Російські військові залишають сліди в різних куточках світу. Волонтери міжнародної спільноти InformNapalm зібрали інформацію та ідентифікували особи тих, кого Кремль відправляє захищати своїх союзників або підривати регіональну безпеку. Серед них є, на жаль, й колаборанти з України.
“300 спартанців” сирійська версія
Цей епізод базується на розвідувальному дослідженні по встановленню особистих даних 300 “вагнерівців” – бійців ПВК “Вагнер”, яка реалізує військові операції за кордоном в інтересах Кремля і проходить тренування на військових базах ГРУ ГШ РФ.
Отримані додаткові дані, що ці найманці були відправлені у Сирію та понесли великі втрати після удару США у провінції Дейр-ез-Зор. Встановлено особу кожного найманця, розвідувальні дані надані на ексклюзивній основі командою проекту “ИХТАМНЕТ_М0209”. Також розкриті прізвища та паспорти 301 найманця, який брав участь у спробі захопити нафтопереробний завод, побудований американською компанією Conoco на лівому березі Євфрату поблизу міста Дейр-ез-Зор. Це російське угруповання було розгромлене американцями в нічному бою з 7 на 8 лютого 2018.
Читайте також: Розвідка Норвегії про загрози з боку РФ: амбіції в Арктиці, ядерна тріада і військова співпраця з Китаєм
Серед членів групи 267 громадян РФ, 19 найманців з України, які перейшли на російський бік (в основному з Луганської/Донецької областей, один з Криму, один – з Харківської області). За наявними даними, семеро українських колаборантів були ліквідовані під час спроби наступу. Були серед найманців і представники інших колишніх радянських республік – шестеро вояк з Білорусі, троє молдаван, двоє вірмен та казахів, одна людина з Узбекистану. Також в групі був й один громадянин Сирії. Частина з усіх перелічених має подвійне громадянство з РФ. 67 “вагнерівців” з цієї групи були вбиті внаслідок авіаудару ВПС ЗС США. Ця інформація підтверджує також раніше опубліковані дані Служби безпеки України щодо частини загиблих. Втім, доля 254 “бойовиків” залишається поки що невідомою.
Зазначається, що як мінімум 81 найманцю – позаштатному працівнику ГРУ ГШ РФ вдалося вижити, але багато з них отримали важкі поранення. Троє – Гаврилов, Петров, Птушко – були помічені того ж року у Судані, куди “вагнерівців” перекинули після Сирії.
Африканські спеціалісти з Росії
Африка – ще один плацдарм, де Росія активно розширює свій вплив та присутність. Відомо про найманців ПВК “Вагнер” у Єгипті, ЦАР, Судані та Лівії. Загалом, РФ має певні домовленості в сфері безпеки з понад 20 африканськими державами. Серед останніх таких «партнерських» країн – Конго. Саме туди Кремль вирішив відправити своїх спеціалістів, щоб керувати російським озброєнням та військовою технікою. Про це заявив прес-секретар Путіна Пєсков після зустрічі Путіна та лідера Конго Деніса Сассу Нгессо. Він зазначив, що “більшість з цих снарядів ще можна використовувати, якщо правильно їх доглядати”. Зрозуміло, що РФ постачає до Африки далеко не нову зброю, яка потребує фахового нагляду.
Читайте також: Головна ударна сила Путіна
Конго межує з ЦАР, де не так давно були вбиті російські журналісти, які висвітлювали діяльність ПВК “Вагнер”. Раніше, РФ відправила у цю країну 200 військових та сотні одиниць зброї, щоб допомогти уряду боротися з бойовиками – там триває повзуча громадянська війна. А ще у ЦАР Москва має офіційну “миротворчу місію” з мандатом ООН.
Білорусь: Кремль посилює присутність та загрозу
Кремль постійно намагається посилити свою військову присутність у Білорусі, незважаючи на спроби президента Аляксандра Лукашенка відтермінувати повзучу окупацію. Як стало відомо волонтерам InformNapalm, 17 травня 2019 року до міста Барановичі Брестської області прибув підрозділ ЗС РФ, російських солдатів зафіксували біля міського вокзалу. Зокрема, про це писав місцевий активіст Володимир Гундар. За його свідченнями, перехожі запитували у російських військових, що вони тут роблять, а також зазначали, що на тому самому місці у 1941 році схожим чином фотографувалися солдати Вермахту. Коли російські солдати спитали його, нащо він їх фіксує на камеру, Гундар відповів, що він “вдома”. Така локальна ситуація демонструє, що після агресії в Криму та на Донбасі до російських військовиків місцеві мешканці колишньої союзної республіки ставляться з недовірою.
Найбільш важливе з цієї розмови було висловлювання командира з числа військових, що вони теж “перебувають вдома”. Це яскраво показує, що у свідомості російських офіцерів Білорусь вже є де-факто територією РФ. Активіст зазначив, що громадяни Білорусі у своїй більшості негативно ставляться до присутності військових РФ на території їх держави. За інформацією спільноти InformNapalm можна зробити вірогідне припущення, що підрозділ прибув для транспортування на 474-ий окремий радіотехнічний вузол “Ганцевичі” (в/ч 03522, с. Озереччя Мінської обл., розташоване за 40 км від Барановичів). Там розташована радіолокаційна станція зі складу системи попередження про ракетний напад 70М6 “Волга” космічних військ ПКС ЗС РФ.
Північне Косово: останній шанс виграти Балкани
Останнім часом спроба Росії схилити ситуацію на Балканах на свій бік зазнає лише невдач. Спроба перевороту у Чорногорії завершилася провалом, влада втрималась на своїх місцях. Намагання перешкодити перейменуванню Македонії теж не мало успіху – після низки політичних суперечок країна змінила назву і тепер вже як Північна Македонія прямує до членства в НАТО. Загострення на півночі частково визнаної республіки Косово є, мабуть, останнім шансом РФ впливати на політичну та безпекову ситуацію в регіоні, через загострення відносин Приштини та Белграду. Мета – підірвати будь-яку двосторонню спробу нормалізації відносин.
Читайте також: Огляд InformNapalm: розвідувальні комплекси Росії на Донбасі
Нещодавнє загострення почалося 28 травня зі спецоперації поліції Косово у Косовській Митровиці – регіоні, де переважно проживають косовські серби. Сили правопорядку повідомили, що метою операції була боротьба з організованою злочинністю. Незважаючи на це Сербія привела свої війська у повну бойову готовність. Поліція затримала двох росіян. За словами прем’єра Косово Хашіма Тачі, принаймні один з них “маскувався під дипломата”.
Російське посольство у Белграді ідентифікувало його як Михаїла Краснощьокова. Він на службовому автомобілі блокував проїзд косовським спецпризначенцям, а у салоні авто була знайдена пила, якою, ймовірно, пиляли дерева для барикади. Заступник міністр оборони Косово Бурім Рамадані повідомив, що Краснощьоков – полковник ГРУ ГШ РФ у відставці. Його відпустили, але Косово вимагає зняти з нього дипломатичний імунітет для подальшого розслідування. Генпрокурор невизнаної держави подав відповідний запит до голови Місії ООН у Косово. У свою чергу косовські ЗМІ повідомляють, що раніше він працював у ОБСЄ, а до того – військовим аташе у країнах Південно-Східної Азії. Ті ж самі “ГРУ-шники” відповідальні за спробу перевороту у Чорногорії.
Отже можна прослідкувати явне втручання армійської розвідки – ГУ ГШ РФ у внутрішні справи кількох країн на різних континентах. Водночас Росія активно намагається підривати довіру до миротворчих місій, міжнародних інституцій, таких як ОБСЄ, НАТО, ООН задля досягнення власних геополітичних цілей.