голові Служби безпеки України Ігорю Калініну, міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку в найкоротший строк встановити осіб, причетних до цих вибухів. У свою чергу СБУ заявила, що жодних вимог організатори вибухів не висували. Наразі не затримано жодного підозрюваного у злочині.

Втім, СБУ не бачить підстав для введення в Україні надзвичайного стану. Губернатор області заборонив в регіоні з 27 квітня по 2 травня проведення масових заходів.

На події у Дніпропетровську активно почала реагувати Європа. Зокрема, Росія та Польща запропонували свою допомогу у розслідуванні терактів. Високий представник ЄС з зовнішньої політики Кетрін Ештон заявила, що шокована вибухами у Дніпропетровську та висловила свою солідарність українському народу.

УЄФА чекає результатів розслідування серії вибухів. При цьому в УЄФА висловили упевненість, що заходи безпеки, розроблені владою до Євро-2012, гарантують успішне проведення турніру. Організація з безпеки й співробітництва в Європі також засуджує вибухи, що сталися в Дніпропетровську. «Я засуджую цей безвідповідальний акт, у результаті якого постраждали життя ні в чому не винних людей у Дніпропетровську. Такі атаки є неприпустимими», – заявив діючий голова ОБСЄ, віце-прем'єр-міністр Ірландії Еймон Гілмор.

Водночас ВО «Свобода» заявила про спроби міліції покласти відповідальність за вибухи в Дніпропетровську на опозицію. Пізніше зі схожою заявою виступив лідер організації ветеранів-афранців «Ніхто, крім нас» Олександр Ковальов. За його словами, «злочини, скоєні в Дніпропетровську, вигідні тим, хто хоче дестабілізації в країні, а також тим, хто хоче згорнути зростання громадянського руху, прийняти максимально репресивний варіант закону про мирні збори, а також мати привід для тиску на лідерів громадських організацій».

А перший заступник голови партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Олександр Турчинов вважає, що ці вибухи стали можливими тому, що всі силові структури були спрямовані владою на боротьбу з опозицією.

У зв'язку з цими подіями, Верховна Рада скликала позачергове засідання, на якому планувалось заслухати інформацію представників правоохоронних органів про ситуацію у Дніпропетровську і «про заходи щодо захисту населення». Однак, окрім цього питання депутати звільнили омбудсмена Ніну Карпачову, а її наступниця – Валерія Лутковська склала присягу Уповноваженого ВР з прав людини. Вона оголошувала її з ложі, де сидять народні депутати. Опозиціонери, які блокували трибуну і президію ВР, скандували "Ганьба!".

Лідер партії "Фронт змін" Арсеній Яценюк назвав складення Лутковською присяги «політичним мародерством на крові дніпропетровців». Натомість у Партії регіонів не побачили проблеми в тому, що вона складада присягу в ложі парламенту, посилаючись на те, що в законодавстві не передбачено конкретне місця для цього.

У свою чергу, за повідомленням ЗМІ, колишній омбудсмен Ніна Карпачова продемонстувала західним дипломатам фото гематом Юлії Тимошенко і відповідний експертний висновок. У зустрічі взяли участь з глава представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра та представники більш ніж 27 посольств країн Євросоюзу. Як відомо, Карпачовій вдалося зустрітися з екс-прем'єром, після чого вона підтвердила факт грубого поводження із Тимошенко. Карпачова наполягала на зустрічі з Януковичем, проте вона так і не відбулася.

Як відомо, колишній омбудсмен вимагала від генерального прокурора порушити кримінальну справу й відсторонити від виконання обов'язків всіх причетних до факту грубого поводження з Тимошенко під час її конвоювання з колонії.

У свою чергу, працівники медчастини Качанівської колонії на підставі медичної документації склали акт, що синці, зафіксована на тілі Тимошенко, не могли виникнути при її транспортуванні в лікарню «Укрзалізниці».

У той же час, за словами посла Німеччини в Україні Ганса-Юрґена Гаймзьота, Європа очікує від України ретельного вивчення інціденту, що стався під час перевезення Тимошенко з Качанівської колонії у лікарню. Перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський пообіцяв, що українська влада надаcть керівництву Євросоюзу всю інформацію про підсумки розслідування цих подій.

Як стало відомо, німецькі медики мають намір відвідати Україну на запрошення влади 30 квітня – 6 травня для проведення обстеження Тимошенко. Поки не відомо точні ні дати візиту, але відомо, що це будуть ті самі медики, які вже проводили огляд Тимошенко, а це – лікарі клініки «Шаріте», професори Карл Макс Айнхойпл і Норберт Хаас.

А комісія міністерства охорони здоров'я не змогла встановити можливість чи неможливість участі Тимошенко в судовому засіданні 28 квітня, яке екс-прем'єр просить перенести до її одужання. Медики пояснюють це відмовою Тимошенко від медичного огляду.

Прихильники опозиційних партій в Києві провели акцію «За Україну без репресій». Близько 1,5 тис. прихильників партій "Батьківщина" і "Фронт змін" мітингували біля Адміністрації президента з вимогою не застосовувати насильство до колишнього прем'єр-міністра. Між депутатами й співробітниками міліції виникла невелика бійка. Втім, конфлікт швидко вщух, народні депутати повісили на шпилі металевого паркану символічну повістку в суд президенту Віктору Януковичу.

Зокрема, на плакаті було написано: «Народний трибунал України. Повістка №2. Отримувач: Янукович В.Ф. Адреса реєстрації: Київська область селище Старі Петрівці, Межигір’я, Хонка». Далі на цьому плакаті зазначалося, що вказана особа викликається до суду в якості обвинуваченого «за посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, побої та мордування, катування Юлії Тимошенко та всього українського народу; незаконне позбавлення волі Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших громадян; фальсифікації підсумків голосування на виборах Президента України; зловживання владою, перевищення влади; злочини проти правосуддя, втручання в діяльність судових органів». На плакаті також вказано дата, час і місце проведення суду – 19 травня 12.00 вулиця Хрещатик, 42, наметове містечко.

Екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко оприлюднив документи, що підтверджують наявність у нього уражень печінки по типу хронічного гепатиту, за результатами медичних досліджень, зроблених у лікарні швидкої допомоги у квітні.

А МЗС повідомило, що в саміті держав Центральної Європи, що пройде в Ялті 11-12 травня, візьмуть участь глави 10 країн.

Нагадаємо, раніше посольство Німеччини в Україні заявило, що президент Німеччини Йоахім Гаук не збирався відвідувати Україну для участі в саміті глав держав Центральної Європи 11-12 травня. Крім того, не братиме участь у саміті президент Австрії Гайнц Фішер. На захід, імовірно, не приїде і президент Чехії.

Позначки: