«Незважаючи на висловлені наміри провести вибори відповідно до високих демократичних норм ОБСЄ, парламентські вибори в Казахстані не відповідали демократичним нормам ОБСЄ», – сказав глава місії короткострокових спостерігачів Парламентської асамблеї ОБСЄ Джоан Соарес.
Як відзначається в прес-релізі, на думку місії міжнародних спостерігачів, до якої, зокрема, входили представники ОБСЄ, Парламентської асамблеї ОБСЄ і Парламентської асамблеї Ради Європи, «не дивлячись на заявлений урядом намір посилити демократичний процес і провести вибори відповідно до міжнародних стандартів, вчорашнє (недільне) голосування на виборах до парламенту як і раніше не відповідало фундаментальним принципам демократичних виборів».
При цьому, за словами спостерігачів, «вибори були добре організовані на технічному рівні і спостерігачі відзначили зміни в законодавстві, спрямовані на забезпечення представництва в парламенті хоча б ще однієї партії».
«Ці вибори є рухом у правильному напрямку», – вважає глава делегації ПА Ради Європи зі спостереження за позачерговими парламентськими виборами в Казахстані Ельза Пападімітріу.
Однак, «влада не забезпечила необхідних умов для проведення по-справжньому плюралістичних виборів».
Про це, на думку спостерігачів, свідчить те, що «кілька політичних партій не були допущені до участі (у виборах) і певна кількість кандидатів були зняті з реєстрації без дотримання відповідних процедур».
«Якщо Казахстан серйозно ставиться до заявлених ним цілей, що полягає у збільшенні кількості партій у парламенті, то країна повинна допустити більше по-справжньому опозиційних партій для участі у виборах», – заявив Соарес.
При цьому спостерігачі позитивно оцінили процес волевиявлення безпосередньо в день виборів, проте відзначили «брак прозорості» і заявили про низку випадків порушень на дільницях.
На думку представників місії спостерігачів, законодавча база, як і раніше, здебільшого не відповідає вимогам ОБСЄ та міжнародним стандартам, оскільки закони, зокрема, обмежують свободу зібрань та розповсюдження інформації.
«Ці вибори пройшли в жорстко контрольованій обстановці, з серйозними обмеженнями виборчих прав громадян. Справжній плюралізм не потребує організації, подібної тій, що ми бачили, бо повага до основних свобод має здійснюватися сама собою», – заявив глава місії Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини зі спостереження за парламентськими виборами Міклош Харашті.
Нагадаємо, позачергові вибори до парламенту Казахстану пройшли 15 січня при майже 75 % явці виборців. За словами голови ЦВК Казахстану Куандик Турганкулова, станом на понеділок до парламенту проходять три партії: пропрезидентська «Нур Отан», демократична партія «Ак Жол» і компартія. При цьому за «Нур Отан» проголосували 80,74%, за партію «Ак Жол» – 7,46%, за Комуністичну партію – 7,2%.
Раніше голова місії спостерігачів СНД перший заступник виконавчого секретаря СНД Володимир Гаркун заявив про те, що парламентські вибори в Казахстані були відкритими, прозорими і пройшли відповідно до законодавства країни і діючих демократичних норм.