Події 10 березня: ЄС погрожує Росії економічними санкціями, російські силовики й далі “господарюють” у Криму

11 Березня 2014, 00:08

На знак протесту проти дій Росії в Криму Європейський Союз погрожує Москві суворішими санкціями. У тому числі заморожуванням рахунків людей з путінського оточення. Про це, як повідомляє агенція dpa, заявили дипломати в Брюсселі.

Уже наступного понеділка, 17 березня, міністри закордонних справ Європейського Союзу можуть ухвалити рішення про більш суворі штрафні санкції проти Росії. Зокрема, ЄС може обмежити в'їзд певним впливовим росіянам та заморозити їхні банківські рахунки.

Також про жорсткі санкції щодо росіян, які тісно пов'язані із Кремлем, оголосив у понеділок, 10 березня, прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон. Він повідомив, що у вівторок у Лондоні представники ЄС складуть перелік з 18 осіб, яких торкнуться санкції у разі незмінної політики Росії в Криму.

Кемерон, зокрема, заявив, що якщо Росія протягом найближчих днів не погодиться на переговори з урядом України у створюваній міжнародній контактній групі, ЄС готовий швидко запровадити другу фазу санкцій – замороження активів і заборони на в’їзд для чільних осіб у владі президента Росії Владіміра Путіна. Саме це обговорюватимуть у Лондоні представники ЄС, США та їхніх міжнародних партнерів.

Британський прем’єр заявив, що якщо Росія піде на кроки для дестабілізації становища у Криму, «це матиме далекосяжні наслідки». Зокрема, йдеться про широкосяжні економічні санкції як третій етап дій ЄС. Він визнав, що ці подальші санкції проти Росії можуть мати негативні наслідки і для Британії і Європейського союзу. Але при цьому Кемерон зазначив, що «безпека і заможне життя самої Британії опиняться під загрозою, якщо ми дозволимо становище, за якого країни можуть просто зневажати міжнародні норми і не зазнати через це наслідків».

Тим часом, російські окупанти продовжують нахабніти. У кримському селищі Чорноморське російські військові в ніч на понеділок захопили українську військову частину. Про це написав у своєму Facebook глава медіацентру Міноборони України в Криму Владислав Селезньов.

"Як повідомляють джерела з Чорноморського, минулої ночі в 1.30 порядку 200 російських солдатів на 14 вантажівках прибутку до окремої ракетної технічної частини в Чорноморському. Під загрозою штурму і застосування зброї проникли на територію військової частини, роззброїли весь особовий склад частини, в тому числі і караул ВОХОР. Змусили здати зброю на склад, закрити і опечатати його. Після зажадали залишити територію військового містечка всіх військовослужбовців. На даний момент в частині перебувають 2 українських офіцери, які охороняють зброю. Ситуація продовжує розвиватися. Є робота для преси", – зазначив він.

Зрештою, українські військові домовилися із росіянами і разом почали здійснювати патрулювання.

У Бахчисараї командир автомобільного батальйону в/ч А2904 Володимир Садовник здав військову частину російським окупантам. Про це йдеться у повідомленні глави медіа-центру Міноборони Криму Владислава Селезньова.

"Разом з групою озброєних представників самооборони Криму, яких за інформацією джерел очолює полковник РФ Макагонов, на територію автомобільного батальйону ВМС України в Бахчисараї прибув зниклий напередодні командир Автобату Володимир Садовник", – повідомив Селезньов. За його словами, прибули кілька разів вистрелили в повітря і увірвалися на територію частини.

"Вишикувавши особовий склад ввіреної йому частини, Садовник заявив: "Хто зі мною – крок вперед". Зі строю вийшли апевна кількість військовослужбовців. Натомість залишилися стояти всі офіцери. Після цього Садовник заявив, що ті, хто не з ним, можуть залишити територію військової частини", – йдеться у повідомленні.

За словами Селезньова, на плацу частини спустили прапор ВМС України і підняли прапор Російської Федерації.

Тим часом, Садовник і ті  військовослужбовці, що приєдналися до нього, завантажують в техніку військове майно та планують залишити територію військової частини.

Як повідомлялося, 9 березня командира української військової частини Володимира Садовника викрали невідомі.

Також ввечері стало відомо, що на мисі Тарханкут в Криму російські військовослужбовці почали спробу захоплення окремої радіолокаційної роти Кримського з'єднання Повітряних сил Збройних сил України. Про це повідомив заступник командира з'єднання підполковник Віталій Онищенко.

За його словами, ввечері 10 березня біля паркану військової частини розвантажилися вісім КАМАЗів без номерних знаків. Близько 120 десантників Збройних сил Росії оточили військове містечко і запропонували особовому складу підрозділу скласти зброю і здатися.

Командир окремої радіолокаційної роти відмовився це зробити. Після цього почалися переговори.

У Криму зникли щонайменше семеро осіб – журналістів та громадських активістів. Про їхнє місцеперебування досі нічого не відомо.

Так, 9 березня під час переходу в Армянську було затримано трьох дівчат – Олену Максименко, журналістку «Українського тижня», Катерину Бутко, прес-секретаря Автомайдану та Олександру Рязанцеву, мешканку Ялти.

За повідомленням Євромайдан SOS, їх повезли до Севастополя. Крім того, з’явилася інформація, що зник також водій авто, у якому їхали дівчата, та журналіст Олесь Кромпляс.

Пізніше з’явилася інформація про те, що трьох затриманих журналістів везуть в СБУ Севастополя, а активісток Автомайдану тримають на базі "Беркуту"  на тому ж КПП, а пізніше – везуть до Севастополя на базу ЧФ РФ.

Екс-голова Харківської ОДА Михайло Добкін 10 березня провів дві години на допиті в Генпрокуратурі. З будівлі ГПУ Добкін так і не вийшов, а його адвокат повідомила, що його заарештовано і направлено до СІЗО згідно з постановою Шевченківського райсуду від 1 березня. Про це повідомляє ТСН.

"О 17:20 його затримано, о 17:30 йому висунуто підозру у вчиненні умисних дій представником влади, що виражалися в публічних закликах до зміни меж території України та порушення порядку, встановленого Конституцією України", – заявила адвокат Добкіна Юлія Плетньова.

Таким чином, Добкін перебуває у СІЗО, а завтра у Шевченківському райсуді Києва буде вирішуватися міра запобіжного заходу.

"Я можу сказати, що Михайло Добкін – громадянин України і ніколи не висловлювався, у моєму розумінні, за порушення Конституції чи за поділ України", – прокоментував затримання Добкіна міський голова Харкова Геннадій Кернес.

Тим часом, у ГПУ підтвердили інформацію про затримання екс-голови Харківської ОДА.

"Добкін затриманий. Слідчі Генпрокуратури йому пред'явили повідомлення про підозру у скоєнні злочину за ч.2 ст.110 КК України (посягання на територіальну цілісність України)", – повідомили у прес-службі прокуратури.

Як відомо, раніше СБУ винесла Добкіну офіційне засереження, настійливо рекомендуючи йому уникати дій, спрямованих на захоплення влади або повалення конституційного ладу.

Нагадаємо, Добкін заявляв, що збирається балотуватися у президенти під час призначених на 25 травня виборів президента.

Російська інтервенція настільки заполонила інформаційний простір, що день народження та роковини смерті Тараса Шевченка лишилися майже непоміченими. Тим часом, у 23 країнах світу 200-ліття Тараса Шевченка відзначили флеш-мобом «Весь світ читає Шевченка», під час якого декламували «Заповіт». Про це повідомляє відділ інформації та зовнішніх зв'язків Українського католицького університету.

Згідно з повідомленням, організатори акції закликали всіх о 12 годині за місцевим часом зібратися на головних площах своїх міст, біля пам’ятників Кобзарю для участі в акції. Святкове читання розпочалось у Мельбурні (Австралія), згодом «перенеслося» до Владивостоку (Росія), і через Україну, Центральну і Західну Європу, Кейптаун (ПАР) «шевченківська естафета» дійшла й до Бразилії та багатьох міст США та Канади. Особливо активно долучилися до флеш-мобу країни, де компактно проживає українська діаспора – Польща та США. Так, «Заповіт» читали в Любліні, Варшаві, Ґданську, Кракові, а також в багатьох містах Америки – у Денвері, Філадельфії, Вашингтоні. Окрім «Заповіту», кожне місто мало свою програму: співали пісень, читали поезію та прозу Тараса Шевченка, обговорювали події в Україні. В Росії, та в деяких містах США, вірші читали російською.

А в Донецьку на пам'ятнику поетові Тарасу Шевченку з'явився нецензурний напис. Біля пам'ятника збиралися проросійські мітингувальники, агресивно витісняючи донеччан, які витупали за цілісність України. Проросійські сепаратисти викрикували на адресу донеччан слово "рагулі".

Позначки:

читати ще