Події 13 квітня: «народження» нового КПУ, тюремний «касетний скандал», невдалий запуск ракети Північною Кореєю та реакція ПАРЄ на вироки колишнім урядовцям Тимошенко

14 Квітня 2012, 00:04

Такою ж кількістю карток парламент проголосував за розділення кодексу на дві частини – кримінальну та процесуальну. Внесені поправки до кодексу набирали більше 250 голосів, хоча в сесійній залі перебувало кілька десятків депутатів.

З огляду на «кнопкодавство» представників провладної більшості, які фізичною меншістю у неконституційний спосіб забезпечили прийняття КПК, опозиція вирішила звернутися до Конституційного Суду для оскарження не лише процедури прийняття, а й загалом всього кодексу, який, на думку опозиційних депутатів, «не відповідає ні нормативам європейських конвенцій, ні нормативам конвенцій ООН».

У свою чергу, лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, відповідаючи на питання журналістів, відзначив, що при прийнятті КПК не було порушень та привітав їх «з Різдвом Христовим».

Речник Ради Європи Даніель Хольдген назвав новий Кримінально-процесуальний кодекс, ухвалений Верховною Радою, «лише першим кроком на шляху до вдосконалення політичної системи України» і зазснчив, що за цим першим етапом Україна мусить здійснити чимало інших. Зокрема – вдосконалити щоденну політичну практику, а також  вирішити питання із політично вмотивованими судовими процесами, на які не раз звертала увагу Рада Європи

Хольдген підтвердив, що в міжнародній організації звернули увагу на те, що опозиційна фракція БЮТ не брала участі в ухваленні нового КПК через те, що всі поправки, які були запропоновані опозицією, відхилила більшість. У Раді Європи також не залишили поза увагою той факт, що у залі засідань були присутні близько сотні депутатів, коли ж голосування відбувалося 250-ма картками.

Тим часом джерела Тижня стверджують, що Адміністрація президента вимагала від провладних депутатів за будь-яку ціну прийняти КПК на поточному тижні, щоб доповісти про виконання зобов’язань перед Європою 23 – 27 квітня під час чергової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи.

Водночас Данський Гельсінський комітет із прав людини вже піддав серйозній критиці спроби офіційного Києва реформувати кримінально-процесуальне законодавство «для галочки». Як сказано у висновку Комітету, «Президентська адміністрація з вражаючою наполегливістю та швидкістю проштовхує законодавство, пов’язане з реформою системи кримінального правосуддя, але реальне запровадження реформи потребує набагато більшого та триватиме роками, в залежності від того, чи існуватиме справжнє бажання проводити реформи та нарешті замінити слова діями».

Водночас, співдоповідачі Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) щодо України Майліс Репс і Марієтта Пурбе-Лундін схвалили прийняття українським парламентом нового Кримінально-процесуального кодексу, але  у зв'язку з великою кількістю поправок до проекту кодексу, попросили президента України Віктора Януковича підписати цей документ тільки після отримання від Ради Європи запевнень в тому, що він повністю відповідає європейським стандартам і нормам.

А на батьківщині президента Віктора Януковича у Єнакієво на  Донеччині у виправній колонії №52 виник «касетний скандал». Семеро ув’язнених колонії записали на диктофон факти вимагання з боку адміністрації установи. Записи свідчать, що адміністрація колонії систематично займається здирництвом в ув'язнених грошових коштів для себе особисто і вищого начальства. З розмов також випливає, що ув’язнені за гроші можуть залишати межі колонії і проносити до колонії наркотики і алкоголь. Запис розмов у своєму блозі виклав правозахисник і активіст Податкового майдану Ігор Гаркавенко.

Згодом Державна пенітенціарна служба України заявила, що начальника колонії та його заступника відсторонено від виконання посадових обов’язків на час проведення перевірки аудіоінформації про їх недозволені стосунки із засудженими.

Нагадаємо, увага суспільства до стану установ пенітенціарної служби допомогла викрити відсутність належного лікування затриманих і ув’язнених, а також факти тортур і здирництва, які практикує адміністрація установ.

А владі Північної Кореї довелося офіційно визнати, що запуск космічного супутника відбувся, однак був невдалим. Заява від північнокорейської влади з’явилася через кілька хвилин після повідомлення міністерства оборони Південної Кореї про падіння ракети і зсупутником в море. Раніше космічне агентство КНДР повідомляло, що не має жодних даних про запуск ракетоносія. Нагадаємо, в ніч з 12 на 13 квітня Північна Корея запустила балістичну ракету із супутником на борту. Однак, через певний час після запуску, міністр оборони Японії Наокі Танака повідомив, що північнокорейська ракета впала у море, не завдавши жодної шкоди. 

Верховний представник ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон відреагувала на вирок Валерію Іващенку, якого суд визнав винним і засудив до 5 років позбавлення волі. Верховний представник висловила розчарування у зв’язку з вироком Іващенку. Оскільки попри «заклики ЄС дотримуватися міжнародних стандартів чесних судових процесів, включаючи їх прозорість та незалежність, ця справа і зокрема слухання 9 квітня демонструють значні недоліки у цих сферах». Ештон також стурбована вироком екс-міністру охорони навколишнього природного середовища Георгію Філіпчуку, який днями був засуджений до 3 років позбавлення волі за звинуваченням у зловживанні владою. Ештон підкреслила, що повага до верховенства права матиме визначальну роль при ухваленні рішень щодо політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС.

Позначки: