Парламент зробив безстроковим мораторій на виплату Росії «кредиту Януковича»

12 Квітня 2016, 13:22

Верховна Рада продовжила термін дії тимчасового мораторію на виплати за випущеними в грудні 2013 року і викупленими Фондом національного добробуту РФ дворічними єврооблігаціями на $ 3 млрд, який закінчується 1 липня 2016 року.

За прийняття в першому читанні законопроекту №3677 проголосувало 242 депутати.

Заступник міністра фінансів Оксана Маркарова, представляючи законопроект, пояснила, що прийнятий в травні 2015 року Закон встановив мораторій на виплати за зовнішніми боргами до 1 липня 2016 року. Оскільки більшість зовнішніх зобов'язань під час переговорів із кредиторами були реструктуризовані, необхідно продовжити дію мораторію, який буде стосуватися тепер тільки виплат по «російських» євробондах.

Вона пояснила, що якщо Рада не прийме цей закон, то з 1 липня цього року у держави Україна виникає зобов'язання по виплатах за цими євробондами.

Прийнятий законопроект скасовує кінцеву дату дії мораторію, і він переходить в розряд безстрокових.

Глава підкомітету з питань державного боргу та фінансування держбюджету комітету Ради з питань бюджету Андрій Гордєєв повідомив, що комітет підтримав законопроект і закликав депутатів проголосувати за нього.

«Якщо не приймемо його, то з 1 липня настає зобов'язання виплат, в тому числі –  країні-агресору», – сказав він.

Депутати від «Опозиційного блоку» не підтримали законопроект. Зокрема, депутат Олександр Долженков вказав, що в разі прийняття цього законопроекту мораторій вводиться на виплати по будь-яких зовнішніх запозиченнях, в тому числі місцевих бюджетів. Він також зазначив, що Російська Федерація не може бути власником зазначених євробондів – ними є приватні кредитори, зобов'язання перед якими повинні бути виконані.

Як повідомлялося, РФ подала в суд Лондона позов проти України через «борг Януковича».

Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд повідомив 16 грудня, що борг України перед Росією на 3 мільярди доларів, який був взятий екс-президентом Віктором Януковичем за два місяці до втечі, визнаний державним, а не комерційним.

Україна запропонувала РФ реструктуризувати свій борг на умовах, які були запропоновані всім приватним кредиторам. 1 січня Міністерство фінансів РФ заявило, що готує позов в англійський суд через невиплату Україною $3 млрд кредиту. У свою чергу, міністр фінансів України Наталія Яресько раніше заявляла, що питання держборгу України перед Російською Федерацією можна вирішити без суду.