Анна Бабінець журналіст

Перехоплений сигнал

ut.net.ua
5 Грудня 2008, 00:00

 

Україна не отримає ПДЧ (план дій щодо членства в НАТО) – принаймні протягом найближчого року. Ніхто з посадовців Альянсу не зважився поставити своє прізвище під такою заявою. Проте цілком очевидно, що зустріч міністрів закордонних справ НАТО, яка відбулася цього тижня в Брюсселі, не дала відповіді на українське питання.
Генсек НАТО пан Схеффер повідомив, що наразі Альянс може запропонувати Україні Національну річну програму співпраці, яка не є замінником ПДЧ, та посилення роботи інформаційного штабу. «Для нас цікаві ваші президентські вибори, чи буде після них якась політична стабільність. До цього часу на жодні рішення з боку Альянсу не розраховуйте. До того ж, ми зараз зосереджені на Росії», – розповів Тижню на умовах конфіденційності високопосадовець НАТО.
 
Справді, під час зустрічі в Брюсселі Росія отримала низку політичних реверансів від керівництва організації. «НАТО та Росія – головні відповідальні гравці у підтриманні міжнародної безпеки», – сказав Яап де Хооф Схеффер. На уточнювальне запитання журналістів, чи означає це, що Альянс визнає Росію переможницею у воєнному конфлікті з Грузією, пан Схеффер конкретної відповіді не дав. Проте саме він уповноважений вести перемовини з Росією щодо поновлення роботи ради «Росія-НАТО».
 
Нагадаємо, ця рада припинила роботу з ініціативи Альянсу в серпні через російсько-грузинський конфлікт. Тепер міністри ухвалили рішення поновити контакти з росіянами, хоча далеко не всі члени (особливо з-поміж тих, хто належить до «останньої хвилі»: Польща, Чехія, країни Прибалтики) поділяють таку позицію.
 
«Не секрет, що сьогодні Росія отримує набагато більше практичної віддачі від співпраці з НАТО, ніж Україна», – написав президент України Віктор Ющенко напередодні зус­трічі в Брюсселі у виданні Inter­national Herald Tribune.
 
Голова українського МЗС Володимир Огризко має більш оптимістичний погляд – він не вважає, що НАТО переключило увагу з України та Грузії на Росію. «Тут же розглядають питання щодо багатьох країн, тому я не вважаю Україну обділеною», – сказав Тиж­­ню пан Огризко під час зустрічі в Брюсселі. А те, що українська делегація складалася з трьох (!) осіб, міністр пояснив заощадженням коштів.
 
Українських журналістів, які розуміли, що на ПДЧ розраховувати не варто, посадовці з Альянсу підбадьорювали: «Не переймайтеся, цілком можливі сюрпризи». Справжнім сюр­­­­­призом – і не лише для України – стали глибокі реверанси від організації на адресу Росії. Відтепер пропозиція екс-президента Польщі Александра Квасневського про прийняття Росії в НАТО не виглядає аж так футуристично.