Опитування показало ставлення українців до ситуації на Донбасі

27 Вересня 2016, 17:42

50% українців не підтримують надання Донбасу особливого статусу, підтримують таку ідею 22,7% опитаних. Про це свідчать дані опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 9 по 14 вересня 2016 року.

Зазначається, що надання особливого статусу Донбасу не підтримують більшість жителів Західного та Центрального регіонів, а також відносна більшість жителів Південного регіону. У Східному регіоні та на Донбасі (тій його частині, яка контролюється Україною) частки тих, хто підтримує, і тих, хто не підтримує надання Донбасу особливого статусу, є приблизно рівними.

Читайте також: Опитування показало ставлення українців до повної ізоляції окупованих територій на Донбасі

«Проведення виборів на окупованих територіях Донбасу до взяття їх під контроль українською владою не підтримує 50,6% респондентів, підтримують таку ідею 23,9%. Не підтримують цю ідею більшість опитаних на Заході та в Центрі, а також відносна більшість – у Південному регіоні. У Східному регіоні та на Донбасі. частки респондентів, які підтримують та не підтримують цю ідею, статистично значуще не відрізняються», – йдеться у повідомленні.

Згідно з результатами опитування, громадяни України частіше не підтримують (38,5%), ніж підтримують (34%) амністію для всіх учасників сепаратистських рухів, які не вчинили тяжких злочинів. Не підтримують таку ідею більшість жителів Центрального та відносна більшість жителів Західного регіону, підтримують більшість опитаних на Сході та Донбасі. У Південному регіоні частки респондентів, які підтримують та не підтримують цю ідею, статистично значуще не відрізняються.

«42,1% громадян підтримують припинення будь-яких економічних зв’язків між Україною та територіями ДНР і ЛНР (включаючи соціальні виплати, постачання енергоресурсів, закупівлю вугілля тощо) до повного встановлення Україною контролю над цими територіями, не підтримують – 36%. За це виступає  більшість опитаних на Заході та в Центрі, не підтримує – абсолютна або відносна більшість у решті регіонів», – сказано в тексті.

Читайте також: Майже 75% українців назвали себе патріотами – опитування

Згідно з даними, пропозицію на законодавчому рівні визнати окупацію тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей  та ізоляції цих територій до встановлення офіційного контролю над цими територіями з боку України підтримують 42,9% респондентів, проти цього виступають 31,4%. За це виступають більшість жителів Західного регіону, відносна більшість жителів Центрального та Південного регіонів, проти – відносна більшість жителів Сходу країни та більше половини жителів Донбасу.

«44,2% опитаних виступають за те, щоб питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей винести на всеукраїнський референдум (проти – 32,8%). Цю пропозицію підтримує відносна більшість жителів Західного, Центрального та Східного регіонів. Серед жителів Південного регіону і Донбасу частки прихильників і супротивників цієї ідеї статистично значуще не відрізняються», – йдеться у повідомленні.

Загалом, обираючи між трьома стратегіями дій української влади стосовно тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, найчастіше громадяни України підтримують стратегію, що передбачає офіційне визнання окупації цих територій та їх ізоляцію до встановлення офіційного контролю над цими територіями з боку України – такі дії влади підтримали б 30,1% опитаних. 21,1% респондентів підтримали б надання цим територіям особливого статусу, амністію для учасників сепаратистських рухів, які не скоїли тяжких злочинів, та проведення виборів до встановлення офіційного контролю над цими територіями з боку України, 18,6% – продовження АТО до повного відновлення контролю України над зайнятими сепаратистами територіями.

Зазначається, що відносна більшість опитаних (39,1%) негативно оцінюють поточні результати Мінських домовленостей щодо ситуації на Донбасі. Частка тих, хто оцінює ці результати позитивно, складає 11,9%, а частка тих, хто оцінює ці результати нейтрально – 21,1%. Негативно оцінюють поточні результати Мінських домовленостей більше половини жителів Західного регіону, відносна більшість опитаних у Центральному, Південному та Східному регіонах. Лише на Донбасі частки тих, хто оцінює ці результати позитивно, і тих, хто оцінює їх негативно, статистично значуще не відрізняються. 

Нагадаємо, за результатами червневого опитування Центру Разумкова, більшість (40% і 37%) українців підтримують підхід «не забудемо, не пробачимо» щодо громадян, які не виїхали із зони АТО і підтримують «ДНР/ЛНР», а також тих, хто був примушений до участі у збройних формуваннях «ДНР/ЛНР», воював проти України. Готові зрозуміти і пробачити – 25% і 27%, відповідно, 13% і 12% вважають їх невинними.