Світ

  ▪   InformNapalm

Огляд InformNapalm: розвідувальні комплекси Росії на Донбасі

Волонтери-розслідувачі знайшли про сучасні системи радіолокаційної боротьби, які Росія випробовує у бойових умовах на окупованому Донбасі

3 травня 2019 року СММ ОБСЄ у своєму звіті повідомила, що за день до того їх безпілотник малого радіусу дії зафіксував на західній околиці села Первомайське (58 км на захід від Луганська) переносну систему наземної розвідки ПСНР-8 “Кредо-М1”.

 

Дана техніка - стара знайома аналітиків міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm. Розслідувачі InformNapalm неодноразово ідентифікували її у руках російських найманців з угруповань “ДНР” та “ЛНР” на окупованому Донбасі.

 

Вперше - влітку 2015 року “Кредо-М” знайшлася “на балансі” батальйону “Хан” 1-го Армійського корпусу ЗС РФ на Донбасі.

 

 

За рік, у жовтні 2016, вона з’явилася і в диверсійно-розвідувальної групи “Патріот”, яка комплектується з найманців і кадрових військових РФ. І тоді ж, вже в кінці місяця, “Кредо-М1” ідентифікували в окупованій Оленівці.

 

 

І це тільки в Донецькій області, бо “Кредо-М” не враховуючи травня цього року ще як мінімум двічі “світилася” на окупованій території Луганської області.

 

Луганські окупаційні сили отримали доступ до ПСНР-8 так само, як і донецькі - у 2015 році, про що свідчать документи, надані хактивістами Українського кіберальянсу. Її використовували в артилерійських військах РФ та у загонах бойовиків-найманців. Документи дають докладну відповідь на питання хто і як саме комплектував підрозділи з російської сторони цими системами.

 

 

У березні 2017 року активістами волонтерської спільноти InformNapalm були знайдені докази використання ПСНР-8 10-тою окремою артбригадою, військова частина Л-23213 у складі 2-го Армійського корпусу Збройних Сил РФ, Луганськ.

 

Переносна система наземної розвідки ПСНР-8 “Кредо-М1” розроблялася у 1995-2001 роках. У збройних силах РФ вона перебуває на озброєнні з 2002 року. Розробник - НДІ “Стріла”, виробник - ВАТ НДІ “Стріла”. Станція забезпечує виявлення та фіксацію координат рухомих цілей - наземних, повітряних та надводних. Наприклад, може “побачити” одного окремого солдата, підрозділ, броньовану техніку, літаки та гелікоптери, які зависли чи летять низько над землею, або кораблі. Також корисна для коригування вогню артилерії. “Кредо-М” потребує двох-трьох людей для обслуговування, працює на дальності від 200 м до 32 км (людину виявляє на відстані 7-8 км, танк - до 16 км, вантажівку - до 32 км, розрив снаряда - до 5 км).

 

Втім це не всі розвідувальні комплекси, які Росія останнім часом активно застосовує на Донбасі. У квітні цього року волонтерами InformNapalm були виявлені випадки перебування на окупованих територіях Донецької та Луганської областей таких систем, як “Зоопарк-1” та “Леєр-3”.

 

“Зоопарк-1” - це радіолокаційний розвідувальний комплекс для розвідки та контролю стрільби. Призначений для розвідки вогневих позицій супротивника (РСЗВ, артилерії, мінометів, пускових установок тактичних ракет, ППО та ін.). Може допомогати у розрахунку траєкторій ракет та коригуванні вогню дружньої артилерії. Додаткові технічні можливості - контроль за безпілотниками та повітряним простором. Максимальна дальність розвідки - 45 км для тактичних ракет.

 

Станцію артилерійської розвідки комплексу “Зоопарк-1” зафіксував безпілотник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ 13-го квітня 2019 року. Вона знаходилася біля міста Горлівка на Донеччині. Однак і “Зоопарк-1”, як і “Кредо-М”, росіяни завезли на Донбас не вперше. Так, ще у серпні 2016 року  Головне управління розвідки України повідомляло, що два “Зоопарки” працювали біля тієї ж Горлівки; у листопаді комплекс було  ідентифіковано спільнотою InformNapalm.

 

Місяць тому, на початку квітня, на Донбасі виплила ще одна російська система - “Леєр-3”. СММ ОБСЄ виявила цю новітню російську систему радіолокаційної боротьби відразу в двох різних частинах Донбасу. 2 квітня біля н.п.Конькове, а 4 квітня - на шляху на н.п.Старобешеве.

 

Волонтерам InformNapalm система відома ще з весни-літа 2015 року. Причому варто зазначити, що “Леєр-3” вперше продемонстрували публіці в Росії лише в жовтні 2015 року, тоді ж з нею почали офіційно працювати російські спеціалісти з радіолокаційної боротьби. Тож можна стверджувати, що на Донбасі “Леєр-3” з’явився ще задовго до офіційної передачі військам РФ. Головне, що робить цей комплекс, -  придушує GSM-сигнал на визначеній території за допомогою перешкод, які передає з повітря БПЛА “Орлан-10” ( 2 безпілотники йдуть у комплекті). “Орлан-10”, у свою чергу, багаторазово виявляли та збивали українські сили на Донбасі, дізнатися подробиці про цей БПЛА можна з бази даних спільноти InformNapalm.

 

“Леєр-3” не тільки відзначився у придушенні сигналів. Його також застосовувала окупаційна армія РФ для інформаційних спецоперацій. Так, саме за допомогою “Леєр-3” російські сили масово розсилали SMS-повідомлення українським бійцям з метою посіяти паніку і поширити пропаганду. Про це з посиланням на InformNapalm у 2017 році писало видання Associated Press.

 

Отже, наразі найманці та кадрові російські військові на тимчасово окупованих територіях України оперують принаймні трьома сучасними комплексами радіолокаційної боротьби та розвідки, за допомогою яких вони здатні вести коригування вогню та виявляти позиції і вогневі точки української армії. Це без урахування надсучасної російської системи “Тирада-2”, яку нещодавно детально розбирали аналітики InformNapalm.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги